امروز : دوشنبه 10 ژوئن 2024

[smartslider3 slider="2"]

کاربرد میلگرد ادکا

میلگرد ادکا یکی از پرکابرد ترین میلگرد ها در ساختمان است که این میلگرد به اتکا نیز معروف است. کاربرد میلگرد ادکا در تیرچه بلوک مورد استفاده قرار می گیرد و معمولا در سقف های ساختمان نیزکاربرد دارد. کاربرد میلگرد ادکادر میلگرد های بتنی و یا در بالای تیر های فولادی است.

که قرار گرفتن میلگرد ادکا در بالای تیر های فولادی سبب می شود متخصصان  یا کارگران جای ایستادن در بالای این ستون ها را نداشته باشند و احتمال سقوط در صورت نبود میلگرد ادکا برای کارگرها وجود داشته باشد.

جایگاه استفاده از میلگرد ادکا در ساختمان، جایی که تیرچه به تیر متصل می شود که  از نظر شکل، این میلگرد را باید گفت که شبیه به یک اردک می باشد کاربرد میلگرد ادکا در ساختمان می توان به دلایلی باشد: برای مثال این میلگرد می تواند بر روی هر تیرچه ای قرار گیرد و امکان خم شدن میلگرد تا 180درجه نیز وجود دارد.

استفاده از این میلگرد در ساختمان باعث می شود سقف ساختمان استحکام بیشتری داشته باشد و دچار ترک خوردگی نیز نشود و اگر سازه ساختمان دچار ریزش شد باعث می شود سقف این سازه به طور کامل فرو نریزد و اینکه استفاده از این میلگرد سنگینی موجود بر میلگرد های کششی اصلی را کاهش می دهد که این خود یک مزیت است.

از ویژگی های استفاده از این میلگرد بار دامنه ی ارتعاشی موجود را کاهش می دهد. باید دانست کاربرد میلگرد ادکا زمانی برای ساختمان ضروری می شود که مقاومت برشی در انتهای میلگرد کافی نباشد. میلگرد ادکا در جهت جلوگیری از ترک های برشی استفاده خواهد شد.

برای اینکه بتوان به درستی از میلگرد ادکا در ساختمان استفاده کرد به اندازه 12سانتی متر از میله ی کششی به داخل تکیه گاه ادامه پیدا می کند. این نوع میلگرد طراحی خاصی برای آن ایجاد نشده است و بر اساس ضوابط و قانون های برش خم می شود و یا در ساختمان اجرا و استفاده می شود.

 

کابرد میلگرد ادکا

 

شکل و اندازه میلگرد ادکا

ادکا یک کلمه ی روسی است و به معنای اردک یا پلیکان  است. این نوع میلگرد از دو قسمت مستقیم و یک قسمت موربی شکل تشکیل شده است که دو انتهای این میلگرد حالت مستقیم داشته و دیگری نیز از نوع موربی  شکل است.

قسمت مربعی شکل میلگرد جهت نیروی برشی تعبیه و قرار گرفته شده است و قسمت هایی که مستقیم قرار گرفته شده  است جهت مهار و تامین طول گیرایی تعبیه شده است و اگر امکان گیرایی دو قسمت مستقیم و جود نداشت می توانیم با ایجاد قلاب 90 درجه و یا 180 درجه این امکان را فراهم کنیم.

زاویه ی قسمت مورب میلگرد نیز 45 درجه است. طول مهاری این میلگرد طولی است که در بتن گیر کرده و امکان لغزش و جابه جایی را از بین می برد. کاربرد میلگرد ادکا به دلیل استاندارد های تعریف شده می تواند به شکل های مختلف باشد به همین دلیل است که این میلگرد کاربرد فراوانی در استفاده تیرچه بلوک ها را دار است.

این میلگرد ها می تواند به شکل یک Z کشیده باشد که مانع لیز خوردن تیرچه ها روی تیر می شوند. این نوع شکل میلگرد مقاومت برشی سقف را در محل تکیه گاه افزایش می دهد.

نوع دیگر این میلگرد ها طوری طراحی شده که اگر میله های تیرچه بلوک هم راستای یکدیگر باشند می توان از میلگرد اتکای دو طرفه استفاده کرد. به یاد داشته باشید که میلگرد ادکا با میلگرد ممان منفی متفاوت است زیرا کاربرد میلگرد ادکا برای جلوگیری از ترک سقف استفاده می شود اما ممان منفی کاربرد دیگری دارد و برای خنثی کردن نیروی کششی در تیرچه بلوک ها استفاده می شود. ممان منفی میلگرد اجباری و لازم در ساخت ساختمان است اما میلگرد ادکا تنها برای جلوگیری از ترک استفاده می شود.

 

کابرد میلگرد ادکا

 

اجرا و نصب میلگرد ادکا در ساختمان

برای نصب میلگرد ادکا حداقل 1 2 سانتی متر از آن وارد تکیه گاه می شود و اگر اینگونه نباشد میلگرد باید هم راستا با سطح کششی قرار بگیرد و دارای سطح مقطعی و مساوی با میلگرد کششی داشته باشد تا طول و پوشش آن در سطح تیرچه بلوک کامل باشد.

محل قرار گیری میلگرد ادکا باید روی تیرچه بلوک بتنی قرار بگیرد و یا بر روی بال های تیرچه ی فولادی قرار گرفته باشد تا هنگام حرکت و قرار دادن ممان منفی کارگر ساختمان دچار لغزش نشود. میلگرد ادکا در جهت تقویت نیروی برشی برای جلوگیری از ترک های ساختمان استفاده می شود.

سخن پایانی

میلگرد ادکا که در ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد از ترک های ناشی از انبساط و انقباض بتن نیز جلوگیری می کند. ادکا یک واژه ی روسی است که  به معنی اردک است.

این میلگرد یک نوع میلگرد تقویت برش نیز هست که در جهت، کمک در جلوگیری ترک ساختمان استفاده می شود این میلگرد ها می تواند تا 180 درجه خم بشوند و با میلگرد های ممان منفی تفاوت دارند تفاوت آشکار آن ها در این است که ممان منفی لازم واجبار در استفاده و جزو استاندارد ها برای سازه ی ساختمان هستند.

در پایان درخصوص قیمت انواع میلگرد در بازار تهران و نیز قیمت میلگرد درب کارخانه باید گفت که کیفیت مواد اولیه و اندازه و سایز میلگردها، از دیگر عوامل مهم در تعیین قیمت میلگردها هستند. ساده و آجدار بودن میلگرد نیز بر قیمت آن تاثیر دارد. برای مشاهده قیمت میلگرد بازار تهران با کارشناسان آهن هایپر در تماس باشید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره ما در آهن هایپر و راهنمایی برای خرید با مناسب ترین قیمت با شماره زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۲۰۲۵

مقالات مرتبط:

میلگرد ادکا چیست؟

https://ahanhyper.com//?p=19535

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *