امروز : دوشنبه 10 ژوئن 2024

[smartslider3 slider="2"]

میلگرد حرارتی چیست؛ هر آنچه باید درباره آن بدانید

یکی از مشکلاتی که در ساختمان ها وجود دارد و ممکن است در ساختمان اتفاق بیفتد ترک خوردگی می باشد که مهندسان سعی در جلوگیری از این اتفاق دارند. به همین منظور کاربرد میلگرد حرارتی جلوگیری از افت حرارت در سازه ی ساختمان است. کاربرد میلگرد حرارتی می تواند جلوگیری از جمع شدگی بتن باشد.

این میلگرد های حرارتی در چپ و راست سازه ی ساختمان قرار می گیرند و وظیفه ی اصلی آن ها جلوگیری از بین رفتن حرارت در میان بتن است که موجب جمع شدگی بتن نشود و در ساختمان ترک ایجاد نشود. البته باید دانست کاربرد میلگرد حرارتی فقط جلوگیری از ترک خوردگی نیست بلکه وظیفه ی باربری را نیز بر عهده دارند و در هنگام آتش سوزی نیز، ازبین رفتن سازه ی اصلی ساختمان جلوگیری می کنند.

اندازه ی میلگرد های حرارتی بر اساس کاربرد میلگرد های حرارتی متفاوت است که قطر آن ها تا سایز 8 نیز در ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد.  میلگرد حرارتی از نوع میلگرد هایی است که بیشتر در ساختمان سازی استفاده می شود زیرا هنگام جمع شدگی بتن که زمانی اتفاق می افتد که بتن خشک شده است و ما می دانیم در روز های اول بتن ریزی، بتن ها مرطوب هستند اما به تدریج خشک می شوند و باعث نوعی انقباض می شود و این امر باعث ترک خوردگی بتن نیز می شود و در این زمان کاربرد میلگرد های حرارتی این است که این انقباض را کنترل کنند و این امر موجب می شود ترک های بزرگی در بتن ساختمان ایجاد نشود و برای ساختمان خسارت ایجاد نکند.

گفتنی است انواع میلگرد اعم از حرارتی و غیره به وسیله متریال مختلفی ساخته میشوند از جمله روکش گالوانیزه یا کربن که از انواع بسیار مقاوم هستند. این نکته مهم ترین شاخصه برای تخمین زدن قیمت میلگرد است. اما آیا قیمت میلگرد در تهران و دیگر استان ها مقرون به صرفه است؟ و یا خرید میلگرد از کارخانه بهتر است؟ و نیز فروش میلگرد در شرکت ها به چه شکل است؟ در ادامه با ما همراه باشید.

 

کابرد میلگرد حرارتی

 

بهتر است بدانید مهندسان همواره توصیه می کنند میلگرد حرارتی آجدار در ساختمان استفاده شود که هنگام برخورد با بتن تنش بیشتری ایجاد شود و بتواند ترک های ریز بوجود آمده در بتن را جذب کند و استحکام در سازه ی ساختمان بیشتر شود.

نظر کارشناسان در مورد میلگرد حرارتی

مهندسان ساختمان این دیدگاه را دارند کاربرد میلگرد حرارتی جهت جلوگیری از ترک های بزرگ و خوردگی بتن الزام است و به نوعی یکی از استاندارد های ساختمان سازی به شمار می آید. زیرا در ساعت ابتدایی بتن ریزی در بتن ها تمایل به انقباض و انبساط بسیار زیاد است وبا وجود این میلگرد ها می توان تعداد ترک ها را کاهش داد و از ترک های بزرگ جلوگیری کند.

اما اگر کاربرد میلگرد های حرارتی را فراموش کنیم و از آن ها استفاده نکنیم فاصله ای که در یونولیت که هفتاد سانتی متر است تنها به یک لایه ی پنج سانتی متری می رسد که در ساختمان سازی اصولی نخواهد بود و استحکام ساختمان کاهش پیدا می کند.

علاوه بر استفاده از میلگرد حرارتی به صورت افقی در ساختمان، برای سقف ساختمان کاربرد میلگرد حرارتی توصیه شده است ودر صورتی که استفاده نشود ترک هایی در عرض سقف ایجاد شده که موجب نفوذ آب و سولفات ها می شود که موجب خوردگی و انقباض و انبساط بتن در سقف شده و ترک های ریز و درشت را ایجاد می کند؛ این مورد می تواند خطر آفرین باشد.

عقیده ی برخی از مهندسان بر این است که درصورت استفاده نکردن میلگرد در سقف در دیافراگم یکپارچگی ایجاد نمی شود و در هنگام زلزله و طوفان های شدید ممکن است سازه ی ساختمان فرو بریزد و یا دچار ترک های بزرگ شود.

میلگرد های حرارتی سایز های مختلفی دارد که به توصیه ی مهندسان بهتر است از سایز 8 به جای سایز 6 استفاده شود زیرا هنگام استفاده از سایز 6 میلگرد های حرارتی در کف یونولیت قرار می گیرند و به نوعی به آن می چسبند به همین دلیل داخل رویه ی بتن امکان قرار گیری آن وجود ندارد پس باعث ایجاد ترک خوردگی و انبساط و انقباض در بتن می شود.

جایگزین کردن برای میلگرد حرارتی

در نظر بعضی از کارشناسان و افراد ،خرید میلگرد و استفاده در ساختمان هزینه ی زیادی دارد و کار عاقلانه ای به نظر نمی رسد . آن ها اعتقاد دارند کاربرد میلگرد حرارتی در سقف نتوانسته در زلزله ها مشکل را حل کند و در ساختمان ترک های کوچک وبزرگ ایجاد شده است.

آن ها مواردی را برای جایگزین کردن به جای میلگرد توصیه می کنند مانند استفاده از بتن هایی که دارای الیاف است که این الیاف فلزی در بتن نقش میلگرد حرارتی را ایفا می کند و از انبساط و انقباض جلوگیری کرده و مانع ترک خوردگی نیز می شود.

بعضی از افراد نیز معتقدند که به جای استفاده از میلگرد حرارتی نسبت آب به سیمان را کم کنیم و گروهی نیز نظر دارند از روان کننده ها در بتن استفاده کنند تا مانع ایجاد ترک خوردگی در بتن نشود. با همه ی این نظرات باید دانست کاربرد میلگرد حرارتی در ساختمان ضروری است و نمی توان استاندارد هارا زیر پا گذاشت چون این روش ها اصولی نیستند و اطمینان کافی به ما نمی دهند.

 

کابرد میلگرد حرارتی

 

سخن پایانی

میلگرد حرارتی نوعی میلگرد است که برای جلوگیری از تغییر زیاد دما در بتن ها برای جلوگیری از ترک خوردگی و یا از بین رفتن ساختمان استفاده می شود این نوع میلگرد در برابر آتش سوزی نیز مقاوم است و می تواند از سازه ی ساختمان محافظت کند اگرچه بعضی از افراد متعقد به جایگزین کردن میلگرد حرارتی هستند.

اما بر اساس استاندارد های موجود استفاده از میلگرد حرارتی برای ایمنی ساختمان یکی از موارد الزامی است. این میلگرد های حرارتی در سقف نیز استفاده می شوند و مانع نفوذ آب در بتن ها و ایجاد شکاف و جلوگیری از ترک خوردگی می شوند.

 

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره ما در آهن هایپر و راهنمایی برای خرید با مناسب ترین قیمت با شماره زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۲۰۲۵

مقالات مرتبط:

نحوه بستن میلگرد حرارتی در سقف؛ کاربرد میلگرد حرارتی

https://ahanhyper.com//?p=19541

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *