امروز : یکشنبه 19 می 2024

[smartslider3 slider="2"]

کاربرد تیرآهن در ساختمان سازی + بررسی مهم ترین موارد کاربرد تیرآهن

کاربرد تیرآهن در ساختمان سازی از مهمترین و اصلی ترین کاربردهای آن است. استحکام و مقاومت بسیار بالای ساختار تیرآهن، موجب استفاده از این محصول در سازه های ساختمانی و مسکونی شده است. همچنین، این مدل از مقاطع فولادی در بسیاری از مصارف و پروژه های عمرانی کاربرد و استفاده دارند.

باید خاطر نشان نمود که مقاطع فولادی از نوع تیرآهن، از ارکان و مصالح کلیدی و مهم در صنعت ساختمان تبدیل شده است. تیرآهن ها به عنوان نوعی از مقطع فولادی سخت و بلند، به منظور تحمل وزن و بارهای مختلف، در سازه های گوناگون مورد استفاده واقع می شوند.

به طور معمول، کاربرد تیر اهن ها متناسب با نوع نیاز، نحوه کاربری و ابعاد و اندازه، متفاوت و متغیر می باشد. تیرهای آهن از لحاظ اندازه در سایزهای مختلف 12 الی 30 در سطح بازار آهن آلات موجود هستند. از سوی دیگر، کارخانه های ذوب آهن اصفهان، جهان فولاد غرب، فولاد ماهان و کارخانه فایکو، از تولیدکننده های مقاطع فولادی شناخته شده و مطرح در سطح کشور به شمار می آیند.

در حوزه معماری و مهندسی، تحمل بار سازه از وظایف اصلی و مهم تیرهای آهنی محسوب می شود. برای برپایی و ساخت سازه های مختلف، از انواع و اقسام آهن آلات استفاده به عمل می آید. در این میان، تیر آهن از مصالح پرکاربرد و پراستفاده و در عین حال پر مصرف در این زمینه تلقی می گردد.

طراحی و تولید تیرهای آهن با آلیاژ های مختلف و مقاطع گوناگون، قابلیت استفاده از این محصولات را در بسیاری از شرایط فراهم آورده است. تحمل فشارهای تنشی و خمشی، از مهم ترین اهداف استفاده از مصالح فلزی و فولادی از نوع تیر آهن در سازه ها می باشد.

کاربرد تیرآهن در ساختمان سازی

مهم ترین موارد کاربرد تیرآهن در ساختمان سازی

همانطور که اشاره گردید، مهم ترین و اصلی ترین مورد کاربرد تیر آهن در صنایع حوزه ساختمانی صورت می‌گیرد. این محصولات به علت تحمل بار زیاد در جهت های مختلف، در مقیاس وسیعی مورد استفاده قرار می گیرند. سایز تیرآهن از فاکتورهای مهم و حائز اهمیت برای تعیین نوع این مدل از مقاطع فولادی محسوب می گردد.

علاوه بر سایز، از دیگر موارد تاثیرگذار و موثر در زمینه کاربرد، نوع و جنس متریال و آلیاژهای به کار رفته در ساختار تیرآهن می باشد.

بر این اساس، استفاده در اسکلت سازه های فولادی، یکی از موارد کاربرد تیرآهن به شمار می رود. مقاوم سازی و استحکام بخشی سازه ها، به ویژه سازه های بلند مرتبه و مرتفع، از درجه اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد.

تیر آهن از بهترین و موثرترین گزینه ها برای ایمن سازی و مقاوم سازی انواع سازه ها و پروژه ها تلقی می گردد. مضاف بر این، تیرآهن ها متناسب با نوع کاربرد در چهار استاندارد مختلف و متنوع طراحی و تولید می شوند.

مقاطع از نوع تیرآهن لانه زنبوری، تیر آهن IPE، تیرآهن نیم پهن و تیرآهن هاش یا بال پهن، از رایج ترین و متداول‌ترین مقاطع فولادی موجود در بازار آهن آلات می باشند.

از دیگر موارد کاربرد تیرهای آهنی می توان به استفاده از این محصولات به عنوان ستون در سازه ها، اشاره نمود.

 

کاربرد تیرآهن در ساختمان سازی

سایر موارد کاربرد تیرآهن در ساختمان سازی

استفاده به عنوان تیرآهن خرپا، از دیگر موارد کاربرد تیرآهن به حساب می آید. این امر قابلیت ساخت و برپایی سقف انبارها و سوله ها را امکان پذیر می سازد. کاربرد به عنوان صفحه های فولادی برخوردار از ضخامت های متنوع و استفاده به عنوان کفی ستون را می توان از دیگر موارد کاربرد تیرهای آهنی برشمرد.

همچنین، کاربرد در سازه های مختلف، نعل درگاه ها و پل های زنبوری، سایر موارد کاربرد این محصولات را شامل می شود. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که استفاده و کاربرد تیرهای آهن متناسب با مناطق و کشورهای مختلف، متفاوت و گوناگون می باشد.

بر این اساس، تیرآهن های دارای استاندارد ipe توسط کشورهای لهستان، اسپانیا، آلمان و کره تهیه و ساخته می شوند. از سوی دیگر، تیر آهن های INP متناسب با اصول استاندارد کشورهای روسیه و چین به مرحله تولید می رسند.

بنابراین، از لحاظ استاندارد به کار رفته، تیرهای آهن از نوع ipe و inp از پرکاربردترین مقاطع فولادی در حوزه آهن آلات محسوب می شوند. در ضمن، نازک و یکنواخت بودن بال های ابتدایی و انتهایی، از مهم ویژگی های تیرآهن های دارای استاندارد آی پی ای می باشد.

برای آشنایی بیشتر با انواع استانداردها و کسب اطلاعات تخصصی تر در خصوص تفاوت های اصلی بین استانداردهای IPE ، INP و IPB توصیه می کنیم به مطالعه مقاله جامع و تخصصی “ تفاوت تیرآهن IPB و IPE و INP در چیست ؟ ” بپردازید.

نکات مهم در خرید تیر آهن

برند سازنده و تولید کننده، از مهم ترین و اصلی ترین نکات در هنگام انتخاب و خرید تیرآهن به شمار می آید. از لحاظ سطح کیفی و دوام، تیرآهن های ذوب آهن اصفهان، از بهترین و باکیفیت ترین محصولات فلزی به نوبه خود به حساب می آیند. تولیدات شرکت ذوب آهن اصفهان بر اساس جدول اشتال و استانداردهای تعریف شده صورت می گیرد.

علاوه بر سازنده، نوع و جنس آلیاژها و متریال استفاده شده در ساختار تیر، وزن هر شاخه، استانداردهای تعریف شده و ابعاد و اندازه محصول، از دیگر موارد در حین خرید مقاطع فولادی از نوع تیرآهن می باشند.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره ما در آهن هایپر و راهنمایی برای خرید با مناسب ترین قیمت با شماره زیر تماس بگیرید

021-72025

مقالات مرتبط :

کاربرد تیرآهن لانه زنبوری چیست ؟

مقاوم سازی تیر آهن به کار رفته در ستون های ساختمان

وظیفه تیر آهن در ساختمان سازی

کاربردهای تیرآهن ۲۲ چیست؟

کاربردهای تیرآهن ۲۷ چیست؟

کاربردهای تیرآهن ۱۸ چیست؟

کاربردهای تیرآهن ۱۲ چیست؟

محاسبه تیرآهن ساختمان

https://ahanhyper.com//?p=4380

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *