امروز : شنبه 08 ژوئن 2024

[smartslider3 slider="2"]

میلگرد HSD، شرح کامل از معرفی تا مشخصات آن

در این مقاله به معرفی میلگرد HSD ، و شرح کاملی از معرفی تا مشخصات آن می پردازیم. میلگرد هایی هستند که مقاومت بسیار بالا دارند و از نوع آجدار هستند با نام HSD شناخته می شوند. این میلگرد ها برای افزایش مقاومت سازه در ساختمان سازی استفاده می شوند و در این حوزه کاربرد های بسیار زیادی دارند.

علاوه بر این باید بیان کنیم که میلگرد مقاومت بالای HSD دارای قطر ۴ میلیمتر تا ۵۰ میلیمتر هستند. میلگرد تقویت شده HSD برای فشرده سازی بسیار مناسب هستند. همچنین قابلیت انعطاف پذیری بالایی دارند. این گونه از میلگرد ها به دلیل استحکام بالایی که دارند در صنایع ساخت و ساز مورد توجه سازندگان و معماران قرار گرفته اند.

علاوه بر این استحکام خمشی بالایی دارد و به علت این که دارای قابلیت خمشی است در بتن ها برای تقویت و استحکام بیشتر استفاده می شوند. این گونه از محصولات با مقدار بسیار کمی از کربن تولید شده اند و به همین علت این موضوع باعث شده تا قابلیت شکل گیری داشته باشند و در جوشکاری استحکام و مقاومت بالایی را دارا باشند.

علاوه بر این باید بیان کنیم که به علت این که دارای کربن کمیت مقاومت بیشتری در مقابل میلگرد های معمولی در انجام عملیات جوشکاری را دارد. به همین علت این موضوع باعث شده تا در زمینه ساخت و ساز پل ها و ساختمان های صنعتی و تجاری و مسکونی کاربرد زیادی داشته باشند. از جمله قابلیت های میلگرد تقویت شده HSD قابلیت کششی بالا و داشتن دامنه کاربرد گسترده است.

همچنین باید بیان کنیم که میلگرد HSD با استفاده از محصولات فلزی متفاوت که حاصل نورد گرم است تولید می شوند. در تولید این گونه از محصولات از دو مواد اولیه استفاده می کنند. مثلاً در تولید بعضی از میلگرد تقویت شده از شمش جدید و در تولید بعضی دیگر از مواد ضایعاتی مانند ریل قطار استفاده می شود.

از آنجایی که بتن مقاومت کششی بالایی ندارد، در این صورت باید از یک محصول استفاده شود تا باعث افزایش مقاومت کششی بتن شود و این محصول میلگرد های تقویتی شده هستند. به همین منظور برای افزایش مقاومت مصالح از این نوع میلگرد ها استفاده می کنند.

این نوع از میلگرد ها از فولاد مقاوم تولید شده اند، به این منظور بهتر است برای محکم سازی ساختمان ها از میلگرد های تقویت شده استفاده می کنند. اما باید بدانید که مصالح ساختمانی مانند بتن دارای مقاومت فشاری است.

 

میلگرد HSD، شرح کامل از معرفی تا مشخصات آن

 

همه چیز در مورد میلگرد ساده

میلگرد ساده یکی از انواع میلگرد هایی است که از فلز فولاد تولید می شود، این میلگرد دارای سطح ساده و صاف است و هیچ آجی ندارد. به همین علت به آن میلگرد ساده می گویند، علاوه بر این باید بیان کنیم که میلگرد ساده تفاوت بسیار زیادی با میلگرد های آجدار دارد. همچنین از نظر کاربرد هم با یکدیگر متفاوت اند.

نکته دیگری که باید بیان کنیم این است که از میلگرد ساده برای جبران مقاومت کششی بتن استفاده می کنند و جزو میلگرد های نرم است. علاوه بر این باید بیان کنیم که از دیگر کاربردهای میلگرد ساده استفاده از آن به عنوان میلگرد حرارتی است . البته این عمل اشتباه رایج است. از این میلگرد ها در صنعت ساختمانی استفاده بسیار زیادی می شود.

این گونه محصولات از کوچکترین قطر که ۶ است تا قطر ۲۰۰ میلیمتر تولید شده اند. همچنین مقاومت کششی آن 360 نیوتن بر میلی متر مربع است.

همه چیز در مورد میلگرد آج دار

همانطور که گفتیم میلگرد ها به دو نوع ساده و آجدار تقسیم بندی شده اند. این میلگرد با سه گرید A2 و A3 و A4 تولید شده است. این گونه از محصولات در صنایع ساختمان سازی کاربرد زیادی دارند و به انواع متفاوت تقسیم بندی شده اند. البته باید بیان کنیم که انواع میلگرد های آجدار کاربردهای مختلفی دارند.

از این محصولات هم مانند دیگر انواع میلگرد ها برای جبران ضعف مقاومت کششی در بتن استفاده می شود. به همین علت بتن در برابر نیروی وارد شده مقاومت بالایی می گیرد. میلگرد های آجدار بیشتر از میلگرد های ساده در بتن می چسبند.

این میلگرد دارای سطحی است که بر روی آن برجستگی وجود دارد. این برجستگی هنگامی که درون بتن قرار گرفته شود مانع از بیرون کشیدن میلگرد از درون بتن می شود. در مورد میلگرد آجدار A2 باید بگوییم که جز میلگرد های نیمه سخت به حساب می آیند.

 

میلگرد HSD، شرح کامل از معرفی تا مشخصات آن

 

مشخصات میلگرد آج دار

میلگرد آجدار به انواع مختلفی تقسیم بندی می شوند. از انواع میلگرد آجدار می توانیم به میلگرد آجدار مارپیچ و میلگرد آجدار جناقی و میلگرد آجدار مرکب اشاره کنیم. این گونه از محصولات دارای درصد ترکیب شیمیایی مختلفی هستند. در میلگرد آجدار از کربن و سیلیسیم و منگنز و نیتروژن و فسفر و گوگرد استفاده می شود.

همچنین باید بیان کنیم که در تولید میلگرد آجدار از استاندارد های خاصی استفاده می کنند. همین موضوع باعث می شود تا میزان مقاومت میلگرد افزایش پیدا کند. میلگرد آجدار تابع استاندارد است و به همین علت جزوه محصولات مقاوم قرار گرفته است. این گروه از محصولات تابع استاندارد ملی ۳۱۳۲ و استاندارد ملی ۱_ ۸۱۰۳ هستند.

این استاندارد ها قابل قبول هستند. همین موضوع باعث شده تا این نوع از میلگرد ها دارای مقاومت کششی بسیار بالایی باشند. به همین جهت جزو مهمترین مصالح در صنایع ساخت و ساز و سایر صنایع ها قرار گرفته اند.

سخن پایانی

در مورد میلگرد HSD، شرح کامل از معرفی تا مشخصات آن باید بیان کنیم که این گونه از محصولات میلگردهای تقویتی شده ای هستند که دارای مقاومت بسیار بالا اند. از آنها برای افزایش مقاومت مصالح در صنایع ساختمان سازی استفاده می کنند و از قطر ۴ تا ۵ میلیمتر تولید می شوند.

این گونه از محصولات مناسب فشرده سازی هستند و قابلیت انعطاف پذیری دارند و از جمله محصولاتی هستند که دارای استحکام بالایی اند. همجنین دارای قابلیت جوشکاری بالا و دامنه کاربرد گسترده اند. همچنین از مواد فلزی که حاصل از نورد گرم از تولید شده اند .

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره ما در آهن هایپر و راهنمایی برای خرید با مناسب ترین قیمت با شماره زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۲۰۲۵

مقالات مرتبط:

بهترین نوع میلگرد در بازار کدام است؟

بهترین زمان خرید میلگرد چه وقت است؟

https://ahanhyper.com//?p=19090

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *