امروز : شنبه 08 ژوئن 2024

[smartslider3 slider="2"]

استانداردهای جوشکاری

آنچه که باید به آن دقت کنید این است که رعایت نکردن استانداردهای جوشکاری همه ساله خسارات زیادی چه از نظر مالی و چه از نظر جانی برای افراد مختلف دارد. در نتیجه رعایت این نکات و دانستن در مورد آن ها به شما کمک شایانی خواهد کرد. نکته ای که باید قبل از شروع جوشکاری به آن دقت کنید این است که دستورالعمل هایی که در این زمینه وجود دارد به چه روشی کار می کند.

معمولا اینطور گفته می  شود که برای این کار چندین دستورالعمل و یا کدهای مختلف وجود دارد که شما می توانید از ان ها استفاده کنید. دستورالعمل هایی که در این کار وجود دارند در واقع مجموعه فرآیندهایی هستند که از قبل ایجاد شده اند و حین این کار نیز باید رعایت شوند و دارای نکات بسیار زیادی هستند.

ASME چه سازمانی است؟

این سازمان که در واقع تحت نام American Society of Mechanical Engineers شناخته شده است نام یک سازمان جهانی است که به شما کمک خواهد کرد اطلاعات گسترده ای در زمینه های مختلف به ویژه مکانیک و دیگر بخش ها داشته باشید. این نوع سازه ها در واقع طبق تحقیقات و توسعه هایی که در این زمینه انجام گرفته است به شما کمک خواهند کرد که استاندارد های مورد نظر برای این کار یک قطعه خاص را رعایت کنید.

پیشنهاد ما به شما این است که قبل از شروع این کار ، تمامی دستورالعمل هایی که در این زمینه باید را رعایت کنید را بدانید و آن ها را بدانید. در واقع مهندسینی که در این بخش شروع به کار می کنند به شما کمک خواهند کرد که انواع مختلف استاندارد را در این زمینه مورد بررسی قرار دهید.

همچنین برحسب نیاز می توان گفت که دستورالعمل های قبل از این کار و بعد از آن نیز وجود دارد. یک مهندس که در این زمینه فعالیت می کند با توجه به استانداردهایی که در این حوزه وجود دارد کار خود را انجام خواهد داد.

 

پرکاربردترین استاندارد های جوشکاری

پرکاربردترین استانداردهای جوشکاری

می توان گفت که پرکاربردترین استاندارد این کار در واقع AWS است که برای جوشکاران و همچنین بازرسان اهمیت بسیار زیادی دارد و به عنوان یک ابزار برای آن ها تلقی می شود. در این روش باید ذوب کامل برای لایه های بین جوش انجام بگیرد و همچنین بین فلز جوش و فلز پایه هم باید ذوب وجود داشته باشد.

تمامی چاله هایی که به عنوان چاله های جوش شناخته می شوند باید تا اندازه های معینی پر شوند و غیر از این می توان گفت که چاله هایی که در انتهای جوش نبشی هم وجود دارند باید به صورت خارج از طول این کار شوند. در واقع می توان گفت که بر طبق AWS D1.1 تمامی پروفیل هایی که برای این کار مورد استفاده قرار می گیرند باید مورد ارزیابی باشند تا بتوان با بازرسی های چشمی میزان استاندارد بودن آن ها را سنجید.

همچنین می توان گفت که بلافاصله بعد از اینکه این کار به پایان می رسد و به دمای محیط می رسد شما باید آن را اجرا کنید. بر طبق این حالت، هیچ نوع کاهش سایزی نباید در طول کلی جوشکاری مداوم تکرار شود.

در اتصالاتی که به آن ها نوع جوشی بال گفته می شود، هیچ کاهش سایزی نباید در دو انتهای تیر آهن دیده شود.

البته استانداردهای جوشکاری مختلفی در این بخش وجود دارد که شما می توانید از آن ها برای این کار استفاده کنید اما باید ببینید که کدام یک برای پروفیل و فولاد مورد نظر شما مناسب است. دقت داشته باشید که سطوحی که دارای ناپیوستگی های مختلف هستند، باید با اتصالات این کار تغییر داده شوند. در واقع این ناپیوستگی ها هستند که به طور مشخص در فرایند ساخت و به عنوان استانداردهای جوشکاری کار خود را انجام می دهند. این استانداردها را می توان در واقع به عنوان نوعی اتصال در این کار های سیستم های با کیفیت به کار گرفت.

انجمن های تعیین کننده استاندارد جوشکاری

این استانداردها در واقع به عنوان یک سری قوانین توسط اداره هایی ساخته شده اند که در این زمینه فعالیت می کنند. انجمن جوشکاری آمریکا که بالاتر هم در مورد آن صحبت کردیم در واقع یک انجمن غیر انتفاعی است که برای پیشرفت استانداردهای موجود در جوشکاری به کار گرفته شده است. در واقع استانداردهایی که در این زمینه وجود دارد به عنوان آموزش های مختلف به افراد داده خواهد شد تا بتوانند این کار را به درستی انجام دهند.

انجمن جوشکاری آمریکا در واقع در مورد موارد بسیاری از جمله کنترل کیفی و دیگر مباحث در زمینه جوشکاری صحبت کرده است که شما هم می توانید از آن ها به عنوان دستورالعمل های دقیق استفاده کنید. رویه هایی که در این زمینه توصیه شده است شامل موضوعاتی می شود که به صورت سالیانه ممکن است تغییر کنند.

این موارد شامل تعاریف و نماد ها می شوند که در مورد فلزات پراکنده و همچنین انواع مختلف فلزات برای جوشکاری صبحت می شود. دقت داشته باشید که صلاحیت و همچنین آزمون هایی که در این زمینه ایجاد می شود نیز به شما کمک خواهد کرد که در مورد استانداردهای جوشکاری بهتر تصمیم بگیرید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره ما در آهن هایپر و راهنمایی برای خرید با مناسب ترین قیمت با شماره زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۲۰۲۵

مقالات مرتبط:

کدام گاز در جوشکاری استفاده می شود؟

چگونه لکه جوشکاری را از روی سرامیک پاک کنیم؟

آموزش کامل جوشکاری با قوس الکتریکی

https://ahanhyper.com//?p=9572

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *