امروز : یکشنبه 12 می 2024

[smartslider3 slider="2"]

کاربردهای آلومینیوم

یکی از کاربردی ترین فلزاتی که در صنایع متنوعی مورد استفاده قرار می گیرد آلومینیوم می باشد. در واقع شما باید به خوبی بدانید که کاربردهای این فلز در صنعت بسیار زیاد است و بیشتر صنایع به دلیل مزیت هایی که این فلز دارد از آن استفاده بهینه می نمایند. بهتر است به خوبی بدانید که این فلز خاصیت نرم و قابل انعطاف پذیری دارد.

به همین دلیل در بسیاری از صنایع در کمترین زمان مورد استفاده قرار می گیرد و بهترین قطعات را به وجود می ‌آورد. بنابراین اگر شما می‌ خواهید در صنایع متنوع خود از این فلز استفاده کنید باید بهترین و با کیفیت ترین نمونه های آن را خریداری کنید و مورد استفاده قرار دهید.

برخی از مهم ترین کاربردهای که این فلز دارد را در ادامه معرفی می کنیم تا شما اطلاعات بیشتری در مورد آن داشته باشید و قادر گردید که در صنایع متنوع از این فلز استفاده کنید.کاربرد های آلومینیوم

معرفی کاربردهای آلومینیوم

برخی از کاربردهای مهمی که از آلومینیوم دریافت می شود عبارت است از :

  1. صنعت خودرو :

استفاده کردن از این فلز برای تولید بدنه خودرو به طور میانگین موجب کاهش پیدا کردن ۱۰ درصد وزن خودرو می‌ شود و آلودگی‌های ناشی از سوخت را از بین می ‌برد. در گذشته از این فلز برای ساخت قسمت هایی مانند قطعات موتور و چرخ‌ ها استفاده می‌ شود. اما امروزه موارد مصرف آن به این قطعات محدود نمی ‌شود و در سال های اخیر استفاده کردن از آن برای تولید بدنه خودرو رشد قابل توجهی پیدا کرده است.

بسیاری از کمپانی هایی که تولید خودرو های متنوع را بر عهده دارند با استفاده از این فلز می خواهند که خودروهای سبک وزن تری را وارد بازار نمایند. در حال حاضر جهت ساخت هر یک از خودروها از این فلز استفاده بهینه می شود.

  1. صنعت کشتی سازی :

شما باید به خوبی بدانید که مقاوم و سبک بودن آلومینیوم موجب شده است که از آن در صنعت کشتی سازی به خصوص برای ساخت قایق های تندرو استفاده کنند. باید بدانید که این فلز در برابر خوردگی مقاومت زیادی از خود نشان می‌ دهد و به همین دلیل است که در صنعت کشتی سازی کاربرد گسترده ‌ای دارد.

  1. صنعت هوافضا :

یکی دیگر از کاربردهای این فلز در صنعت هوا فضا می باشد. در واقع شما باید به خوبی بدانید که آلیاژهای به کار برده شده در درون این فلز مقاومت بالایی در برابر کشش دارند و به همین دلیل است که در صنعت هوافضا از آن استفاده زیادی می شود.

هواپیماهای تجاری نسبت به هواپیماهایی که نظامی هستند بیشتر از آلیاژهای این فلز استفاده کرده اند که علت آن احتیاج هواپیماهای نظامی به استفاده کردن از مواد مستحکم تر می باشد.

  1. صنعت ساختمان :

کاربرد آلومینیوم در صنعت ساختمان سازی بسیار زیاد است. در واقع شما باید به خوبی بدانید که از این فلز در بسیاری از تجهیزات ساختمان سازی استفاده می‌ شود و روز به روز استفاده از آن گسترش پیدا می ‌کند.

شکل پذیری مناسب، وزن پایین، مقاومت بالا در برابر خوردگی، عمر طولانی، هزینه نگهداری کم و عدم نیاز به رنگ آمیزی موجب شده که استفاده از آن در صنایع ساختمانی افزایش پیدا کند.

یکی از کشورهایی که بیشترین استفاده را از این فلز در صنایع ساختمانی دارد ایالات متحده آمریکا می باشد که باید بدانید در کشور ایران هم روز به روز از این فلز در صنایع ساختمانی استفاده بیشتری می شود.

  1. صنعت برق :

یکی دیگر از کاربردهای بسیار مهم این فلز در صنعت برق می باشد، چرا که رساناهای ساخته‌ شده درون این فلز کمتر از دیگر رساناهای مسی وزن دارند. این امر موجب شده که از این فلز با هدایت الکتریکی حدود ۶۰ درصد در صنعت برق استفاده شود.

از دیگر کاربردهای آن این است که دکل های انتقال برق فشار قوی را با استفاده از این فلز طراحی می کنند. شما باید به خوبی بدانید که این فلز پتانسیل لازم برای استفاده در ساخت و رساناهای با قدرت بالا را دارا می باشد و به همین دلیل است که بدون اتلاف انرژی برای ساخت رساناهای بالا مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربردهای آلومینیوم در صنعت لوازم خانگی

  1. صنعت لوازم خانگی :

یکی دیگر از کاربردهای آلومینیوم، استفاده از آن در صنعت لوازم خانگی است. در این چند سال استفاده کردن از آلومینیوم برای ساخت کالاهای مصرفی مانند ماشین لباسشویی، یخچال، ماشین ظرفشویی و دیگر لوازم خانگی حدوداً چندین برابر شده است.

در واقع شما باید بدانید که صنعت لوازم خانگی به این فلز احتیاج بسیار زیادی دارد. چرا که این فلز هم مقاومت زیادی از خود نشان می ‌دهد و هم انعطاف پذیری بالایی دارد. بنابراین تولیدکنندگان لوازم خانگی ترجیح می ‌دهند که از این فلز برای تولید محصولات خود استفاده کنند.

  1. صنعت بسته بندی :

بسیاری از قوطی ها و ظروفی که در بسته‌ بندی تولید و طراحی می ‌شوند با استفاده از آلومینیوم تولید می گردند. در واقع شما باید به خوبی بدانید که صنعت بسته‌ بندی یکی از مهمترین صنایعی است که از این فلز استفاده زیادی می‌ کند، چرا که حمل و نقل محصولات بسته بندی شده با استفاده از این فلز بسیار آسان می باشد.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره ما در آهن هایپر و راهنمایی برای خرید با مناسب ترین قیمت با شماره زیر تماس بگیرید

021-72025

مقالات مرتبط:

آلیاژهای آلومینیوم

مراحل استخراج آلومینیوم

آلیاژ های آلومینیوم

خواص آلومینیوم

https://ahanhyper.com//?p=7678

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *