امروز : جمعه 12 آوریل 2024

[smartslider3 slider="2"]

تفاوت گرم شدن بیش از حد و سوختن فلز

تفاوت گرم شدن بیش از حد و سوختن فلز

فلز یکی از ماده های پرکاربرد است که دارای مزایای زیادی است. این ماده ممکن است دچار آسیب هایی شود؛ که معمول ترین آن ها گرم شدن بیش از حد و سوختن آن است. در این مبحث قصد داریم به بررسی تفاوت گرم شدن بیش از حد و سوختن فلز بپردازیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه ما را انتهای این مطلب همراهی کنید.

در ابتدای مبحث تفاوت گرم شدن بیش از حد و سوختن فلز ابتدا لازم است با فلز آشنا شوید. فلز دسته ای از مواد گداخت پذیر، انعطاف پذیر،‌ شفاف و اغلب براق هستند که رسانایی گرمایی و الکتریکی خوبی دارند.

این مواد الکترون های خود را به راحتی از دست داده و سبب تشکیل کاتیون ها می شوند. به طور کلی در فیزیک هر ماده ای که قادر به هدایت الکتریسیته در دمای صفر مطلق باشد فلز می باشد. این ماده ممکن است گاهی دچار برخی آسیب ها شود که رایج ترین آن سوختن و گرم شدن بیش از حد آن است.

 

تفاوت گرم شدن بیش از حد و سوختن فلز

 

انواع فلزات

بهتر است بدانید فلزات را می توان براساس خواص شیمیای یا فیزیکی آن ها به چند دسته زیر تقسیم کرد:

فلزات آهنی و غیر آهنی

با توجه به مبحث تفاوت گرم شدن بیش از حد و سوختن فلز باید ذکر شود فلزات آهنی دارای آهن بوده و غیر آهنی آهن ندارند. فلز آهنی بسیار نرم و انعطاف پذیر بوده و کاربرد زیادی ندارد.

اغلب این فلزات مغناطیسی بوده و برای کاربردهای الکتریکی و موتوری بسیار مناسب است. فلز غیر‌ آهنی شامل مس، روی، سرب، آلومینیوم، طلا و نقره بوده و از قابلیت چکش خواری برخوردارند. این مقاطع در برابر خوردگی و زنگ زدگی مقاومت خوبی دارند و برای سقف ها و لوله های مایع مناسب هستند.

فلزات شکننده

لازم است بدانید فلزات شکننده یکی دیگر از انواع فلزات هستند. این نوع از فلزات شامل منگنز، کروم، گالیوم، بریلیم و بیسموت هستند که الاستیک پایینی دارند.

فلزات نسوز

این دسته از مواد مقاومت خوبی در برابر سایش و حرارت دارند. نقطه ذوب این فلزات بالای ۲۰۰ درجه سانتی گراد بوده و شامل مولیبدن، تنگستن، رنیوم و تانتالم است.

فلزات سفید

این فلزات به رنگ سفید بوده و نقطه ذوب آن تقریبا پایین است. از جمله این دسته می توان قلع، کادمیوم، روی و آنتیموان را نام برد.

فلزات پایه

فلز پایه برای فلزی استفاده می شود که به آسانی خورده و یا اکسید می شوند. از این دسته فلزات می توان به آهن، روی، سرب و نیکل اشاره کرد.

 

تفاوت گرم شدن بیش از حد و سوختن فلز

 

آشنایی با گرم شدن بیش از حد

در ادامه مبحث تفاوت گرم شدن بیش از حد و سوختن فلز باید بدانید گرم شدن بیش از حد آسیبی است که وقتی دمای بالا به خاصیت فلز آسیب بزند اتفاق می افتد. این مورد بر خواص مکانیکی فلز تاثیر نگران کننده ای می گذارد زیرا سبب آسیب به اموال، انسان و مرگ می شود.‌ بسته به نوع فلزی که تحت حرارت قرار می گیرد تغییر ایجاد شده متفاوت است.

فولادی که تحت حرارت قرار گیرد تا حد زیادی سختی و مقاومت خود را از دست می دهد زیرا گرم شدن زیاد در ریز ساختا آن به وجود می آید. این فرآیند می تواند ظاهر فلز و ابعاد آن را خیلی تحت تاثیر قرار دهد. همچنین خصوصیات الکتریکی نیز تغییر می کند ولی وقتی دمای فلز به حد معمول برسد این خصوصیات به حالت عادی باز می گردند. برای کاهش و یا از بین بردن اثرات این فرآیند می توانوبه صورت مرحله ای عملیات حرارتی را انجام داد.

به طور مثال می توان با اعمال عملیات حرارتی استحکام آلیاژ آلومینیوم سخت شده را که از دست رفته به آن برگرداند. این فرآیند حرارتی اندازه رسوبات را به حالت قبلی برگردانده و سبب مسدود کردن جا به جایی ها می شود. همچنین با روش های سردسازی و گرمادهی مناسب می توان استحکام فولاد سخت شده حرارت دیده را بازیابی کرده و به آن برگرداند.

آشنایی با سوختن فلز

در ادامه مبحث تفاوت گرم شدن بیش از حد و سوختن فلز باید ذکر شود سوختن فلز زمانی اتفاق می افتد که فلز بیش از حد حرارت دیده و دیگر قابل ترمیم نباشد. اثرات سوختگی ماندگار بوده و نمی توان آن ها را به حالت قبلی برگرداند.‌ طی سوختگی دو فرآیند تجزیه کننده معمول اتفاق می افتند که به شرح زیر است:

خوردگی بین دانه ای: این خوردگی به صورتی است که مرز دانه های فلز از قسمت های داخلی آن بیشتر دچار خوردگی می شود. وقتی که اکسیژن به جای آن که به عناصر مهار کننده خوردگی متصل شود به عناصر آماده خوردگی اتصال می یابد این اتفاق پیش می آید. به طور مثال وقتی فولاد ضد زنگ دچار سوختگی شود کروم آن تخلیه می شود. بنابراین به جای اکسید کروم اکسید آهن تولید شده و فولاد ضد زنگ را خراب می کند.

ذوب ابتدایی: این اتفاق زمانی می افتد که برخی عناصر آلیاژی در مرز دانه ای فلز ذوب شوند. این امر باعث به وجود آمدن تخلخل و دیگ  ناپیوستگی ها می شود که نمی توان آن را از طریق عملیات حرارتی بیشتر بازیابی کرد.

آشنایی با تفاوت گرم شدن بیش از حد و سوختن فلز

گرم شدن بیش از حد و سوختن فلز هر دو آسیب هایی هستند که به فلز وارد می شوند ولی با هم متفاوت هستند. در زیر به بررسی این تفاوت ها می پردازیم:

اگر فلزی بیش از حد از گرم شود تا حدودی به حالت قبل برمی گردد؛ اما اگر فلزی دچار سوختگی شود، اثرات آن ماندگار بوده و دیگر به حالت اولیه بر نمی گردد.‌ همچنین حرارت اگر زیاد باشد خصوصیات الکتریکی را تحت تاثیر قرار می دهد ولی سوختگی سبب نابودی کامل فلز می شود. بنابراین می توان گفت تفاوت گرم شدن بیش از حد و سوختن فلز در ظاهر، تغییر در خصوصیات و ماندگاری آسیب است.

 

تفاوت گرم شدن بیش از حد و سوختن فلز

 

معرفی مجموعه تخصصی آهن هایپر

مقاطع فولادی از جمله محصولات پرکاربرد می باشد که در صنعت ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرند. این محصولات در انواع و سایزهای مختلفی موجود می باشد. پرکاربردترین این محصولات می توان به تیرآهن، ورق گالوانیزه، ورق فولادی، میلگرد و ناودانی و … اشاره کرد. شما خریداران عزیز از سراسر ایران می توانید از طریق وبسایت https://ahanhyper.com/ اقدام کنید. در هر مرحله از خرید که نیاز به اطلاعات بیشتر داشته باشید؛ می توانید با کارشناسان خبره آهن هایپر در تماس باشید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره ما در آهن هایپر و راهنمایی برای خرید با مناسب ترین قیمت با شماره زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۲۰۲۵

گرم شدن بیش از حد فلز چیست؟

آسیبی است که وقتی دمای بالا به خاصیت فلز آسیب بزند اتفاق می افتد.

دو فرآیندی که طی سوختگی اتفاق می افتند کدامند؟

خوردگی بین دانه ای، ذوب ابتدایی

تفاوت گرم شدن بیش از حد و سوختن فلز را بیان کنید؟

این دو آسیب از نظر ظاهر، تغییر در خصوصیات فلز و ماندگاری با هم‌ تفاوت دارند.

https://ahanhyper.com//?p=71322

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *