امروز : سه‌شنبه 21 می 2024

[smartslider3 slider="2"]

بهترین میلگرد برای شناژ کدام است؟

میلگرد شناژ از جمله میلگرد هایی می باشد که معمولاً در پی یا فونداسیون سازه مورد استفاده قرار می گیرد که بار وارد شده بر سازه را کنترل کرده و همچنین مقاومت بیشتری به سازه می دهد. در این مقاله قصد داریم به بررسی مبحث بهترین میلگرد برای شناژ کدام است؟ بپردازیم. جهت آشنایی بیشتر با ما همراه باشید.

آشنایی با شناژ

قبل از اینکه به بررسی مبحث بهترین میلگرد برای شناژ کدام است؟ بپردازیم؛ لازم است که با خود شناژ آشنا شوید. شناژ به معنای زنجیره می باشند که حالت پیوسته دارد. به گونه ای می توان ذکر کرد که شناژ به اتصال تمامی فوندانسیون ها در ساختمان سازی می‌گویند.

به طور کلی باید بدانید که شناژ معمولاً زیر مجموعه از کرسی چینی ساختمان می باشد که به صورت عمودی بر روی آجر ها چیده خواهد شد. بهترین میلگرد برای اینکه بتوانند نیرو های وارد شده را کنترل کند و تمامی سطوح نیرو را پخش کند و مانع خرابی و خسارت ساختمان شود؛ را معمولاً میلگرد برای شناژ می گویند.

 

بهترین میلگرد برای شناژ کدام است؟

 

آشنایی با بهترین میلگرد برای شناژ

در پاسخ به سوال بهترین میلگرد برای شناژ کدام است؟ باید ذکر کنیم که در بسیاری از اوقات شناژ ها معمولا با توجه به ماهیت ساختمان انتخاب و تعیین خواهد شد. به گونه‌ای که در برخی مواقع تیرآهن و تیر چوبی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع شناژ به طور کلی شناژ عمودی، شناژ افقی، شناژ مورب و شناژ مخفی تقسیم بندی خواهد شد که هر یک از این نوع شناژها کاربرد متفاوتی در بخش ساختمان سازی خواهد داشت. بهترین میلگرد به کار رفته در شناژ دارای مقاومت فشاری بسیار بالا می باشد که بتوان آن را در برابر نیروهای کششی زمین مقاومت داشته باشد.

میلگردهای فولادی از جمله رایج ترین و متداول ترین میلگردهای می باشد که برای به کارگیری در شناژ بسیار مناسب می باشد. این میلگرد به خاطر مقاومت بالایی که دارد؛ نسبت به انواع دیگر میلگرد ها در محیط های بیشتری می تواند دوام بسیاری را به همراه داشته باشد. زمانی که میلگردها در آن بخش های از پیش تعیین شده طبق نقشه در فونداسیون قرار می‌گیرد؛ در نتیجه میلگرد باید در قالب بندی کامل مشخص شده در دو گروه میلگرد تقویتی و میلگرد اصلی جایگذاری شود.

بخش های اصلی در ساختمان سازی پی‌ریزی یا همان فونداسیون می‌باشد که از جمله قسمت های مهم دیگر روند ساخت فوندانسیون می‌توان به شناژ اشاره کرد و برای اتصال فونداسیون  عمومی با یکدیگر استفاده می شود.

به طور کلی می توان ذکر کرد که بهترین میلگردهای شناژ باید پیچشی و از جنس ضدخوردگی برخوردار باشد. موارد دیگر با توجه به نظر کارشناس سازه بیان خواهد شد. به طور کلی می توان ذکر کرد که بهترین گزینه برای شناژ استفاده از میلگرد بازالت یا فولاد ضدزنگ می باشد. البته در نظر داشته باشید که استفاده از میلگرد گالوانیزه و استاندارد بلامانع می باشد.

انواع شناژ

همانطور که ذکر شد شناژ ها به طور کلی به دو دسته افقی و عمودی تقسیم بندی خواهند شد که در ادامه به شرح هر یک  می پردازیم.

شناژ افقی

در ادامه مبحث بهترین میلگرد برای شناژ کدام است؟ همانطور که متوجه شدید؛ میلگردهای فولادی بهترین گزینه می باشد. باید بدانید که در سازه های ضد زلزله معمولا از شناژ افقی استفاده خواهد شد که این شناژ را به صورت ضربدری یا به شکل خرپا بین ستون های پی ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. به این صورت که به نقاط اصلی فوندانسیون وارد می شود؛ فشار کاهش پیدا خواهد کرد و نیروی وارد شده به ساختمان به سمت زمین دفع می شود.

در نظر داشته باشید که در ساخت این نوع شناژ معمولا از شش میلگرد طولی آجدار و ۱۵ قلابدار استفاده خواهد شد و عرض آن نیز باید در حدود ۳۵ سانتی متر می باشد. در برخی از از موارد این عرض امکان دارد تا حدود ۶۰ سانتی متر افزایش پیدا کند که این افزایش عرض به فاصله بین ستون فوندانسیون ها بستگی دارد.

 

بهترین میلگرد برای شناژ کدام است؟

 

شناژ عمودی

بهتر است بدانید در ساختمان های چند طبقه از شناژ عمودی استفاده می شود. استفاده از این محصول در ساختمان ها واجب نیست. امکان دارد که در بسیاری از سازه ها اصلا شناژ عمودی وجود نداشته باشد. در صورت استفاده از آن در طبقات از نیروی افقی مقطع فولاد استفاده شده باشد.

در نظر داشته باشید که استفاده از شناژ عمودی باعث خواهد شد تا سازه در برابر زلزله از دوام بیشتری برخوردار شود و برای ساختمان های مقاوم در برابر زلزله استفاده از آن ضروری می باشد. بهتر است بدانید که حداقل عرض شناژ عمودی ۲۰ سانتیمتر و نباید از ۲۵ سانتی‌متر کمتر باشد.

شناژ مورب

بهتر است بدانید شناژ مورب نیز به اندازه شناژ افقی اجرا خواهد شد که باعث ایجاد کلاف سازی اضافه در محور دو پی زیرین تحتانی و پی فوقانی خواهد شد. در نظر داشته باشید که میلگرد گذاری در شناژ مورب از پشتاپشت تحتانی پیش می رود که به پیش فوقانی با طول گیرداری شده و اتصال بسیار اصولی برای مهار سازی کلاغ به وجود می آورد.

شناژ مخفی

برای ایجاد شناژ مخفی معمولا از دو میلگرد سایز ۱۶ استفاده می شود. یکی از میلگرد ها در بالا و یکدیگر در پایین مقطع قرار می‌گیرد. حداقل عرض که برای این شرایط در نظر گرفته می شود؛ حدود ۱۰ سانتی متر خواهد بود.

کاربرد استفاده از شناژ

در ادامه مبحث بهترین میلگرد برای شناژ کدام است؟ باید ذکر کنیم که هدف اصلی استفاده از شناژ این است که نیروهای وارد شده بر ساختمان را بتواند کنترل نماید. یعنی استفاده از شناژ به خاطر بالا بردن تعامل سازه در برابر نیروهای احتمالی همچون زلزله، باد و … است. استفاده از این مقطع فولادی باعث می‌شود تا به سازه خسارت وارد نشود و در مواقع زلزله و حوادث احتمالی از دوام بالایی برخوردار باشد.

پی‌ریزی ساختمان یا فوندانسیون از جمله بخش های اصلی ساختمان سازی به شمار می‌رود که شناژ قسمت از کاربردهای بسیاری برخوردار است و برای اتصال فوندانسیون عمومی با یکدیگر مورد استفاده قرار می گیرد.

 

بهترین میلگرد برای شناژ کدام است؟

 

آشنایی با فروشگاه تخصصی آهن هایپر

همانطور که ذکر شد برای شناژ باید از میلگرد های مرغوب و باکیفیتی استفاده کرد. از جمله مرغوب ترین میلگرد های موجود در بازار می توان به میلگرد ظفر بناب، میلگرد نیشابور، میلگرد تیکمه تاش و … اشاره کرد. شما مخاطبین گرامی برای تهیه و خرید میلگرد می‌توانید از طریق فروشگاه آهن هایپر https://ahanhyper.com/ اقدام نمایید.

برخی دیگر از محصولاتی که توسط این مجموعه عرضه می شود می توان به تیرآهن، ناودانی، نبشی، پروفیل، ورق استیل، ورق گالوانیزه و … اشاره کرد. تمامی محصولات در ابعاد و اندازه های مختلف موجود می باشد که هر یک از آن در کاربردهای خاصی مورد استفاده قرار می گیرد. شایان ذکر است تمامی محصولاتی که توسط این مجموعه عرضه می شود از کیفیت و مرغوبیت فوق العاده بالایی برخوردار بوده و توسط برترین تولیدکنندگان داخلی و خارجی تولید و عرضه می‌شود.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره ما در آهن هایپر و راهنمایی برای خرید با مناسب ترین قیمت با شماره زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۲۰۲۵

بهترین میلگرد شناژ باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

پیچ باید پیچشی و دارای جنس ضد خوردگی باشد.

بهترین میلگرد برای شناژ کدام است؟

میلگرد بازالت یا فولاد ضدزنگ گزینه مناسبی است.

به چه صورت می توان جهت خرید میلگرد اقدام کرد؟

از طریق فروشگاه تخصصی آهن هایپر https://ahanhyper.com/ می توانید جهت خرید میلگرد اقدام نمایید.

https://ahanhyper.com//?p=71053

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *