امروز : دوشنبه 13 می 2024

[smartslider3 slider="2"]

انواع قاب ساختمانی و کاربرد هر کدام

انواع قاب ساختمانی و کاربرد هر کدام

سازه های مختلفی وجود دارند که در ساختمان سازی کاربرد دارند. این سازه ها دارای اشکال گوناگونی بوده و هر کدام از ویژگی های خاص و منحصر به فردی برخوردارند. در این مبحث قصد داریم انواع قاب ساختمانی و کاربرد هر کدام را مورد بررسی قرار دهیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه همراه ما باشید.

معرفی قاب ساختمانی

سازه های فلزی و بتنی از ساختمان های معروفی هستند که باید طوری ساخته شوند؛ که بارهای وارده را تحمل کرده و آن ها را به زمین انتقال دهند.‌ این کار از آسیب دیدن و تخریب سازه در مقابل نیروهای داینامیک و استاتیک جلوگیری می کند. از سیستم هایی که برای این کار استفاده شده و از اهمیت زیادی برخوردارند؛ می توان به انواع قاب ساختمانی اشاره کرد.

قاب سازه ای است که با آن تیر را با مفصل های مختلف به ستون وصل می کنند. این اتصال بسیار ساده بوده و برای حفظ سازه در برابر باد، زلزله و وزن ساختار استفاده می شود. این روش به دو نوع قاب سخت و مهاربندی شده تقسیم شده و عنصر اصلی در ساخت و ساز به شمار می رود.‌ این قاب در هر بنایی به صورت متفاوت استفاده شده به طوری که در سیستم های مهاربندی شده از شیروانی و پورتال استفاده می شود.

 

انواع قاب های ساختمانی

 

انواع قاب های ساختمانی

با توجه به کاربرد هر ساختمان قاب ها انواع مختلفی دارند؛ که در ادامه آن ها را بررسی می کنیم:

قاب ساختمانی ساده

در این نوع قاب اتصالات به صورت مفصلی بوده و نمی توان نیروهای لنگری را انتقال داد. در این سازه ستون ها و تیرها وظیفه دارند؛ بارهای مرده و زنده را اول به فونداسیون، سپس به زمین منتقل کنند.

قاب خمشی

این نوع قاب ساختمانی در برابر نیروهای جانبی مثل زلزله از ساختمان دفاع می کند. این قاب به چهار دسته معمولی، فولادی و ویژه، متوسط تقسیم می شود. که در زیر هر کدام را به طور مختصر شرح می دهیم:

قاب خمشی معمولی: این سیستم به صورت دقیق ساخته شده و از تغییر شکل های فرا ارتجاعی در صورت بروز زلزله جلوگیری می کند. البته امکان آسیب دیدن بنا وجود دارد که بهتر است؛ در مناطق زلزله خیز زیاد از آن استفاده نشود.

قاب خمشی فولادی: از دیگر قاب های ساختمانی می توان به قاب خمشی فولادی اشاره کرد که در ساختمان های اداری استفاده می شود. در این روش از مهاربندها یا دیوارهای برشی استفاده نشده و با استفاده از این قاب بارهای جانبی مهار می شوند.

قاب خمشی ویژه: این سیستم از تغییر شکل فرا ارتجاعی جلوگیری کرده و مقاومت بالایی دارد. در مناطقی که احتمال بادهای شدید یا وقوع زلزله در آن وجود دارد از این روش استفاده می شود.

قاب خمشی متوسط: این سازه در برابر تغییر شکل های فرا ارتجاعی مقاومت خیلی کمی داشته و در مناطقی که احتمال زلزله کم است؛ از آن استفاده می شود. در این روش در اواخر تیر و بعد از قسمت اتصال تیر به ستون از مفاصل پلاستیکی استفاده می شود.

 

قاب خمشی

 

قاب های مهاربندی شده

یکی دیگر از انواع قاب ساختمانی از نوع مهاربندی شده است که دارای اعضای افقی، عمودی و قطری است. اعضای افقی آن تیرها، اعضای عمودی یا قائم ستون ها و اعضای قطری آن مهاربندی ها هستند. این روش از ساختمان در برابر نیروهای جانبی حفاظت کرده و به دو صورت واگرا و همگرا اجرا می شود. مهاربندها یا بادبندهای همگرا محور اعضای قطری در تیر یا ستون را که هم را قطع می کنند؛ به هم نزدیک می کند.

قاب سازه ای نورد سرد

این نوع قاب ساختمانی برای ساختمان های ویلایی و ساخت مخازن کاربرد دارد. قطعات این سازه به وسیله دستگاه نورد سرد که حاوی قاب گالوانیزه و قطعات نازک است؛ سرعت ساخت را بالا می برد. این سیستم مقاومت زیادی در برابر خوردگی محیطی داشته و فضای کمی را اشغال می کند‌. همچنین این قطعات به دلیل پیش ساخته بودن پسماند خیلی کمی در زمان استفاده دارند. این قاب نسبت به دیگر سازه ها قیمت کمتری دارد.

 

قاب سازه ای نورد سرد

 

آشنایی با فروشگاه تخصصی آهن هایپر

در این مقاله انواع قاب ساختمانی را بررسی کردیم؛ با توجه به موقعیت جغرافیایی محل زندگی خود می توانید نوع قاب مناسبی را به کار ببرد. در این قاب ها از تیرآهن به وفور استفاده خواهد شد. تیرآهن ها در سایزها و اندازه های مختلفی تولید شده و در بازار موجود می باشند. برای اینکه بتوانید هزینه تمام شده ساخت و ساز ساختمان را تخمین بزنید؛ باید ابتدا قیمت محصولات مورد استفاده را بررسی کنید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره ما در آهن هایپر و راهنمایی برای خرید با مناسب ترین قیمت با شماره زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۲۰۲۵

https://ahanhyper.com//?p=70532

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *