امروز : یکشنبه 26 می 2024

[smartslider3 slider="2"]

بررسی اتصالات تیرآهن در سازه های فولادی از نوع پیچی

بررسی اتصالات تیرآهن در سازه های فولادی از نوع پیچی

تیرآهن یکی از محصولات پرکاربرد در ساختمان است که برای اتصال آن در ساختمان از روش های مختلفی استفاده می شود‌. یکی از این روش ها اتصال پیچی می باشد که از کیفیت و استحکام بالایی برخوردار است. در این مبحث قصد داریم به بررسی اتصالات تیرآهن در سازه های فولادی از نوع پیچی بپردازیم. برای آشنایی بیشتر با این نوع اتصالات تا پایان با ما همراه باشید.

تیرآهن یکی از محصولات پرکاربرد است که در سازه های فولادی کاربرد زیادی دارد‌. برای اتصالات تیرآهن از روش های زیادی استفاده می شود که اتصال پیچی یکی از رایج ترین و پرکاربردترین آن ها می باشد. از این نوع اتصال برای اتصال تیرآهن به ستون، دیوار و المان های فلزی دیگر از اتصالات پیچی استفاده می شود. این اتصال ساده و کم هزینه بوده و در پروژه های ساختمان سازی و پل سازی مورد استفاده قرار می گیرد. جنس این اتصالات از آلیاژهای فولادی کربن متوسط و کم کربن می باشد.

 

انواع اتصالات در تیرآهن به روش پیچی از نظر عملکرد

 

انواع اتصالات در تیرآهن به روش پیچی از نظر عملکرد

اتصالات تیرآهن در سازه های فولادی از نوع پیچی به دو دسته تقسیم می شود که در زیر به بررسی آن می پردازیم:

اتصالات پیچی اتکایی: وقتی میزان لغزش کم است؛ از روش اتکایی استفاده می شود. در این اتصال نیروی کششی اعمال شده و صفحات اتصال به پیچ ها تکیه کرده و در این صورت بدنه پیچ با جدار سوراخ شده و باعث رخ دادن لهیدگی می شود. این روش شرایط استاتیکی را بیشتر از دینامیکی تحمل می کند؛ به طوری که در زنان زلزله مقاومت کمی از خود نشان می دهد.

اتصالات پیچی اصطکاکی: در این روش اتصال از اصطکاک استفاده می شود؛ به طوری که مهره اتصال را پیچانده و روی ورق اتصال تنش بیشتری اعمال می شود. این کار باعث می شود بین ورق های اتصال و بدنه پیچ لغزشی به وجود نیاید. در صورتی که نیرو بیشتر از حد مشخص شود؛ تبدیل به عملکرد اتکایی خواهد شد.

اتصالات پیچی تیرآهن از نظر نوع پیچ

اتصالات تیرآهن در سازه های فولادی از نوع پیچی به دو دسته تقسیم می شود که به شرح زیر است:

اتصالات با پیچ معمولی: در این نوع اتصال از پیچ هایی با جنس فولاد کم کربن استفاده می شود که تنش نهایی آن ۵۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی مربع می باشد‌. برای اتصال تیرآهن های سبک از این پیچ ها استفاده می شود.

اتصالات با پیچ پر مقاومت: این پیچ ها از فولاد با کربن متوسط ساخته شده و از کیفیت بالایی برخوردارند. از این پیچ ها در اتصالات اصطکاکی استفاده شده و مقاومت خوبی دارند؛‌ این اتصال از نظر نوع انتقال نیرو در تیرآهن به دو دسته تقسیم می شود که شامل رفتار کششی و برشی می شود.

مزایای استفاده از پیچ در اتصالات تیرآهن

اتصالات تیرآهن در سازه های فولادی از نوع پیچی از مزایای برخوردار است که به شرح زیر می باشد:

این اتصال ساده بوده و با سرعت بالایی نصب شده به همین دلیل سرعت ساخت و ساز بالا می رود. کیفیت و استحکام این اتصال بالا بوده و دوام خوبی دارد. در صورت لزوم می توان این اتصالات را دوباره نصب کرد. اجرای این اتصالات به کارگر ماهر نیازی نداشته و آلودگی محیطی خاصی ایجاد نمی کند. یکی دیگر از مزایای این نوع اتصال عدم آلودگی صوتی است.

 

مزایای استفاده از پیچ در اتصالات تیرآهن

 

انواع سوراخ در اتصالات پیچی

در اتصالات پیچی سوراخ ها در انواع مختلفی می باشد که به شرح زیر است:

سوراخ استاندارد گرد: با توجه به مبحث بررسی اتصالات تیرآهن در سازه های فولادی از نوع پیچی باید ذکر شود سوراخ استاندارد گرد یکی از انواع سوراخ ها در این اتصال است. برای اتصال اصطکاکی از این سوراخ استفاده می شود.

سوراخ بزرگ شده گرد: این سوراخ قابل استفاده برای اتصال اصطکاکی بوده و برای اتصال اتکایی نباید از آن استفاده کرد.

سوراخ لوبیایی بلند: این نوع سوراخ برای اتصال اتکایی و اصطکاکی مجاز بوده ولی در اتصال اصطکاکی فقط برای ورق اتصال مناسب می باشد. این سوراخ در دو نوع بلند و کوتاه است که هر دو در جهت نیرو عمود هستند. نوع کوتاه این سوراخ برای اتصال اصطکاکی استفاده شده ولی در نوع اتکایی باید عمود بر امتداد نیرو باشد.

آشنایی با فروشگاه تخصصی آهن هایپر

امروزه در ساخت و ساز از مقاطع فولادی همچون تیرآهن استفاده می شود. برخی از سایزهای پرکاربرد این مقطع فولادی می توان به تیرآهن ۱۲، تیرآهن ۱۴، تیر آهن ۱۶، تیرآهن 18 … و تیرآهن 30 اشاره کرد. شما مخاطبین گرامی جهت خرید تیرآهن و دیگر مقاطع فولادی می توانید از طریق وبسایت https://ahanhyper.com اقدام کنید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره ما در آهن هایپر و راهنمایی برای خرید با مناسب ترین قیمت با شماره زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۲۰۲۵

https://ahanhyper.com//?p=70986

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *