امروز : پنج‌شنبه 13 ژوئن 2024

[smartslider3 slider="2"]

تحمل بار قوطی و عوامل موثر بر آن

تحمل بار قوطی و عوامل موثر بر آن

قوطی یکی از مقاطع فولادی است که در صنایع مختلف کاربرد دارد. در این‌ مبحث قصد داریم به بررسی تحمل بار قوطی و عوامل موثر بر آن بپردازیم. از شما همراهان گرامی دعوت می شود؛ جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با ما همراه باشید.

قوطی از مقاطع طویل فولادی است که یک سطح مقطع ثابت داشته و در صنعت ساختمان کاربردهای زیادی دارد. بهتر است بدانید قوطی ها در انواع مختلفی تولید و عرضه می شوند. در هنگام خرید قوطی توجه به تحمل بار آن بسیار مهم است.

منظور از تحمل بار قوطی بیشترین میزان بار و فشاری است که یک قوطی می تواند تحمل کند. رعایت استاندارد در تولید این مقطع فولادی و استاندارد استفاده از آن عواملی هستند که بر میزان تحمل بار قوطی موثر می باشند. قوطی ها در ابعاد مختلف تولید می شوند و برای محاسبات دقیق در مورد مشخصات آن از جدول اشتال استفاده می شود.

مشخصات فنی قوطی از اهمیت زیادی برخوردار است. مشخصات فنی شامل جنس، وزن و ابعاد قوطی می باشد که هر کارخانه ای با توجه به تکنولوژی آن را تولید می کند. در تولید این مقاطع فولادی از EN10219 استفاده می شود. معمولا قوطی ها در طول ۶ الی ۱۲ متر تولید شده و وزن آن ها به ضخامت و سایز آن بستگی دارد. قوطی ها در دو گروه صنعتی و ساختمانی تقسیم می شوند و هر کدام کاربرد مشخصی دارند. میزان تحمل بار قوطی با توجه به کاربرد آن و ابعاد قوطی بستگی دارد.

 

تحمل بار قوطی و عوامل موثر بر آن

 

 

کاربرد قوطی

با توجه به تحمل بار قوطی در صنایع مشخصی از آن ها استفاده می شود. قوطی ها ( پروفیل ) شکل های مختلفی داشته و هر کدام کاربرد خاصی دارند که در ادامه آن ها را شرح می دهیم.

از بعضی قوطی ها که به قوطی های ستونی معروف هستند در ساخت اسکلت فلزی و ستون در ساختمان ها استفاده می شود. این قوطی ها دارای سطح مقاطع بزرگی بوده و تحمل بار آن بالا است.‌

از برخی دیگر قوطی ها که به شکل مربع و مستطیل هستند در ساخت انواع پایه میز و صندلی استفاده می شود. همچنین در خودروسازی نیز از قوطی هایی با ضخامت های مختلف استفاده می شود. قوطی هایی که ضخامت ۰.۵ دارند در ساخت میز و صندلی استفاده می شوند. همچنین در ساختمان سازی از قوطی هایی با ضخامت ۲ الی ۳ میلی متر استفاده می شود. از قوطی با ضخامت بیش از ۴ میلی متر در صنایع دیگری چون خودروسازی استفاده می شود.

عوامل موثر بر تحمل بار قوطی

بر تحمل بار قوطی عواملی موثر هستند که در زیر به آن ها اشاره شده است:

اگر می خواهید بار زیادی را به قوطی متحمل شوید؛ باید در انتخاب آن دقت زیادی داشته باشید و توجه کنید که تحمل بار قوطی بالا باشد. برای پایین آوردن بار قوطی می توان بارها را پخش کرده و از قوطی های کوچکتر استفاده شود.

از عوامل موثر دیگر موقعیت قرارگیری قوطی ها و استفاده از آن ها می باشد. همچنین رعایت استاندارد نیز مهم است و باید هر قوطی در کاربرد مختص خود مورد استفاده قرار گیرد. رعایت کردن استانداردها سبب می شود تحمل بار قوطی افزایش یابد.

میزان تحمل بار قوطی در ستون ها

از پرکاربردترین قوطی های موجود در کشور قوطی هایی هستند که در ستون ساختمان استفاده می شود. این قوطی ها مقطع مربع و مستطیل داشته و در سایزهای مختلف تولید و عرضه می شوند. ستون وظیفه دارد؛ بار ناشی از سقف یک طبقه یا طبقات را به فونداسیون و سپس به زمین منتقل کند. نیروهای محوری که شامل نیروهای فشاری از طرف بار مرده و زنده که به ستون منتقل می شود؛ به وسیله ستون مهار می شوند‌.

بنابراین در این جا متوجه اهمیت میزان تحمل بار قوطی می شوید. بهتر است برای جلوگیری از کمانش ستون از مصالح برای تقویت آن استفاده شود. کمانش به معنای این است که ستون تحمل باربری را از دست داده و دچار انحنای بیش از حد می شود. این اتفاق با تحمل بار قوطی در ستون ها ارتباط مستقیم داشته و باید قوطی هایی که تحمل بار زیادی دارند را انتخاب کنید.

 

تحمل بار قوطی و عوامل موثر بر آن

 

خرید قوطی از آهن هایپر

شما مخاطبان گرامی برای خرید قوطی می توانید از طریق فروشگاه تخصصی آهن هایپر اقدام نمائید. این مجموعه تمامی محصولات و مقاطع فولادی را در انواع و ابعاد مختلف عرضه می کند. برخی از پرکاربردترین این محصولات می توان به میلگرد، ناودانی، پروفیل، ورق استیل و … اشاره کرد. هر یک از این محصولات در کاربردهای خاصی مورد استفاده قرار می گیرد.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره ما در آهن هایپر و راهنمایی برای خرید با مناسب ترین قیمت با شماره زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۲۰۲۵

در ساختمان سازی از چه قوطی هایی استفاده می شود؟

از قوطی هایی با ضخامت ۲ الی ۳ میلی متر

عوامل موثر بر تحمل بار قوطی را ذکر کنید؟

پخش کردن بار به طور گسترده، موقعیت قرارگیری قوطی ها، رعایت استاندارد و استفاده هر قوطی در کاربرد خاص خود

پرکاربردترین قوطی های موجود در ایران کدامند؟

قوطی هایی که در ستون ساختمان استفاده می شوند.

https://ahanhyper.com//?p=71238

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *