امروز : یکشنبه 26 می 2024

[smartslider3 slider="2"]

برشکاری مقاطع فلزی به روش وایرکات

برشکاری برای برش فلزات از لوازم و ابزارآلات مختلفی استفاده می شود که هر کدام به طریقی برش را انجام می دهند. یکی از این ابزارآلات دستگاه وایرکات است که با سرعت بالایی برش قطعات را انجام می دهد. در این مبحث قصد داریم به بررسی برشکاری مقاطع فلزی به روش وایرکات بپردازیم. در صورتی که گی خواهید با این روش برش بیشتر آشنا شوید؛ تا انتها با ما همراه باشید.

آشنایی با دستگاه برش وایرکات

برشکاری مقاطع فلزی به روش وایرکات از طریق تخلیه الکتریکی انجام می شود. در این روش از دستگاه وایرکات که دقت بالایی داشته و در قیمت ورق موثر است استفاده می شود. این دستگاه یکی از تجهیزاتی است که برای برش فلزات استفاده شده و می تواند در تولید و ساخت تجهیزات مختلف به صنایع کمک بزرگی کند. با استفاده از این روش برش سرعت کار بالا رفته و کیفیت آن نیز به طور شایانی بهبود می یابد.

لازم به ذکر است که این دستگاه برای مقاطعی که رسانای الکتریکی باشند قابلیت ماشینکاری دارد. یک نکته مهم در این روش برشکاری وجود دارد که آن هم رابطه غیرمستقیم سرعت برش و کیفیت محصول است. به طوری که وقتی سرعت دستگاه بالا باشد کیفیت کار پایین آمده و اگر به دنبال کیفیت بالا هستید؛ باید با سرعت پایین کار را انجام داد.‌ بهتر است بدانید که این دستگاه توانایی حرکت در چهار محور را داسته و معمولا قطعات آن از جنس استیل، برنج و تیتانیوم هستند.

 

برشکاری مقاطع فلزی به روش وایرکات

 

مزایای استفاده از دستگاه وایرکات

استفاده از دستگاه وایرکات مزایای زیادی به همراه دارد که شامل موارد زیر می شود:

این دستگاه در قطعه مورد نظر تنش کمی ایجاد می کند. با استفاده از این دستگاه دیگر نیاری به نیروهای ماشین کاری نیست. یکی دیگر از مزایای برشکاری مقاطع فلزی به روش وایرکات ایجاد کیفیت بالا در سطح قطعه برش داده شده است. این دستگاه الزامی برای حضور اپراتور نداشته و عملیات ماشین کاری بدون حضور شخصی می توان ادامه یابد.

کاربرد دستگاه وایرکات

دستگاه وایرکات کاربردهای زیادی دارد که در زیر به مهم ترین آن ها اشاره کره ایم:

با توجه به مبحث برشکاری مقاطع فلزی به روش وایرکات باید بدانید برای منافذ نازک و اشکال پیچیده از این دستگاه استفاده می شود. این دستگاه برای قطعاتی که قطر زیادی داشته و نیاز به ظرافت و دقت دارند مورد استفاده قرار می گیرد.

همچنین از این دستگاه برای بخش های گسترده که تلرانس ابعادی در آن باید حفظ شود استفاده می کنند. از کاربردهای دیگر این دستگاه می توان به استفاده برای قطعه های نازک که احتمال صدمه دیدن آن به روش های مختلف وجود دارد؛ اشاره کرد.‌ این محصول توانایی این را دارد که برش های مخروطی ایجاد کند.

 

برشکاری مقاطع فلزی به روش وایرکات

 

سیم های دستگاه وایرکات

در دستگاه وایرکات از دو نوع سیم استفاده می شود که عبارتند از:

سیم فولادی: استحکام کششی این سیم بالا بوده و به دلیل آنکه از روکش مسی برای آن استفاده می شود؛ هدایت الکتریکی در آن افزایش پیدا می کند. قابل ذکر است که تهیه این سیم هزینه بالایی دارد ولی چون سرعت برشکاری را افزایش می دهد سبب کاهش هزینه های برشکاری می شود. همچنین ضخامت این سیم ها کم است.

سیم برنجی: در ادامه مبحث برشکاری مقاطع فلزی به روش وایرکات باید بدانید سیم برنجی یکی دیگر از سیم های دستگاه وایرکات است. این نوع سیم هدایت الکتریکی بالایی داشته و از نظر شکل دهی نیز خوب عمل می کند. استحکام کششی سیم برنجی بالا بوده و ضخامت کمی دارد و به دلیل ضخامت کم وقتی در دستگاه استفاده شود مقاومت آن کم می شود. این سیم یک بار مصرف بوده و کاربردهای زیادی دارد.

نحوه عملکرد دستگاه وایرکات

برشکاری مقاطع فلزی به روش وایرکات بدین صورت است که جریان الکتریکی از سیم موجود در دستگاه عبور کرده و پس از تماس با قطعه گرما ایجاد می کند‌. بنابراین چون قطعه رسانا است ماشین کاری ابزار شروع می شود که برای این کار باید دقت بالایی به کار برد. برای جلوگیری از پرتاب براده ها در این دستگاه و کنترل گرمای قوس از یک مایع دی الکتریک استفاده می شود.

این دستگاه دارای سیستم تصفیه بوده و در طی انجام فرآیند ماشین کاری مایع تصفیه می شود. تصفیه به وسیله فیلترهایی انجام می شود که در یک فاصله زمانی مشخص باید تمیز شوند. همچنین مایع دی الکتریک نیز باید در یک فاصله زمانی مشخص تعویض شود.

فیلتراسیون این دستگاه برای سیالات دی الکتریکی به صورت نیمه اتوماتیک بوده و با آن می توان ابعاد و اندازه ذرات در مرحله پرداخت را کنترل کرد. توجه کنید که در صورتی که این ابعاد از یک اندازه مشخص بزرگتر باشند؛ باعث ناپایداری در دستگاه شده و کار آن را با مشکل روبرو می کند.

 

برشکاری مقاطع فلزی به روش وایرکات

 

آشنایی با فروشگاه تخصصی آهن هایپر

فروشگاه تخصصی آهن هایپر ارائه دهنده انواع مقاطع فولادی در انواع و سایزهای مختلف می باشد. شما مخاطبین گرامی برای تهیه و خرید مقاطع فولادی می توانید از طریق وبسایت https://ahanhyper.com/ اقدام کنید. برخی از پرکاربردترین این مقاطع می توان به میلگرد، نبشی، پروفیل و … اشاره کرد.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره ما در آهن هایپر و راهنمایی برای خرید با مناسب ترین قیمت با شماره زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۲۰۲۵

مزایای استفاده از دستگاه وایرکات را ذکر کنید؟

ایجاد تنش کم، عدم نیاز به ماشین کاری، کیفیت بالا در سطح قطعه، عدم الزامی بودن اپراتور

کاربرد دستگاه وایرکات را ذکر کنید؟

استفاده برای منافذ نازک و اشکال پیچیده، استفاده در بخش های گسترده تر

https://ahanhyper.com//?p=71019

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *