امروز : شنبه 20 جولای 2024

[smartslider3 slider="2"]

تفاوت تیرآهن هاش و تیرآهن معمولی چیست ؟

تیرآهن هاش (IPB) از دیگر مقاطع فولادی پرکاربرد و پرمصرف در حوزه آهن آلات به شمار می رود. طراحی و تولید تیرآهن های هاش به وسیله شرکت Bethlehem در اوایل قرن بیستم صورت گرفت. تولید این مدل تیرآهن تحولی چشمگیر و بسیار عظیم در حوزه ساخت و ساز و ساختمان سازی به وجود آورد.

پیشرفت های صورت گرفته در صنعت ساخت و ساز، تیرآهن های هاش را در زمره مصالح کاربردی و کارآمد و پراستفاده در حوزه ساختمان سازی تبدیل نمود. تیرآهن هاش به علت برخورداری از بال های بلندتر در مقایسه با تیرهای معمولی، در حوزه آهن آلات با عنوان تیر آهن بال پهن نیز شناخته می شود.

تیرآهن های بال پهن، با طول استاندارد 12 متر و از نورد پروفیل طراحی و به مرحله تولید می رسند. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که مشابهت ظاهری تیرآهن های هاش با حرف انگلیسی H، موجب نامگذاری این نام بر روی آنها شده است. علاوه بر این، تیرهای هاش در سایزها و ابعاد متفاوت و متغیر 100 الی 1000 میلیمتر ساخته و پرداخته می شوند.

تیرآهن بال پهن به علت برخورداری از ارتفاع و اندازه بال مساوی، از استحکام و دوام بسیار بالایی بهره می برد. همچنین، تیرآهن های هاش از متریال و آلیاژ فولاد و استانداردهای st52، st37 و st44 تهیه و تولید می شوند. در این میان، شاخص st44 از استانداردهای رایج و متداول برای ساخت این مدل از مصالح فلزی می باشد.

تفاوت تیرآهن هاش و تیرآهن معمولی

برجسته ترین تفاوت تیرآهن هاش و تیرآهن معمولی

اولین تفاوت میان تیرآهن هاش و تیرآهن معمولی، به شکل ظاهری این مدل از مقاطع فولادی مربوط می شود. به طور معمول، تیرآهن های IPE یا معمولی، از لحاظ شکل و فرم ظاهری، به صورت حرف I انگلیسی نمود پیدا می کنند.

همچنین، این تیرها معمولا مطابق با استاندارد ipe یا استاندارد ایران و اروپا ساخته می شوند. این در حالی است که تیرآهن های هاش به شکل حرف H انگلیسی بوده و با علامت اختصاری IPB در سطح بازار آهن آلات شناسایی می شوند.

متفاوت بودن طول بال ها، دیگر تفاوت میان تیرآهن های هاش و معمولی را رقم می زند. بر این اساس، تیرآهن IPB از طول بال های بیشتری در مقایسه با مدل های معمولی برخوردار می باشد. همچنین، تیرهای هاش علاوه بر مقاومت و استحکام بالا، در استانداردهای مختلف (ST37, 52, 44) تولید می شوند.

برای آشنایی بیشتر با انواع استانداردها و کسب اطلاعات تخصصی تر در خصوص تفاوت های اصلی بین استانداردهای IPE ، INP و IPB توصیه می کنیم به مطالعه مقاله جامع و تخصصی “ تفاوت تیرآهن IPB و IPE و INP در چیست ؟ ” بپردازید.

مضاف بر این، تیرآهن های بال پهن در سه نوع هاش سنگین، هاش متوسط و هاش سبک در سطح بازار موجود می باشند. ضخامت بال های تیرهای معمولی ثابت و یکنواخت می باشد. در سوی مقابل، ضخامت مقطع و بال های تیرهای هاش بیشتر است.

لازم به ذکر است که تیرآهن های هاش (H) در ساختار و بافت خود هیچگونه شیبی ندارند. این ویژگی موجب استفاده وسیع و گسترده از این محصولات در ساخت و سازها و پروژه های مسکونی شده است. همچنین، از لحاظ وزن و ارتفاع، تیرهای هاش در مقایسه با تیرآهن معمولی، بلندتر و بیشتر می باشند.

ضمنا، تیرآهن های H، در ارتفاع های مختلف 100 تا 1000 میلیمتر طراحی و تولید می شوند. این در حالی است که تیرهای معمولی، در ارتفاع 80 الی 600 میلیمتر موجود هستند.

تفاوت تیرآهن هاش و تیرآهن معمولی

سایر تفاوت تیرآهن هاش و تیرآهن معمولی

فرآیند تولید و ساخت تیرآهن هاش غالبا در زمان کمتر و کوتاه تری نسبت به ساخت تیرآهن های معمولی صورت می گیرد. این مدل از مقاطع فولادی از استحکام و دوام و مقاومت فوق العاده ای در برابر نیروهای خمشی و برشی بهره مند هستند.

همچنین، برخورداری از وزن سنگین و بال های پهن، قابلیت استفاده از تیرآهن های هاش را برای کاربرد در ستون و تکیه گاه های عمودی، به سادگی فراهم می آورد. در ضمن، افزایش یافتن پهنای بال تیرآهن، موجب تحمل تنش های بیشتر می شود.

مضاف بر این، تیرآهن H یا هاش، توانایی و قابلیت کشش در دو زاویه را داشته، اما تیرهای معمولی، قادر به کشش در یک زاویه هستند. استفاده از تیرهای هاش در پروژه های مختلف، عملیات و روند انجام کار را سرعت می بخشد. همچنین، این مدل از مصالح و مقاطع فولادی، کاهش هزینه های عملیاتی را رقم می زنند.

در این زمینه باید خاطر نشان نمود که تیرآهن های آی پی بی، به علت برخورداری از سازه یکنواخت، ضریب خطا و اشتباه در محاسبات سازه ای را به حداقل می رسانند. در ضمن، میزان مصرف آلیاژ و آهن در تیرهای هاش به نسبت تیرهای معمولی، بسیار کمتر می باشد.

ناگفته نماند که تیرآهن هاش برحسب نوع ضخامت در انواع سبک، متوسط و سنگین در سطح بازار آهن آلات به چشم می خورد. تیرآهن های دارای وزن سبک معمولا با علامت اختصاری IPBL مشخص می شوند. همچنین، تیرآهن های دارای بال سنگین با علامت اختصاری IPBV نشان داده می شوند.

در این میان، نوع سنگین، در مقایسه با نوع سبک، از بال های ضخیم تر و متعاقب آن، وزن سنگین تری برخوردار می باشد. قیمت تیر آهن هاش بر اساس سطح کیفی، نوع و مدل و نرخ ارز تعیین و مشخص می گردد.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره ما در آهن هایپر و راهنمایی برای خرید با مناسب ترین قیمت با شماره زیر تماس بگیرید

021-72025

مقالات مرتبط :

تفاوت تیرآهن و هاش

پرمصرف ترین تیرآهن ها کدامند؟

آشنایی با انواع تیرآهن های موجود در بازار

فرایند تولید هاش

تفاوت تیرآهن IPB و IPE و INP در چیست ؟

کدام نوع تیرآهن سنگین‌ تر است؟

https://ahanhyper.com//?p=4358

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *