امروز : یکشنبه 19 می 2024

[smartslider3 slider="2"]

5 نوع فولاد مورد استفاده در صنعت خودرو

بهتر است بدانید فولاد آلیاژی است که از عناصر مختلفی ساخته شده و کاربردهای متفاوتی دارد. در این مبحث قصد داریم به بررسی ۵ نوع فولاد مورد استفاده در صنعت خودرو بپردازیم. با ما همراه باشید.

آشنایی با فولاد

در ابتدای مبحث ۵ نوع فولاد مورد استفاده در صنعت خودرو لازم است ابتدا با فولاد آشنا شوید. فولا آلیاژی است که از کربن و آهن تشکیل شده است. فولاد یکی از پرکاربردترین مواد می باشد که در صنایع مختلف و کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده بسیار در دسترس بوده و هزینه آن پایین است به همین علت محبوبت زیادی دارد.

فولاد به دلیل قابلیت ماشینکاری، استحکام بالا و تولید در اشکال مختلف به یک محصول کاربردی تبدیل شده است. فولادها با دوام بوده و در صنعت خودروسازی کاربرد زیادی دارند. انواع فولادها در قسمت های مختلف خودرو مورد استفاده قرار می گیرند.

فولاد مورد استفاده در صنعت خودرو

آشنایی با فولاد مورد استفاده در صنعت خودرو

بهتر است بدانید در صنعت خودرو فولادهای مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. در زیر به بررسی ۵ نوع فولاد مورد استفاده در صنعت خودرو می پردازیم:

فولاد ضد زنگ

این فولاد حاوی ۱۰.۵ درصد کروم و ۱ درصد کربن و دیگر ترکیبات آلیاژی می باشد. این فولادها در برابر مواد خورنده مقامت بالایی دارند. سطح این فولادها براق بوده و بدنه آن سبک می باشد و در صنایع مختلفی چون خودروسازی عملکرد خوبی دارند. در بسیاری از خودروها حدود ۲ تا ۱۵ کیلوگرم فولاد ضد زنگ استفاده می شود که این مقدار در اگزوز آن ها یافت می شود.

همچنین موتورهای احتراق سوخت نیاز به موادی دارند که در دمای بالا به راحتی تغییر شکل داده و ذوب نشوند. فولاد ضد زنگ گزینه مناسبی برای این کار است چون نقطه ذوب آن بسیار بالا بوده و بیش از ۱۵۰۰ درجه سانتی گراد است.

فولاد کم آلیاژ پر استحکام

یکی از ۵ نوع فولاد مورد استفاده در صنعت خودرو، فولاد کم آلیاژ پر استحکام است. این فولادها کم کربن و نرم بوده و به شکل پیچیده و مختلط می باشند. این فولاد از موادی با ترکیبات شیمیایی خاص ساخته می شود و انعطاف پذیر بوده و درجه خستگی استثنایی دارد. همچنین این فولادها سبک وزن بوده و در بدنه خودرو، درها، سپرها، چهارچوب ها و زیرشاخه های خودرو استفاده می شود.

فولاد کربن بالا

این فولادها به عنوان فولاد پر کربن شناخته می شوند. این فولادها آلیاژهایی هستند که تحت یک روش عملیات حرارتی به نام خاموش کردن قرار گرفته اند. در این روش محتوای کربن در آهن گرم حل شده و کربن به دام انداخته شده و ساختار فولاد تغییر می کند. این فولادها انعطاف پذیری کمی داشته و مستعد شکنندگی هستند. البته لازم به ذکر است که این فولادها در برابر سایش و پارگی مقاومت بالایی دارند. از این فولاد در قاب خودرو، بوش، پانل درها، شاسی، صدا خفه کن و موارد این چنینی استفاده می شود.

فولاد کم کربن

با توجه به مبحث ۵ نوع فولاد مورد استفاده در صنعت خودرو باید ذکر شود یکی دیگر از این فولادها فولاد کم‌ کربن است. این فولاد به عنوان فولاد ملایم شناخته شده و تولید آن ارزان بوده و برای تولید قطعات کوچکتر مفید می باشد. همچنین این فولاد نقطه تسلیم ضعیفی داشته و استحکام کششی کمی دارد. از این فولاد هم در نمای بیرونی و هم داخل خودرو استفاده می شود. از کاربردهای این فولاد در خودرو می توان به استفاده در قطعات تعلیق، براکت ها و بازوهای کنترل اشاره کرد. همچنین می توان به عنوان رینگ چرخ، پیچ، واشر، روکش، چرخ دنده و مهره از فولاد کم‌ کربن استفاده کرد.

فولاد گالوانیزه

این فولاد از پرکاربردترین فولاد مورد استفاده در صنعت خودرو  می باشد. حدودا ۸۰ درصد یک ماشین‌ یا موتور را می توان از فولاد گالوانیزه تشکیل داد. استفاده از این فولاد در خودرو باعث افزایش عمر و عملکرد خودرو شده و تعمیرات آن را به حداقل می رساند. این فولاد هزینه پایینی داشته و در دسترس است. همچنین دوام بالا داشته و قابلیت ترمیم شوندگی دارد. همچنین این فولاد می تواند از هر بخشی از خودرو محافظت کند.

فولاد گالوانیزه در صنعت خودرو

کاربردهای فولاد در صنعت خودرو

بهتر است بدانید فولاد مورد استفاده در صنعت خودرو کاربردهای زیادی دارد. در ادامه به بررسی مهم‌ترین کاربردهای فولاد در این صنعت می پردازیم:

ضربه‌گیر و تقویت‌ کننده: یکی از کاربردهای فولاد در خودرو سازی استفاده به عنوان ضربه گیر و تقویت کننده است. ضربه گیرها باید در جذب نیرو مقاومت بالا داشته باشند بنابراین بهترین گزینه برای ساخت آن استفاده از فولاد می باشد. فولاد دوام و استحکام بالا داشته و سپر خوبی برای ضربه است.

چارچوب و صندلی: در افزایش استحکام خودرو در زمان ضربه خوردن چارچوب نقش مهمی دارد.‌ باید در ساخت این چارچوب ها از فولاد با استحکام بالا استفاده کرد. برای ساخت صندلی نیز می توان از فولاد سبک وزن استفاده کرد تا بخش زیادی از وزن ماشین را کم کرد.

شاسی و فریم: شاسی در معرض فشارهای شدیدی است که از هر یک از قطعات خودرو به آن وارد می شود. بنابراین باید مقاومت بالایی داشته باشد که استفاده از فولاد با استحکام بالا گزینه مناسبی برای ساخت آن است.

کاربردهای فولاد در صنعت خودرو

علت استفاده از فولاد در بدنه خودرو

در ادامه مبحث ۵ نوع فولاد مورد استفاده در صنعت خودرو باید ذکر شود یکی از علت‌های استفاده از فولاد در بدنه خودرو کارکرد آسان آن است چون ورق‌های فولادی را می توان به‌ راحتی تا کرده و یا پرس کرد و به آن ها شکل داد. لازم به ذکر است که فولاد در مقایسه با دیگر فلزات خطر کمتری برای محیط زیست دارد.

همچنین فولاد استفاده شده در بدنه خودرو قابلیت بازیافت داشته و می توان برای ساخت خودروهای دیگر از آن استفاده کرد. از دیگر عوامل استفاده فولاد می توان به شکل پذیری و دوام بالای آن اشاره کرد. فولادها ایمنی بالایی دارند و اگر آسیب ببینند قابل تعمیر بوده و هزینه های مربوط به تعمیر آن نیز پایین است.

روش های تولید فولاد در ایران

فولاد خام در ایران به دو روش تولید می شود که در زیر آن ها را شرح می دهیم:

با توجه به مبحث ۵ نوع فولاد مورد استفاده در صنعت خودرو باید ذکر شود؛ روش اول تولید فولاد روش سنتی می باشد که آهن خام و یا چدن مذاب را در کوره بلند تهیه کرده و در کنورتورهای اکسیژنی فولاد را تولید می کنند. این روش احیای غیر مستقیم آن بوده و سنگ آهن را پس از فرآوری با کک و آهک وارد کوره بلند و تبدیل به آهن خام یا چدن مذاب می کنند.

سپس این ترکیب در یک مبدل تبدیل به فولاد مذاب می شود و کربن و ناخالصی های دیگر آن را به کمک اکسیژن خارج کرده تا فولاد خام به دست آید. تولیدی ذوب آهن اصفهان از این روش برای تولید فولاد استفاده می کند. روش دوم تولید فولاد به صورت احیای مستقیم قراضه ها و سنگ آعن در کوره های الکتریکی است. شرکت تولیدی فولاد خوزستان و مجتمع فولاد جنوب از این روش تولیدی استفاده می کنند.

روش های تولید فولاد در ایران

آشنایی با فروشگاه تخصصی آهن هایپر

فروشگاه تخصصی آهن هایپر ارائه دهنده انواع مقاطع از جمله،فولاد مورد استفاده در صنعت خودرو، ناودانی، نبشی، پروفیل، ورق استیل و … می باشد. شما مخاطبان گرامی برای تهیه این مقاطع می توانید از طریق فروشگاه تخصصی آهن هایپر https://ahanhyper.com/ اقدام نمائید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره ما در آهن هایپر و راهنمایی برای خرید با مناسب ترین قیمت با شماره زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۲۰۲۵

فولاد چیست؟

فولاد آلیاژی است که از کربن و آهن تشکیل شده است.

۵ نوع فولاد استفاده شده در صنعت خودرو را ذکر کنید؟

فولاد ضد زنگ، فولاد کم آلیاژ پر استحکام، فولاد کربن بالا، فولاد کم کربن، فولاد گالوانیزه

کاربردهای فولاد در صنعت خودرو کدامند؟

فولاد و صنعت خودرو

ضربه گیر و تقویت کننده، چارچوب و صندلی، شاسی و فریم

https://ahanhyper.com//?p=70599

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *