امروز : دوشنبه 10 ژوئن 2024

[smartslider3 slider="2"]

تیر آهن لانه زنبوری چیست + بیان کاربرد و مشخصات محصول

تیر آهن لانه زنبوری از مصالح فلزی پرکاربرد و پرمصرف در بازار آهن آلات به شمار می آید. این مدل از مقاطع فولادی به علت کاهش وزن سازه و صرفه جویی در هزینه ها و متریال، در بسیاری از پروژه های عمرانی و سازه ها مورد استفاده واقع می شود.

انجام فرآیندها و عملیات مختلف و خاص بر روی این مدل تیرآهن، موجب شکل گیری فرمی مانند لانه زنبور در ساختار آن می شود. در سطح تیرآهن لانه زنبوری نوعی حفره های خالی طراحی می گردد. بر همین اساس، در حوزه آهن آلات از این مدل مقاطع فولادی با عنوان تیرهای لانه زنبوری نام می برند.

ساختار تیرآهن های لانه زنبوری با متصل شدن لایه های پایین و بالا، به ساختار اصلی شکل می گیرد. همچنین، قسمت جان محصول در جهت طولی و به شکل دندانه دار برش داده می شود. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که ایجاد حفره هایی بر روی قسمت جان تیرآهن، موجب کاهش وزن تیرهای لانه زنبوری می شود.

ضمنا، تیرآهن‌های لانه زنبوری در طول جان خود از حفره ایی به فرم 6 ضلعی برخوردار می باشند. مضاف بر این، فرآیند تولید و ساخت این محصولات به وسیله جوشکاری و برشکاری دو تیرآهن از نوع IPE صورت می گیرد.

تیرآهن لانه زنبوری به انگلیسی با علامت اختصاری CNP در حوزه آهن آلات مشخص می شود. طول در نظر گرفته شده برای این مدل از مقاطع فولادی در محدوده 12 الی 18 متر تعیین می گردد. طول ارتفاع تیرها 80 الی 300 میلیمتر لحاظ می شود.

علاوه بر این، تغییر ابعاد تیرآهن متناسب با معمولی یا پهن بودن نوع پروفیل انجام می گیرد. ذکر این نکته ضروری به نظر می رسد که ارتفاع اصلی تیرآهن های زنبوری از فرمول ضرب عدد 1.5 در عدد مقاطع فولادی نرمال محاسبه می شود.

خصوصیات تیر آهن لانه زنبوری چیست؟

همانطور که اشاره گردید، تیر اهن لانه زنبوری از شکل و فرم و هندسه ای شبیه به لانه زنبور برخوردار می باشد.

تیر اهن لانه زنبوری با حداقل وزن، هزینه بسیار پایین و استفاده بهینه از متریال و آلیاژها طراحی و تولید می شوند که این ویژگی از بارزترین خصوصیات تیرآهن لانه زنبوری است.

به عبارت دیگر، ساختار اصلی این مدل از سلول های توخالی ایجاد شده در میان دیواره های عمودی بسیار نازک، تشکیل شده است. سلول های به کار رفته در ساختار تیرهای لانه زنبوری، به صورت شش ضلعی و ستونی می باشند. تیرآهن های لانه زنبوری متناسب با نوع کاربرد در انواع تیر لانه زنبوری استیل، ترمو پلاستیک، نئومکس و تیر لانه زنبوری آلومینیومی موجود هستند.

لازم به ذکر است که تیر آهن CPE نوعی از تیرآهن های معمولی بوده که در قسمت جان خود، از حفره هایی برخوردار می باشد. ابعاد و اندازه های این مدل از مقاطع فولادی با حرف های گوناگون تعیین می شود.

بر این اساس، حرف h، نشان دهنده ارتفاع تیر و حرف b، نمایانگر عرض بال تیر لانه زنبوری می باشد. علاوه بر این، حروف G و A به ترتیب وزن و سطح مقطع تیر را نشان می دهند. همچنین، ضخامت جان تیرآهن با حرف ts و ضخامت بال آن با حرف tg مشخص می گردد.

مشخصات تیر آهن لانه زنبوری

فرآیند تولید و ساخت تیر لانه زنبوری

فرآیند ساخت تیر آهن لانه زنبوری از طریق مقاطع فولادی و مصالح فلزی معمولی صورت می گیرد. بر این اساس، با استفاده از شابلون، بر روی قسمت جان تیرآهن خطوطی به صورت شش ضلعی رسم می شود. برای ترسیم این خطوط از روش پانیز یا لیتسکا استفاده می شود.

در این زمینه باید خاطر نشان نمود که برای جلوگیری از تغییر شکل، تیرآهن را به صورت محکم بر روی شاسی افقی قرار می دهند. برش تیرآهن های لانه زنبوری نیز به روش‌های مختلفی مانند روش برنول (گرم) و روش کوپال (سرد) اجرایی می گردد.

موارد کاربرد تیر آهن لانه زنبوری

تیرآهن لانه زنبوری متناسب با متریال و آلیاژهای استفاده شده در آن، برای مصارف مختلفی مورد استفاده واقع می شود. استفاده در حوزه ساخت و ساز و ساختمان سازی، از رایج ترین موارد کاربرد این مدل از مقاطع فولادی محسوب می گردد. همچنین، تیرهای لانه زنبوری به علت برخورداری از دوام و استحکام و مقاومت بالا، در سازه‌های فولادی و پل سازی و برج سازی، بسیار کاربرد دارند.

سبک بودن وزن تیرآهن لانه زنبوری، قابلیت نصب و استفاده از این محصولات را در صنایع دریایی و فضایی، قایق ها و کشتی های تفریحی، واحدهای آپارتمانی پیش ساخته، متروها و قطارهای سریع السیر، فرودگاه و سالن های ورزشی، امکان پذیر ساخته است.

قیمت تیر آهن لانه زنبوری

قیمت تیر آهن لانه زنبوری

نوع و جنس متریال و آلیاژ استفاده شده در ساختار، به انضمام وزن محصول، از مولفه های موثر بر قیمت تیر آهن لانه زنبوری تلقی می گردد. متناسب با نوع نیاز، از متریال مختلفی در فرآیند طراحی و تولید تیرهای لانه زنبوری استفاده می شود.

مجموعه آهن هایپر از مراکز معتبر و شناخته شده عرضه و فروش مقاطع فولادی باکیفیت و استاندارد، در سطح کشور به شمار می رود. ارائه انواع مقاطع فولادی، آهن آلات صنعتی و ساختمانی اعم از تیر آهن 14 الی تیرآهن 30 و مصالح فلزی و انواع میلگرد ها بدون واسطه و به صورت مستقیم از کارخانه، از ویژگی های شاخص شرکت ahanhyper.com به شمار می رود.

همچنین کارخانه تولیدکننده و سازنده، ابعاد و اندازه و استانداردهای به کار رفته، در قیمت قیمت تیر اهن لانه زنبوری تاثیرگذار هستند.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره ما در آهن هایپر و راهنمایی برای خرید با مناسب ترین قیمت با شماره زیر تماس بگیرید

021-72025

نحوه ساخت تیرآهن لانه زنبوری

روش‌های تولید، مزایا و معایب تیرآهن زنبوری

تیر آهن لانه زنبوری چیست؟

کاربرد تیرآهن لانه زنبوری چیست ؟

https://ahanhyper.com//?p=3932

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *