امروز : دوشنبه 17 ژوئن 2024

[smartslider3 slider="2"]

پلاگ ولو

پلاگ ولو یا شیر سماوری در بین صنعتگران به نام شیر مخروطی و شیر دو شاخه شناخته خواهد شد. یکی از انواع شیر آلات مورد استفاده در خطوط لوله برای قطع و وصل کردن جریان می باشد. در این مطلب قصد داریم انواع شیر سماوری، کاربرد، مزایا و معایب آن را مورد بررسی قرار دهیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

پلاگ ولو یا شیر سماوری

بهتر است بدانید که پلاگ ولو یا شیر های سماوری شیر هایی می باشند که دارای پلاگ های استوانه ای یا مخروطی می باشند که می ‌توانند در درون بدنش چرخانده شود تا جریان را به راحتی کنترل نماید. بهتر است بدانید پلاگ در شیرهای سماوری از یک یا چند معبر توخالی تشکیل شده است که سیال پس از عبور از پلاگ یک طرف دیگر خواهد رفت.

 بنابراین سیال می‌تواند از میان آن زمانی که شیر باز است جریان پیدا کند. بهتر است بدانید این محصول دارای ساختمان بسیار ساده می باشد که از نظر اقتصادی نیز مقرون به صرفه می باشد. زمانی که این محصول به صورت مخروطی چرخانده می شود دسته به انتهای بزرگتر آن اتصال پیدا می کند.

 

پلاگ ولو یا شیر سماوری

 

انواع شیر سماوری از لحاظ ظاهر و بدنه

پلاگ ولو یا شیر سماوری معمولاً از لحاظ ظاهر و بدنه به دو دسته تقسیم بندی می شوند که هر یک دارای ویژگی ها و کاربردهای خاصی می باشد. عبارتند از:

  1. شیر سماوری استاندارد
  2. شیر سماوری وارونه

انواع شیر سماوری از نظر پلاگ

یکی دیگر از معیارها برای دسته بندی انواع شیر سماوری از نظر پلاگ می باشد که عبارتند از:

  1. پلاگ ولو با توپی استوانه ای
  2. پلاگ ولو با توپی مخروطی

مشخصات فنی شیر سماوری یا پلاگ ولو

یکی از نکات و ویژگی های بسیار مهم پلاگ ولو حجم دبی می باشد. چراکه نحوه محاسبه دبی به این صورت است که حجم دبی خروجی برابر است با حجم دبی ورودی منهای افت فشار ناشی از برخورد سیال به پلاگ. بهتر است بدانید که این محصول به خاطر کم بودن افت فشار کمی به این حجم دبی ورودی و خروجی وجود دارد. به همین خاطر قادر به ایجاد دبی مطلوبی خواهد شد.

 

انواع شیر سماوری

 

 توجه داشته باشید که شیر سماوری معمولا به صورت دو پرده ورودی و خروجی تولید و روانه بازار می‌شود که به آن چهار وجههی یا چهار راهی نیز می‌گویند. البته در نظر داشته باشید که با توجه به نیاز شیر با چند پورت ورودی برای انحراف جریان مسیر نیز مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

اجزاء اصلی شیر سماوری یا پلاگ ولو

بدنه شیر سماوری یا پلاگ ولو

بهتر است بدانید که بدنه این محصول به گونه ای طراحی خواهد شد که با چرخش ۹۰ درجه پلاگ سیال به راحتی عبور خواهد شد. البته بهتر است بدانید در صورتی که شیر سماوری برای کنترل کردن سیال مورد استفاده قرار گیرد. شیر دچار افت فشار شده و با گذشت زمان امکان دارد به آن آسیب وارد کند.

 بدنه پلاگ ولو یا شیر مخروطی در سایزهای پایین ۲ اینچ به صورت رزوه ای تولید شده و در سایز های بالا نیز به صورت فلنجی تولید می‌شود. در شرایطی که فشار بسیار بالا باشد معمولاً به صورت جوشی با ساقه بلند و یا ساقه کوتاه تولید و عرضه می‌شود.

نکته بسیار مهمی که باید مد نظر قرار دهید این است که سیت شیر مخروطی معمولا به صورت PTFE تفلونی تولید می شود.

پلاگ شیر سماوری

بهتر است بدانید که پلاگ شیر سماوری یا شیر مخروطی در عمر آن تاثیر بسیار زیادی دارد و به شکل استوانه ای و مخروطی خواهد بود. همچنین پلاگ ولو به صورت به چهار صورت تولید می‌شود که عبارتند از:

  1. اگر مخروطی با پلاگ ۱۰۰ درصد طراحی که در این حالت دبی ورودی با حجم دبی خروجی تقریباً برابر می باشد. در اینجا پوشش دهی و پرداخت کاری پلاگ به صورت صددرصد انجام خواهد شد.
  2. در شیر سماوری با ۵۰ درصد تریم حجم دبی خروجی 2/1 حجم ورودی و پوشش دهی و پرداخت کاری حدود ۵۰ درصد تولید و عرضه می‌شود.
  3. شیر سماوری با پلاگ ۱۲ درصد تریم با حجم دبی خروجی تقریبا 4/1 حجم ورودی می باشد که پرداخت و پوشش دهی سطحی آن حدود ۱۲ درصد از حالت قبلی کمتر می باشد.
  4. شیر با پلاگ هفت پورت مشابه ۵۰ درصد است.

کاربردهای پلاگ ولو

بهتر است بدانید که پلاگ ولو در کاربردهای بسیاری مورد استفاده قرار می گیرد. به گونه ای که می توان گفت در مدارات کم فشار و دمای پایین از پلاگ استفاده خواهد شد. برخی از طراحی‌های آن برای فشار بالا و دمای بالا نیز در بازار موجود است.

بهتر است بدانید این محصول شیرهای با ظرفیت بالا می باشند که برای سیستم های خلاء متوسط برای کنترل جریان مورد استفاده قرار خواهند گرفت که این پلاک ها به خوبی توانایی عبور جریان های گاز سوخت مایع را از خود دارند.

 

کاربردهای پلاگ ولو

 

پلاگ ولو معکوس

بهتر است بدانید که قطعات بدنه شیر مخروطی در حالت استاندارد از بالا متصل شده است و در صورتی که قطعات از پای متصل شود با آن شیر سماوری وارونه یا پلاگ ولو معکوس می‌گویند. دلیل این نامگذاری به خاطر این است که پلاگ به صورت برعکس قرار گرفته است و قسمت پایین دارای فلنج می باشد.

 بهتر است بدانید که شیر سماوری استاندارد با توجه به میزان گشتاور و کلاس فشاری باید در کلاس فشار و سایز پایین استفاده شود. شما می‌توانید پلاگ معکوس را در تمامی سایز ها و کلاس ها مورد استفاده قرار دهید. اما به خاطره گران‌قیمت بودن استفاده از این شیوه در سایزهای پایین از نظر اقتصادی تا حدودی مقرون به صرفه می باشد.

خرید پلاگ ولو

شما بازدید کنندگان عزیز می‌توانید پلاگ ولو را از طریق فروشگاه آهن هایپر تهیه نمایید. این محصول که توسط مجموعه آهن هایپر ارائه می گردد توسط برترین کارخانه های تولید شده است که شما دیگر دغدغه ای بابت کیفیت آن نداشته باشید. در نظر داشته باشید که این مجموعه علاوه بر این محصولات محصولات دیگری همچون میلگرد، تیرآهن، نبشی و ناودانی انواع آهن آلات و محصولات فولادی مورد نیاز در ساخت و ساز را نیز ارائه می‌دهد.

شما می توانید از طریق وبسایت https://ahanhyper.com/ جهت تهیه محصولات اقدام نمایید. جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان آهن هایپر در تماس باشید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره ما در آهن هایپر و راهنمایی برای خرید با مناسب ترین قیمت با شماره زیر تماس بگیرید

021-72025

مقالات مرتبط:

نیدل ولو

همه چیز درباره رول بولت

https://ahanhyper.com//?p=24969

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *