امروز : شنبه 25 می 2024

[smartslider3 slider="2"]

ورق آتشخوار چیست؟

در پاسخ به سوال ورق آتشخوار چیست؟ باید گفت که این ورق ها معمولاً از اسلب تولید می‌شوند و نوعی ورق فولادی نازک می‌باشند. علت نامگذاری این ورق ها نیز مقاومت بالایی که در برابر آتش و حرارت دارند؛ می باشد. ورق های آتشخوار معمولاً از تختال و در طی فرایند نورد گرم و نورد سرد تولید می شوند.

این محصول نوعی ورق فولادی می باشد که به دو روش رول و شیت تولید و در بازار عرضه می‌شود. ورق آتشخوار از ورق های آلیاژی می باشد که دارای آلیاژی منحصر به فرد و خاص می‌باشد. ورق های آتشخوار از استحکام کششی بالایی برخوردارند و معمولاً برای ساخت دیواره مخازن به دو صورت خم و عدسی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

با توجه به اینکه ورق های آتشخوار در گریدهای مختلف تولید و عرضه می‌شوند. میزان تحمل دما، قابلیت عدسی شدن و همچنین تست کششی و ضربه در هر گرید متفاوت می باشد. ورق های آتشخوار معمولا دمای ۵۸۵ تا ۱۲۵۰ درجه سانتیگراد را تحمل می کنند و این ورق ها می توانند مایعات و گازها را با درجه حرارت خیلی زیاد عبور دهند.

 

ورق آتشخوار چیست؟

 

انواع ورق آتشخوار

ورق های آتشخوار در انواع مختلفی تولید و روانه بازار می شود. برخی از انواع ورق های آتشخوار عبارتند از:

 • ورق A516
 • ورق های آتشخوار مخزنی
 • ورق A36
 • ورق آتشخوار St52
 • ورق آتشخوار 17mn4

ورق آتشخوار مخزنی

بیشترین کاربرد ورق آتشخوار مخزنی در صنایع مخزن سازی بخار می باشد. همچنین در مخازن تحت فشار ، اتصالات و مبدل های تحت فشار، مخازن کروی و تجهیزات انرژی های تجدید پذیر نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ورق A516

ورق A516 از انواع ورق‌های گرم می باشد و نوعی از ورق کربنی نیز محسوب می‌شود. بهتر است بدانید ورق a۵۱۶ می تواند ۲۵ برابر وزن خود فشار را تحمل کند و به همین دلیل نیز در ساخت مخازن کروی که به استحکام بالا، اتصالات و مبدل های تحت فشار و … نیاز دارند مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ورق A36

ورق A36 از قابلیت جوشکاری و شکل پذیری و همچنین استحکام خمشی بالایی برخوردار می باشد. معمولاً در ساخت وسایل حمل و نقل آبی مانند کشتی ها و سازه های صنعتی و تجاری که با آب در تماس می باشند و اسکله سازی مورد استفاده قرار می‌گیرند. بهتر است بدانید ورق A36 به کمک نورد گرم و استانداردهای مختلف تولید و عرضه می‌شوند.

ورق St52

ورق st52 در صنایع مختلفی مانند پتروشیمی، تولید برق و … مورد استفاده قرار می‌گیرد و نسبت به ورق های فولادی دیگر در این حفظ خواص فیزیکی و دما از بهترین رتبه برخوردار می‌باشد. ورق st52 نوعی ورق سیاه می باشد که به دلیل داشتن مقادیر قابل توجهی عناصر سیلیسیم و منگنز در برابر پیچ و خمش تحمل وزن و خاصیت ارتجاعی دارند.

ورق 17mn4

ورق 17mn4 از گروه فولاد های ساختاری و ساختمانی می باشد که در ایران با عرض یک و نیم متر تولید و عرضه می‌شود. توجه داشته باشید این ورق ها در صنایع نفت و گاز، پتروشیمی ، پالایشگاه ها و همچنین ساخت دیگ های بخار و مخازن تحت فشار در لوله های انتقال مایعات داغ مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تحمل حرارتی ورق 17mn4 معمولا ۵۸۵ درجه سانتی گراد می باشد و میزان عناصر شیمیایی آن نیز به صورت زیر می باشد.

 1. ۱۴/۲ درصد کربن
 2. ۲/۴ درصد سیلیسیم
 3. ۰/۱ الی۹/۲ در صدرمنگنز
 4. ۰/۳ درصد کروم
 5. 50 درصد فسفر
 6. 50 درصد گوگرد

کاربرد ورق آتشخوار

کاربرد ورق های آتشخوار به وزنی که تحمل می‌کنند بستگی دارد. این نوع ورق ها معمولاً در صنایعی مانند مخازن تحت فشار، اتصالات، مبدل های تحت فشار، مخازن کروی و تجهیزات انرژی های تجدیدپذیر مورد استفاده قرار می‌گیرند. به دلیل مقاومت بسیار بالایی که در دمای ۱۲۵۰ درجه سانتیگراد دارند پر مصرف ترین ورق محسوب می‌شوند.

ورق های آتشخوار به دلیل داشتن کربن و منگنز در جابه جایی مایعات و گازهای بسیار گرم نقش بسزایی دارند و در صنایعی چون پروشیمی، نفت، گاز و پالایشگاه‌ها بیشتر به کار می روند. بهتر است بدانید ورق های آتشخوار در برابر بخار آب، حرارت و فشار بالا مقاومت زیادی دارند.

ورق های آتشخوار نیز مانند تمامی ورق های دیگر از استانداردهای خاصی برخوردار می‌باشد. گرایش ترین این استانداردها، استاندارد DIN آلمان می باشد. بهتر است بدانید بر اساس این استاندارد سه نوع ورق آتشخوار در بازار موجود می باشد که عبارتند از: ورق A516_GR70 به شماره مواد 1/9441

ترکیب شیمیایی این ورق ها باعث می شود که تا دمای ۵۳۰ درجه سانتیگراد را تحمل و از خروج فشار متراکم جلوگیری کند. ترکیب شیمیایی ورق A516_GR70 دارای 0/17 تا0/2 درصد کربن و 0/165 تا0/9 درصد منگنز می باشد.

 

ورق آتشخوار چیست؟

 

ورق MN418 به شماره مواد 1/0481

تحمل حرارت این ورق ها ۱۷۵ درجه سانتیگراد می باشد و با توجه به ضخامتی که دارد تا ۲۰ برابر وزن خود فشار را تحمل می‌کند. ترکیب شیمیایی ورق MN418 دارای 0/17 تا0/2 درصد کربن و 0/125 تا 0/9 درصد منگنز می باشد.

ورق A516_GR60 به شماره مواد 1/9417

این ورق به دلیل تولید با فرایند نورد گرم جزء ورق های ساختمانی محسوب می‌شود و بیشترین کاربرد آن نیز در ساختمان سازی می باشد. توجه داشته باشید این ورق تا ۲۵ برابر وزن خود می تواند فشار را تحمل کند. ترکیب شیمیایی ورق A516_GR60 دارای 0/2تا 0/3 درصد کربن و 0/2 تا 0/9 درصد منگنز می باشد.

آهن هایپر ارائه دهنده انواع ورق آتشخوار می باشد که توسط کارخانه های برتر داخلی و خارجی تولید و روانه بازار می شود. بهتر است بدانید تمامی این محصولات از مواد مرغوب ساخته شده و از کیفیت بالایی برخوردار می باشد.

شما بازدیدکنندگان گرامی می توانید جهت تهیه انواع ورق های آتشخوار و همچنین محصولات فولادی دیگر از طریق وب‌سایت https://ahanhyper.com/ اقدام نماید. این محصولات را با کیفیت بالا تهیه کرده و در کاربردهای مدنظر خود از آن بهره مند شوید. جهت کسب اطلاعات بیشتر از طریق راه های ارتباطی ذکر شده با کارشناسان آهن هایپر در تماس باشید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره ما در آهن هایپر و راهنمایی برای خرید با مناسب ترین قیمت با شماره زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۲۰۲۵

مقالات مرتبط:

ورق اسید شویی چیست؟ + موارد کاربرد و برجسته ترین ویژگی های آن

ورق های آلومینیوم طرح دار چیست و انواع آن کدام است؟

https://ahanhyper.com//?p=19525

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *