امروز : جمعه 23 فوریه 2024

[smartslider3 slider="2"]

مشخصات و موارد کاربرد تیر آهن cpe چیست؟

تیر آهن CPE یا لانه زنبوری نمونه ای پرکاربرد و پراستفاده از مقاطع فولادی به شمار می رود. استفاده در صنعت ساختمان سازی و حوزه ساخت و ساز را می توان از مهم ترین موارد کاربرد و استفاده از تیرآهن های لانه زنبوری برشمرد.

علاوه بر این، این مدل از مقاطع فولادی برای مصارفی مانند برج سازی، اسکله سازی و پل سازی نیز بسیار کاربرد دارند. تیر لانه زنبوری از مقاومت و دوام بسیار بالایی در برابر بارهای کششی و فشار و باد برخوردار است.

انحراف بسیار کم، سختی زیاد و وزن سبک و مناسب، از عمده ترین دلایل استفاده از این نوع مصالح فلزی در سازه ها و بناهای مختلف محسوب می شود.

تیر آهن از عناصر و ارکان اصلی و اساسی هر سازه فولادی می باشد. استحکام بخشی و مقاوم سازی سازه ها، در پرتو وجود تیرآهن به بهترین نحو محقق می شود. در حال حاضر، تیرآهن های مختلفی در حوزه بازار آهن آلات موجود بوده که متناسب با نوع و مدل و نحوه کاربری، برای مصارف گوناگون مورد استفاده واقع می شوند.

در این میان، تیرآهن های CPE نمونه ای از انواع مقاطع فولادی پرمصرف و پرکاربرد به شمار می روند. از لحاظ شکل ظاهری، تیرآهن های سی پی ای، شکلی شبیه لانه زنبور دارند. بر همین اساس، نام تیرآهن های لانه زنبوری برگرفته از شکل و فرم طراحی شده برای این محصولات می باشد.

لازم به ذکر است که در ساختار  تیر آهن cpe یک مقطع دایره ای یا ذوزنقه ای شکل همانند لانه زنبور، در بخش جان آن برش داده شده و با استفاده از جوش به یکدیگر اتصال پیدا می کنند. همچنین، این مدل از تیرآهن ها متناسب با فرم سطح مقطع، در مدل های بال پهن و معمولی موجود می باشند.

خرید تیر آهن cpe

مهمترین مشخصات تیر آهن cpe چیست؟

به طور کلی، تیر آهن cpe با هدف استفاده از حداقل میزان مواد و متریال، به منظور کاهش هزینه ها و دستیابی به حداقل وزن در سازه ها، طراحی و تولید می شود. این مدل از مقاطع فولادی متناسب با آخرین اصول استاندارد و تکنولوژی های روز دنیا تهیه و به مرحله تولید می رسند.

در این زمینه باید خاطر نشان نمود که تیرآهن های لانه زنبوری از مقاطع استاندارد U یا I-H نورد گرم شده، ساخته و پرداخته می گردند. به طور معمول، فرآیند برش قسمت جان این تیرها، به شکل طولی و دندانه دار صورت می گیرد. تیرآهن های لانه زنبوری علی رغم پهن تر بودن نسبت به پروفیل اصلی، از لحاظ وزن، با آنها برابر و یکسان می باشند.

وزن سبک، صرفه جویی در هزینه ها، کارایی و انعطاف پذیری بالا و کیفیت و دوام و مقاومت مطلوب را می توان از مهم ترین ویژگی های تیرآهن CPE قلمداد نمود.

در این زمینه باید خاطر نشان نمود که تیرهای لانه زنبوری به نوعی همان تیرآهن های معمولی بوده، با این تفاوت که در بخش های مختلف جان آنها حفره هایی مانند لانه زنبور ایجاد می گردد.

همچنین، در حوزه آهن آلات، این مدل تیرآهن با علامت اختصاری CPE شناخته می شود. ارتفاع لحاظ شده برای این محصول بین 80 الی 300 میلیمتر می باشد. این در حالی است که طول تیر آهن در بازه میان 12 الی 18 متر در نوسان می باشد.

این مدل از مقاطع فولادی بر اساس فناوری های مدرن و بسیار بالا طراحی و تولید می‌شوند. مقاومت و دوام بالا در برابر خم شدن، دوام و استحکام مناسب در برابر حریق و مواد شیمیایی، از دیگر ویژگی های مقاطع فولادی از نوع لانه زنبوری به شمار می آید.

تیر آهن cpe

مزایا و معایب تیرآهن لانه زنبوری

مزایا

کاهش وزن مصالح و متعاقب آن، کاهش هزینه های جانبی و اقتصادی، از مزیت های حائز اهمیت تیر اهن لانه زنبوری تلقی می گردد. تیرآهن های لانه زنبوری به علت نوع طراحی و شکل ظاهری خود، وزن سازه و بنا را به صورت قابل توجهی کاهش می دهند.

کم شدن وزن سازه، در هنگام وقوع زلزله، میزان آسیب و خسارت را به حداقل می رساند. صرفه جویی در متریال استفاده شده برای ساخت و ضریب ایمنی و اطمینان بالا، از دیگر مزایای تیرآهن های CPE قلمداد می گردد.

معایب

ایجاد حفره در قسمت جان تیر آهن، کاهش مقاومت برشی محصول در سازه مورد استفاده را در پی دارد. به منظور افزایش مقاومت برشی تیرآهن، غالبا حفره های آن را با ورق های فولادی و با استفاده از جوش، پوشش می دهند. همچنین، انجام فرآیند جوشکاری بر روی این محصولات، مقاومت و استحکام فولاد را کاهش می دهد.

قیمت تیر آهن cpe

نکات مهم در خرید تیر آهن cpe

متریال و آلیاژهای استفاده شده و تولیدکننده و سازنده، از مهم ترین موارد در هنگام انتخاب و خرید تیرآهن CPE محسوب می شوند.

توجه به پارامترها و فاکتورهایی مانند وزن، سطح مقطع، ضخامت بال و جان تیر آهن، عرض و ارتفاع تیرآهن، بازه قیمت نیز در کنار متریال استفاده شده از دیگر نکات موثر و تاثیرگذار در حین خرید تیر آهن CPE به حساب می آید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره ما در آهن هایپر و راهنمایی برای خرید با مناسب ترین قیمت با شماره زیر تماس بگیرید

021-72025

مقالات مرتبط :

تیرآهن cpe چیست ؟

تیر آهن ipe چیست و چه کاربردی دارد؟

بررسی جامع مزایا و معایب تیر آهن inp

تیر آهن لانه زنبوری چیست؟

بهترین نوع تیر آهن در بازار آهن آلات

https://ahanhyper.com//?p=3933

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *