امروز : دوشنبه 13 می 2024

[smartslider3 slider="2"]

چقرمگی

چقرمگی به میزان تنش مورد نیاز برای گسترش عیوب و نقص های موجود در درز  یا ترک می باشد. توجه داشته باشید که این خاصیت از اهمیت بالایی برخوردار است؛ چرا که در زمان وقوع عیب و خدمات در تمامی مراحل از جمله قبل از ساخت، ساخت و استفاده از مواد و … غیر قابل اجتناب خواهد شد. معمولا به صورت ترک، حفره، تخلخل مواد، جوش یا ترکیب چند مورد از آن ها ظاهر خواهد شد.

درباره چقرمگی بیشتر بدانید

همانطور که می‌دانید مهندسان به هیچ عنوان نمی‌توانند به صورت صد در صد مطمئن شوند که یک ماده دارای نقص می باشد یا خیر؟ معمولاً به گونه‌ای تصور خواهد شد که عیوب برخی از اندازه های انتخاب شده در برخی از اعضای سازنده وجود داشته باشد که در اینجا از روش مکانیک شکست سختی کششی برای طراحی اجزای مهم استفاده خواهد شد. به این روش چقرمگی شکست می گویند.

 از اندازه و ویژگی های نقص هندسه اعضای شرایط بارگذاری و همچنین شرایط مربوط به مواد به ارزیابی توان یک جزی دارای نقص در برابر در مقاومت در برابر شکستگی مورد استفاده قرار خواهد گرفت. همانطور که ذکر شد چقرمگی به مقاومت مواد و شکست در اثر اعمال تنش می گویند. در نظر داشته باشید یک ماده ای که از چقرمگی بیشتری برخوردار باشد؛ معمولاً نیاز به انرژی بیشتری برای شکست دارد.

معرفی فروشگاه آهن هایپر

فروشگاه آهن هایپر از جمله فروشگاه های معتبر و شناخته شده در سراسر ایران می باشد که ارائه دهنده انواع مقاطع فولادی از جمله میلگرد، تیر آهن، نبشی و ناودانی، پروفیل ها و … می باشد. شما عزیزان از سراسر ایران می‌توانید از طریق وبسایت https://ahanhyper.com/ تمامی محصولات مورد نیاز برای ساخت و ساز را سفارش داده و درب منزل تحویل بگیرید. در هر مرحله از خرید که نیاز به اطلاعات بیشتر داشته باشید نیز کافیست از طریق راه های ارتباطی ذکر شده با کارشناسان این مجموعه در تماس باشید و به صورت کامل رایگان مشاوره های لازم را دریافت نمایید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره ما در آهن هایپر و راهنمایی برای خرید با مناسب ترین قیمت با شماره زیر تماس بگیرید

021-72025

مقالات مرتبط:

سوپر آلیاژها

https://ahanhyper.com//?p=25805

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *