امروز : سه‌شنبه 18 ژوئن 2024

[smartslider3 slider="2"]

هر سایز تیرآهن چه کاربردی دارد؟

هر سایز تیرآهن چه کاربردی دارد؟ تیرآهن یک مقطع فولادی است که کاربردهای زیادی دارد. این نوع مقطع فولادی در انواع و ابعاد مختلف موجود می باشند. در این مبحث قصد داریم به بررسی مبحث هر سایز تیرآهن چه کاربردی دارد؟ بپردازیم. از شما همراهان گرامی دعوت می شود؛ جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

تیرآهن یکی از مقاطع پرکاربرد فولادی است که در صنعت ساخت و ساز بسیار استفاده می شود. از تیرآهن ها برای ساخت انواع سازه های فلزی، اسکلت ساختمانی و پل ها استفاده می شود.

تیرآهن در سایزهای مختلفی موجود است که هر کدام کاربردهایی دارند. هر تیرآهن از ۳ بخش تشکیل شده است که یک قسمت آن جان و دو قسمت بال ها هستند. اندازه تیرآهن براساس ارتفاع جان و با سانتی متر مشخص می شود. هدف اصلی استفاده از تیرآهن جلوگیری از فروپاشی سازه است. از تیرآهن به منظور انتقال نیروهای خمشی و برشی استفاده می شود‌.

 

هر سایز تیرآهن چه کاربردی دارد؟

 

انواع تیرآهن

تیرآهن ها براساس استاندارد مشخص دسته بندی شده و در اندازه و نوع متفاوت تولید می شوند. در ادامه به انواع تیرآهن براساس استاندارد می پردازیم:

استاندارد IPE: با توجه به سایز تیرآهن باید بدانید تیرآهنی که براساس این استاندارد تولید می شود از پرکاربردترین تیرآهن ها است که اکثر تولید کنندگان داخلی از آن استفاده می کنند. این تیرآهن از نظر ظاهری و سطح مقطع شبیه به حرف انگلیسی I بوده و براساس استاندارد اروپایی تولید می شود. ضخامت بال ها در تمام نقاط برابر و یکسان است. این تیرآهن ها در سایزهای ۸ الی ۶۰ سانتی متری تولید و عرضه می شوند.

استاندارد INP: تیرآهن های تولیدی با این استاندارد کاربرد زیادی در ایران ندارند. این تیرآهن ها مطابق با استاندارد چینی و روسی تولید می شود. سایز و اندازه های آن از ۸ الی ۶۰ سانتی متر است. شکل این تیرآهن به صورتی است که ضخامت باله آن با فاصله گرفتن از جان تیرآهن کم می شود.

استاندارد IPE: این تیرآهن براساس استاندارد اروپایی تولید شده و شکل ظاهری آن به حرف H شبیه است. سطح مقطع این تیر ها سنگین بوده است و فقط چند تولید کننده آن را تولید می کنند. باله های این تیرآن پهن بوده و در دو دسته سبک و سنگین تقسیم می شود. اندازه های این تیرآهن از ۱۰ الی ۱۰۰ سانتی می باشد.

استاندارد CNP: شکل ظاهری این تیرآهن به حفره های شش ضلعی شبیه است؛ به همین دلیل به نام تیرآهن لانه زنبوری شناخته می شود‌. با جوشکاری و برشکاری دو تیرآهن IPE و از طریق شبکه کردن تیرآهن این تیرطاهن تولید می شود‌ در سازه هایی که وزن کم داشته ولی به مقاومت خمشی بالا نیاز دارند از این تیرآهن استفاده می شود. در قسمت هایی از سازه که مقاومت برشی بالا نیاز دارد این تیرآهن مورد استفاده قرار می گیرد.

 

هر سایز تیرآهن چه کاربردی دارد؟

 

کاربرد سایزهای مختلف تیرآهن

هر سایز تیرآهن برای مواردی مورد استفاده قرار می گیرند. در ادامه به بررسی کاربرد هر سایز تیرآهن می پردازیم:

تیرآهن سایز۱۲: این تیرآهن سایز 12 در وزن ۱۰.۴ الی ۲۶.۸ کیلوگرم در ازای هر متر تولید می شود. این محصولات مطابق استاندارد تولید شده و برای مواردی چون پوشش سقف سازه، ساخت ستون و تیر مورد استفاده قرار می گیرد.

تیرآهن سایز۱۴: محدوده وزنی این تیرآهن بین ۱۲.۹ الی ۳۳.۷ کیلوگرم است که یکی از پرکاربردترین نوع تیرآهن می باشد. این تیرآهن در اکثر کارخانه ها تولید و عرضه می شود. از این تیرآهن در ساخت ستون، نعل، تیر و خرپا استفاده می شود. از کاربردهای دیگر این سایز تیرآهن می توان به استفاده در پوشش سقف اشاره کرد. نوع سنگین تر این تیرآهن در قسمت هایی که نیاز به تحمل نیروی بیشتری دارند مورد استفاده می باشد. از تیرآهن سایز ۱۴ نوع لانه زنبوری در ساخت پل نیز استفاده می شود.

تیرآهن سایز ۱۶: وزن این تیرآهن براساس استانداردهای متفاوت بین ۱۵.۵ الی ۴۱.۶ کیلوگرم متغییر است. از این تیرآهن سایز ۱۶ در پوشش سقف و پل لانه زنبوری استفاده می شود. از کاربردهای دیگر این سایز تیرآهن استفاده در ساخت خرپا، تیر و نعل می باشد.

تیرآهن سایز ۱۸: این تیرآهن براساس استانداردهای INP، IPE و ‌IPB تولید شده و وزن آن در هر متر بین ۱۸.۸ الی ۴۹.۱ متغیر است. وزن این تیرآهن سنگین بوده و در سازه های بزرگ کاربرد دارد. در ساخت خرپا، نعل و تیر از این تیرآهن استفاده می شود. همچنین در ساخت پل لانه زنبوری و پوشش سقف نیز از تیرآهن سایز ۱۸ استفاده می شود.

تیرآهن سایز ۲۰: این سایز تیرآهن در انداره ها و سایزهای مختلف در تمامی کارخانه ها تولید می شود. هر متر این تیرآهن ۲۲.۴ الی ۶۰ کیلوگرم است. وزن و مقاومت این تیرآهن بالا است و معمولا در سازه های بزرگ و طبقات زیرین سازه مورد استفاده قرار می گیرد.

عوامل موثر در کاربرد تیرآهن

در کاربرد تیرآهن عواملی موثر هستند که در زیر به بررسی آن ها می پردازیم:

از عوامل مهم در کاربرد تیرآهن وزن آن است. استفاده از جدول اشتال که براساس استانداردهای مشخص می باشد می تواند اطلاعات کاملی درباره هر سایز تیرآهن به شما بدهد و کمک کند که هر تیرآهن برای چه کاربردی مناسب است. سایز تیرآهن از دیگر عوامل موثر است که بر کاربرد آن تاثیر دارد. ضخامت و طول بال و طول جان نیز از دیگر عواملی هستند که هر کدام به نحوی بر کاربرد تیرآهن اثر گذار می باشند.

 

هر سایز تیرآهن چه کاربردی دارد؟

 

خرید تیرآهن از آهن هایپر

همانطور که ذکر شد تیرآهن مقطع فولادی پرکاربرد در ساخت و ساز دارد. این نوع مقطع باید از کیفیت بالایی برخوردار باشد. به همین خاطر پیشنهاد می کنیم از طریق فروشگاه تخصصی آهن هایپر اقدام به سفارش این محصولات کنید.

برخی از سایز های پرکاربرد این محصول می توان به تیرآهن 12، تیرآهن 14، تیرآهن 16، تیرآهن 18، تیرآهن 20، تیرآهن 22، تیرآهن 24، تیرآهن 27 و تیرآهن 30 اشاره کرد. برای خرید تیرآهن و دیگر محصولات فولادی می توان از طریق وب سایت https://ahanhyper.com/ اقدام نمائید. در هر مرحله از خرید که نیاز به راهنمایی داشته باشید؛ کافیست با کارشناسان فروش این مجموعه در تماس باشید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره ما در آهن هایپر و راهنمایی برای خرید با مناسب ترین قیمت با شماره زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۲۰۲۵

انواع تیرآهن براساس استاندارد چند دسته هستند؟

استاندارد IPE، استاندارد INP، استاندارد IPE و استاندارد CNP

کاربرد تیرآهن سایز ۱۲ را بیان کنید؟

استفاده در پوشش سقف سازه، ساخت ستون و تیر

از عوامل موثر در کاربرد تیرآهن کدامند؟

وزن، سایز، ضخامت و طول بال و جان

https://ahanhyper.com//?p=70036

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *