امروز : جمعه 24 می 2024

[smartslider3 slider="2"]

پوسته اکسیدی و فرآیند احیای آن

پوسته اکسیدی ؛ ترکیبات زیادی در ساخت قطعات فولادی به کار برده می شوند که یکی از آن ها پوسته اکسیدی است. در این مقاله از سری مقالات آهن هایپر قصد داریم مبحث پوسته اکسیدی و فرآیند احیای آن را مورد بررسی قرار دهیم. اگر می خواهید در اینباره اطلاعات بیشتری کسب کنید؛ با ما همراه شوید.

آشنایی با پوسته اکسیدی

پوسته اکسیدی از نورد و قطعات فولادی تولید شده و در ساخت محصولاتی که به این عنصر احتیاج دارند؛ به کار برده می شود‌. این پوسته به رنگ خاکستری، آبی یا استیل بوده و دارای پوششی بسیار نازک از هماتیت است. قابل ذکر است که پوسته خارجی این محصول با چشم دیده نمی شود. آهن استفاده شده در دمای بالا در عملیات ریخته گری تا نورد ورق از سطح محصول جدا می شود.

حدود ۲ درصد از فولاد نورد شده به شکل پوسته اکسیدی ضایعاتی از تولید خارج می شود. این پوسته به دلیل حدودا ۷۴ درصد آهنی که دارد؛ از مقاومت بالایی برخوردار می باشد. بهتر است بدانید که فروش این محصول به صورت فله ای بوده و برای حمل و نقل آن از کشتی های فله بر ۱۰ هزار، ۳۰ و ۵۰ هزار تنی استفاده می شود. همچنین برای انتقال داخلی این محصول برای حمل آن از ماشین های جک دار و کمپرس دار استفاده می شود.

احیای پوسته اکسیدی

برای احیای پوسته اکسیدی و بازیافت آن روش های متعددی وجود دارد که یکی از آن ها روش احیا می باشد. احیای این عنصر با عواملی چون گرافیت، کک و زغال سنگ انجام می شود که در دمای مشخص و تحت عملیات احیا قرار می گیرند. بازیافت این پوسته باعث صرفه جویی اقتصادی، افزایش بهره وری شده و با محیط زیست سازگار می باشد. در محصولات فولادی که به روش نورد گرم تولید می شوند؛ پوسته اکسیدی یافت می شود.

در فرآیند نورد گرم و در درجه حرارت بالای کوره بین مگنتیت و فولاد یک لایه از feo و wustite وجود دارد. ۸۵ درصد ضخامت پوسته اکسید از feo و ۱۰ الی ۱۵ درصد از fe304 و حدود ۰.۵ الی ۲ درصد از fe203 تولید شده است‌.

وقتی در دمای کمتر از ۱۰۴۰ فارنهایت قطعه به آهستگی سرد شود؛ بیشتر feo در آن به fe304 تبدلیل شده و بعد از آنکه کاملا سرد شد، بیشترین مقدار فلز اکسید آهن را دارا می شود. این ماده در شرایط احیا به گونه ای استفاده می شود که اثری منفی بر فرآیند عادی کوره های قوس الکتریکی نداشته باشد.

کاربرد پوسته اکسیدی

پوسته اکسیدی در موارد زیادی که شامل موارد زیر می شود کاربرد دارد:

از این محصول در فولاد سازی و کوره های قوس الکتریکی استفاده می شود؛ تا صرفه جویی شود. همچنین از این محصول در تولید فروسیلیس استفاده می شود که در فرآیند ریخته گری برای ریزدانه کردن ساختار فولاد به کار برده می شود. کارخانه هایی که در زمینه تولید فروسیلیس فعالیت دارند؛ از مشتریان اصلی پوسته اکسیدی به شمار می روند.

از کاربردهای دیگر این محصول می توان‌ به استفاده در فلزات رنگین و کمک برای ذوب در کارخانه ها اشاره کرد. بعضی از کارخانه ها برای دانه بندی و فرآوری نیز از این محصول استفاده می کنند. استفاده در خطوط لوله دریایی، سکوهای نفتی، مخازن ذخیره و ساینده های تجهیزات اپتیکی از موارد دیگر کاربرد پوسته اکسیدی می باشند. همچنین از این محصول در کاغذ، رنگ کردن مواد ساختمانی و نوارهای ضبط مغناطیسی استفاده می کنند.

فرآوری و الک پوسته اکسیدی

واحدهایی که پوسته اکسیدی را جمع آوری می کنند؛ به صنایع مختلفی که آن را خریداری می کنند؛ می گویند. پس از انتقال به انبار محصول خود را فرآوری کنند. با این کار می توان از ویژگی های آن بهره برد که البته این کار با توجه به نیازمندی های صنایع انجام می شود. فرآوری این محصول به صورت الک کردن است که طی آن پوسته اکسید پولکی از نرمه های پوسته اکسید جدا می شود. بدین صورت می توان با اطمینان کامل از آن استفاده کرد.

آشنایی با فروشگاه تخصصی آهن هایپر

مجموعه تخصصی آهن هایپر ارائه دهنده انواع مقاطع و محصولات فولادی می باشد. برخی از این مقاطع فولادی پرکاربرد می توان به میلگرد، تیرآهن هاش، پروفیل، نبشی و … اشاره کرد. این مقاطع فولادی در اندازه و سایز های مختلفی موجود می باشد.

هر یک از سایزهای این مقاطع در کاربردهای خاصی مورد استفاده قرار می گیرند. برای اینکه بتوانید سایز مناسب این مقاطع را انتخاب کنید؛ توصیه می کنیم با کارشناسان این مجموعه در تماس باشید و مشاوره های لازم را دریافت نمائید. ناگفته نماند شما مخاطبین گرامی با اطمینان از کیفیت این مقاطع می توانید از طریق وبسایت https://ahanhyper.com/ جهت سفارش اقدام کنید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره ما در آهن هایپر و راهنمایی برای خرید با مناسب ترین قیمت با شماره زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۲۰۲۵

مشخصات پوسته اکسیدی را بیان کنید؟

این‌ پوسته به رنگ خاکستری، آبی یا استیل بوده و دارای پوشش نازک از هماتیت است.

احیای پوسته اکسیدی با چه عواملی انجام می شود؟

کک، زغال سنگ و گرافیت

کاربرد پوسته اکسیدی را ذکر کنید؟

استفاده در فولاد سازی و کوره های قوس الکتریکی، تولید فروسیلیس، فلزات رنگی، مخازن ذخیره، سکوهای نفتی

https://ahanhyper.com//?p=71163

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *