امروز : یکشنبه 26 می 2024

[smartslider3 slider="2"]

سازه فولادی

یکی از انواع سازه های مهندسی پرکاربرد؛ سازه فولادی می باشد. همانطور که پیداست این نوع سازی با استفاده از فولاد ساختمانی ساخته شده است. در این مطلب قصد داریم به معرفی و شرح این نوع سازه بپردازیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

معرفی سازه فولادی

یکی از انواع سازه های فلزی معمولاً سازه فولادی است. برای اجرای سیستم اسکلت بندی این سازه از فولاد ساختمانی استفاده خواهد شد. بسیاری از ساختمان‌های مسکونی بلند، برج‌های تجاری، سوله های صنعتی، پل کابلی و … از اسکلت فولادی ساخته شده اند که این موارد ذکر شده است از جمله نمونه ها و مثال های از انواع سازه های فولادی می باشد.

قبل از اینکه فولاد ساختمانی اختراع شود آلیاژهای دیگری مثل آهن و فولاد معمولی و …. مورد استفاده قرار می گرفت. پس از اینکه فولاد تولید شد بسیاری از افراد جهت ساخت و ساز به سمت سازه های فولادی رفتند.

معرفی سازه فولادی

مزایای سازه فولادی

سازه فولادی از مزایا و ویژگی های بسیاری برخوردار است. برخی از مزایای آن می توان به کم وزن بودن سازه و همچنین کارایی بودن در سازه های تویل، برخورداری از خاصیت یکنواختی و … اشاره کرد. بهتر است بدانید مقاومت این نوع سازه ها بسیار بالا بوده که باعث می شود تا در دهانه سوله از آن استفاده شود.

همچنین این نوع سازه از دوام بسیار بالایی برخوردار بوده و با اطمینان خاطر در مدت زمان طولانی مورد استفاده قرار می گیرد. از دیگر مزایای این سازه می توان به امکان مقاوم سازی ساخت و نصب راحت و … اشاره کرد. تمامی این موارد باعث شده است تا از این سازه در صنایع بسیاری استفاده شود.

کاربرد سازه های فولادی

توجه داشته باشید که فولاد از جمله فلز های اصلی می باشد که امروزه در ساخت و ساز بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. توجه داشته باشید که سازه فولادی با شکل و قاعده خاصی در کنار یکدیگر قرار خواهد گرفت؛با توجه به قابلیت های بسیاری که دارد در کاربردهای مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. به طور کلی می‌توان گفت از انواع سازه فولادی در ساخت انواع پل، اسکلت ساختمان از جمله ساختمان های بلند، نگهداری سیالات و دیگر ساز های ثابت و … استفاده خواهد شد.

کاربرد سازه های فولادی

انواع سازه های فلزی

سازه فولادی معمولاً در انواع مختلفی از جمله سازه قابی، سازه پوسته ای، سازه خرپا، سازه معلق از انواع ان می باشد. هر یک از این نوع سازه ها در کاربردها و صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد.

سازه فولادی قابی

یکی از انواع سازه فولادی، سازه فولادی قابی می باشد. بهتر است بدانید قاب یک تکنیک ساختمان سازی می باشد که معمولاً از اسکلت فلزی استفاده می شود. این اسکلت از ستون های فولادی عمودی و تیرهای افقی I شکل ساخته می شود که معمولاً به شکل شبکه های مستطیلی می باشد. شبکه مستطیلی پشتیبانی از طبقات سقف و دیوارها است که به اسکلت اتصال داده شده اند. در واقع این تکنیک قاب فولادی می باشد که به انسان ها اجازه ساخت آسمان خراش را داده است چرا که بدون این نوع سازه ساخت ساختمان برای استفاده بسیار مشکل خواهد بود.

سازه فولادی پوسته ای

یکی از انواع سازه فولادی؛ سازه فولادی پوسته ای می باشد. توجه داشته باشید که این نوع سازه که از حجم فضایی مثل کره و استوانه برخوردار است و از آن برای ساخت سیلو و مخازن نگهداری سیالات در کارخانه ها استفاده خواهد شد. این نوع سازه معمولاً با شکل هندسی و ویژگی های خاص شناخته می شود که صلب سه بعدی است و ضخامت آن بسیار کمتر از دیگر سازه ها می باشد.

سازه فولادی معلق

سازه فولادی معلق یکی دیگر از انواع سازه فولادی می باشد که دارای سطوح افقی است. در این نوع سازه توقف با استفاده از کابل های آویزان شده سهمی شکل با قدرت زیاد پشتیبانی خواهد شد. برای کارآمدی بیشتر از این سازه فرم سهمی گونه آن را به گونه‌ای طراحی کنید که به فرم دقیق نمودار لحظه ای باشد. بهتر است بدانید کابل تابدار در صورت فشار متقارن از ثبات بیشتری برخوردار است؛ چرا که قابلیت تغییر شکل برای تنظیم کردن خود با فشار خارج از مرکز را دارد که این نوع فشار باعث فشار ثانویه در سطح افقی و تغییر شکل بهتر و بیشتر خواهد شد.

سازه فولادی خرپا

سازه فولادی خرپا از جمله سازه فولادی می باشد. بهتر است بدانید خرپا از یک از تیرآهن و فولاد های دیگر تشکیل شده است که دارای ساختار مشبک است. خرپاها معمول شامل ۵ واحد مثلثی شکل یا بیشتر می باشد که این مثلث ها دارای اعضای مستقیم و صاف بوده و انتهای آن ها در مفصل ها به یکدیگر اتصال داده خواهد شد.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره ما در آهن هایپر و راهنمایی برای خرید با مناسب ترین قیمت با شماره زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۲۰۲۵

انواع سازه فولادی کدامند؟

سازه فولادی معلق، سازه فولادی خرپا، سازه فولادی پوسته ای، سازه فولادی قابی

کاربرد سازه فولادی در چه مواردی می باشد؟

از سازه فولادی در ساخت پل ها، اسکلت ساختمان های بلند، مخزن نگهداری سیالات و ... استفاده می شود.

سازه فولادی چیست؟

سازه فولادی

یکی از انواع سازه های فلزی می باشد که برای اجرای سیستم اسکلت ان از فولاد ساختمانی استفاده خواهد شد.

https://ahanhyper.com//?p=71776

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *