امروز : جمعه 24 می 2024

[smartslider3 slider="2"]

میلگرد آلومینیوم

میلگردها را در انواع مختلف و با ویژگی های گوناگون می توان در بازار یافت. از جمله این محصولات میلگرد آلومینیومی است؛ که با توجه به داشتن ویژگی های مختلف کاربردهای گوناگونی دارد. در این مبحث قصد داریم به بررسی میلگرد آلومینیوم بپردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این مقطع می توانید این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

آشنایی با میلگرد آلومینیوم

میلگرد آلومینیوم یک میله فلزی نقره است که دارای چگالی پایینی می باشد. عناصر مختلفی در ساخت این فلز استفاده شده اند که اصلی ترین آن عنصر آلومینیوم است. استحکام این میلگردها متوسط بوده و برای افزایش آن عناصری چون منیزیم، منگنز، مس و … را به آن اضافه می کنند. حدود ۹۰ الی ۹۵ درصد این محصول از آلومینیوم بوده و مابقی از عناصر دیگر است.

طول این محصول معمولا ۳ متر و ضخامت آن برابر با ۸ الی ۵۲۰ میلی متر می باشد. این محصول از طریق فرآیند اکستروژن تولید می شود؛ بدین صورت که میلگرد از طریق فشار دادن مواد قالبی که تحت فشار قرار دارد ساخته می شود. سپس به شکل هایی چون شش گوش، مربع، مستطیل و گرد که مورد نظر سازنده باشد؛ در می آیند.

میلگرد آلومینیوم

انواع میلگرد آلومینیومی

بهتر است بدانید میلگرد آلومینیوم از نظر آلیاژهای استفاده شده در آن به گروه ها و سری های مختلفی تقسیم می شود. انواع این میلگردها عبارتند از:

میلگرد آلومینیوم سری ۱۰۰۰

این سری از میلگرد ها کیفیت بسیار بالایی دارد و از چقرمگی و استحکام خوبی نیز برخوردار است. قابلیت انجام عملیات حرارتی T6 بر روی این سری وجود داشته و در مواردی چون بدنه مخازن، باس بارها، وسایل مصرفی در محیط شیمیایی و بازتابنده ها به کار برده می شوند.

میلگرد آلومینیوم سری ۲۰۰۰

استحکام این گروه در درجه حرارت های بالا زیاد بوده و چقرمگی زیادی دارد. این آلیاژها مقاومت کمی دارند و باید پوشش داده شده و یا رنگ شوند. آلیاژهای مختلفی در این گروه استفاده شده اند که جدیدترین آن ها آلیاژ ۲۱۹۵ است.

میلگرد آلومینیوم سری ۳۰۰۰

عنصر اصلی این گروه منگنز بوده و استحکام آن بالا است. شکل پذیری بالا، قابلیت جوشکاری بالا، مقاومت به خوردگی از ویژگی های این سری به شمار می روند. معروف ترین آلیاژهای به کار رفته در این گروه شامل ۳۰۰۴، ۳۰۰۳ و ۳۰۰۵ می باشند. از کاربردهای این نوع میلگرد آلومینیوم می توان استفاده در ساخت سایه بان ها، سقف ها و ساخت مبدل های حرارتی را نام برد.

میلگرد آلومینیوم سری ۴۰۰۰

این سری مقاومت خوبی در برابر ریخته گری داشته و در برابر خوردگی نیز از خود مقاومت خوبی نشان می دهد. مقدار قابل توجه عنصر سیلیکون موجود در این سری نقطه ذوب آن را کاهش داده است. با اضافه کردن عنصر mg  به این سری می توان خواص عملیات حرارت ناپذیر بودن را به آن اضافه کرد. از این سری میلگردها در قطعات ماشین آلات، مواد ساختمانی و مواد جوش استفاده می کنند.

انواع میلگرد آلومینیومی

میلگرد آلومینیومی سری ۵۰۰۰

این آلیاژ استحکام دارای چقرمگی بالا در دمای پایین و مقاومت به خوردگی زیادی می باشد. این سری آلیاژها قابلیت جوشکاری خوبی دارند که به همین دلیل کاربرد وسیعی در ساخت پل های بزرگ، سازه ها، مخازن و تانک های ذخیره مواد تحت فشار دارند. عنصر اصلی این سری منیزیم است و دارای کرنش سختی پذیر است. مقاومت به خوردگی و چقرمگی از ویژگی های این سری میلگرد محسوب می شوند.

میلگرد آلومینیوم سری ۶۰۰۰

یکی دیگر از انواع میلگرد آلومینیوم سری ۶۰۰۰ آن است که از جوش پذیری خوبی برخوردار می باشد. مقاومت در برابر ترک خوردگی تنش، مقاومت در برابر خوردگی و قابلیت عملیات حرارتی از ویژگی های این آلیاژ به حساب می آید. همچنین به عنوان مهم ترین ویژگی این سری می توان به خاصیت اکسترود پذیری آن اشاره کرد.

استحکام این سری خوب بوده و دارای قابلیت ماشین کاری و شکل پذیری بسیار خوبی هستند. پر مصرف ترین آلیاژ استفاده شده در این سری آلیاژ ۶۰۶۳ است که در ساخت سازه پل های آلومینیومی و پروفیل های ساختمانی به کار رفته است. همچنین آلیاژ ۶۰۶۱ پر استحکام ترین آلیاژی است که در این گروه قرار دارد.

میلگرد آلومینیوم سری ۷۰۰۰

معمولا عملیات ترمو مکانیکی توسط میلگرد آلومینیوم ۷۰۰۰ انجام می شود‌. از کاربردهای این سری می توان به استفاده در صنایع نظامی، فضایی و دریایی اشاره کرد. این محصول مقاومت و دوام زیادی دارد و به همین دلیل در صنعت بسیار مورد استفاده قرار می گیرند.

میلگرد آلومینیوم‌ سری ۸۰۰۰

این سری از آلیاژها دارای قابلیت عملیات حرارتی بالایی بوده و از استحکام و رسانی مطلوبی برخوردارند.‌ این گروه میلگرد آلومینیوم از عناصر مختلفی تشکیل شده و استحکام کششی آن بین ۱۷ الی ۳۵ ksi می باشد.

میلگرد آلومینیوم‌ سری ۸۰۰۰

مزایای میلگرد آلومینیوم

میلگرد آلومینیوم دارای ویژگی ها و مزایای بیشماری است. به همین دلیل جزء انواع میلگردهای پرکاربرد و پر استفاده می باشد. مقاومت این مقاطع در برابر خوردگی و زنگ زدگی زیاد است و در مواقعی که احتمال پوسیدگی و زنگ زدگی وجود دارد؛ مورد استفاده قرار می گیرد. این محصول سبک بوده و برای گرما و الکتریسیته رسانای خوبی است. قابلیت جوش پذیری و ماشین کاری این میلگرد خوب می باشد. جوش پذیری بالا به عنوان دیگر مزیت این مقطع به شمار می رود.

کاربرد میلگرد آلومینیوم

میلگرد آلومینیومی در موارد مختلفی استفاده می شود. از این محصول در راکت ها، ساخت قطعات خودروها و هواپیما استفاده می شود. همچنین می توان از آن در ساخت قطعات ماشین آلات و ساختمان سازی چون ساخت سقف کاذب و تولید پوشش سقف ها استفاده کرد‌.

از دیگر کاربردهای این میلگرد می توان به استفاده در ساخت مخازن ضد زنگ و اسلحه سازی اشاره کرد. این میلگرد به دلیل رسانا بودن در رادیاتور سازی نیز کاربرد دارد. استفاده در ساخت قوطی های خاص، قوطی کنسرو و ساخت کپسول های غواصی از دیگر کاربردهای این محصول است.

کاربرد میلگرد آلومینیوم

خرید میلگرد آلومینیوم

شما خریداران عزیز از تمامی استان های ایران می توانید از طریق فروشگاه تخصصی آهن هایپر https://ahanhyper.com/ جهت خرید میلگرد آلومینیوم اقدام کنید. این نوع مقطع فولادی در سایزهای مختلفی موجود می باشد که هر یک از سایز ها در قسمت های خاصی کاربرد دارند. برای انتخاب بهتر می توانید از طریق شماره های ذکر شده با کارشناسان خبره این مجموعه در تماس باشید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره ما در آهن هایپر و راهنمایی برای خرید با مناسب ترین قیمت با شماره زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۲۰۲۵

میلگرد آلومینیوم چیست؟

میلگرد آلومینیوم یک میله فلزی نقره با چگالی پایین است.

ویژگی میلگرد آلومینیوم سری ۵۰۰۰ را بیان کنید؟

قابلیت جوشکاری خوب، مقاومت به خوردگی و چقرمگی

کاربرد میلگرد آلومینیوم را ذکر کنید؟

استفاده در ساخت قطعات خودرو و هواپیما، قطعات ماشین آلات، تولید پوشش سقف ها، رادیاتورسازی، ساخت قوطی کنسرو و ساخت کپسول غواصی

https://ahanhyper.com//?p=72615

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *