امروز : دوشنبه 17 ژوئن 2024

[smartslider3 slider="2"]

همه چیز را درباره انواع کوره در تولید آهن آلات بدانید

همه چیز را درباره انواع کوره در تولید آهن آلات بدانید

آهن آلات از مواردی است که در صنایع مختلف کاربردهای متفاوتی دارد و با روش های متفاوتی تولید می شود. در این مبحث قصد داریم به بررسی مبحث همه چیز را درباره انواع کوره در تولید آهن آلات بدانید بپردازیم. از شما مخاطبین گرامی دعوت می شود جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه همراه ما باشید.

در ابتدای مبحث همه چیز را درباره انواع کوره در تولید آهن آلات بدانید لازم است ابتدا با آهن آشنا شوید. آهن یکی از ملزومات صنایع مختلف است که با روش های مختلفی تولید می شود. انواع کوره هایی که در تولید آهن آلات به کار می رود ویژگی های مختص خود را دارد. تولید با کمک ذوب از مرسوم ترین شیوه ها در تولید آهن آلات است. یکی از چیزهایی که برای عملیات ذوب مورد نیاز است کوره می باشد. کیفیت نهایی محصول توسط این کوره ها مشخص می شود.

 

همه چیز را درباره انواع کوره در تولید آهن آلات بدانید

 

انواع کوره در تولید آهن آلات

بهتر است بدانید کوره‌ها انواع مختلفی دارند که در همه مراحل تولید آهن‌آلات کاربرد دارند. در ادامه به بررسی هر کدام از این کوره ها می پردازیم:

کوره بوته‌ای

با توجه به مبحث همه چیز را درباره انواع کوره در تولید آهن آلات بدانید باید ذکر شود کوره بوته ای از قدیمی ترین کوره ها است که معمولا در کارگاه های ریخته گری استفاده می شود‌. با پیشرفت تکنولوژی استفاده از این کوره رایج شده است. امروزه برخی کارگاه ها از این نوع کوره استفاده می کنند.

در این کوره بدون اینکه مواد اولیه و سوخت با هم تماس داشته باشند با وارد کردن حرارت به مواد اولیه مواد مذاب را تولید می کنند. استفاده از مواد سوختی چون گاز طبیعی، الکتریسیته، گازوئیل و مازوت باعث می شود کوره بوته ای کاربردهای مختلفی داشته باشد.

همچنین این کوره در آلیاژهایی که نقطه ذوب پایینی دارند و آلیاژهایی مثل منیزیم که میل ترکیبی کمی به ترکیب شدن با اکسیژن دارند بیشترین کاربرد را دارد. این کوره در دو دسته کوره ثابت و کوره ثابت با بوته متحرک تقسیم می شود. این کوره ویژگی هایی چون ساخت آسان، مقرون به صرفه بودن و کیفیت بالای محصول دارد.

کوره کوپلا

با توجه به مبحث همه چیز را درباره انواع کوره در تولید آهن آلات بدانید باید ذکر شود یکی دیگر از انواع کوره ها در تولید آهن آلات کوره کوپلا است. این کوره استوانه ای بوده و برای ذوب کردن چدن مورد استفاده می باشد. لازم به ذکر است که این کوره با جداره نسوز پوشانده شده و قطر این استوانه براساس سرعت ذوب و ظرفیت مواد تغییر می کند. قسمت های جانبی کوره کوپلا شامل ریل شارژ، پیش گرم‌ کن هوا و محل تصفیه گاز خروجی می باشد.

ظرفیت ذوب این کوره ۱۰۰ تا ده ها تن محصول نهایی است. از ویژگی های این محصول می توان به تولید حجم بالای مواد مذاب و سهولت استفاده از آن‌ اشاره کرد. این کوره انعطاف پذیری پایینی دارد و به همین علت در تولید فوق گدازه های بالا توصیه نمی شود‌.

 

همه چیز را درباره انواع کوره در تولید آهن آلات بدانید

 

کوره مقاومت الکتریکی

با توجه به مبحث همه چیز را درباره انواع کوره در تولید آهن آلات بدانید باید ذکر شود حرارت مورد نیاز برای ذوب کردن مواد اولیه در کوره مقاومت الکتریکی از طریق المنت ها و عبور جریان الکتریکی از آن ها تولید می شود. المنت های این کوره از مواد آلیاژی با نقطه ذوب بالا ساخته شده اند و در برابر خوردگی و اکسید شدن مقاوم است.

همچنین این المنت ها در برابر حرارت بالا مقاوم بوده و ذوب نمی شوند. این کوره به همراه کنترل ترکیب شیمیایی مواد مذاب استفاده می شود. ظرفیت تولید این‌ کوره حداکثر ۵۰۰ کیلوگرم است. همچنین هزینه های مصرفی در این‌ کوره بالا است. این کوره به دو دسته گرم‌ کننده مستقیم و گرم کننده غیر مستقیم تقسیم می شود. در زیر به توضیح این دو دسته اشاره شده است:

گرم کننده مستقیم: در این نوع کوره جریان برق از یک ترانسفرمر ولتاژ پایین از خلال شارژی که ذوب می شود عبور کرده و باعث گرم شدن شارژ می شود.

گرم کننده غیر مستقیم: با توجه به مبحث همه چیز را درباره انواع کوره در تولید آهن آلات بدانید باید ذکر شود در کوره گرم کننده غیر مستقیم‌ جریان الکتریکی از المنت های اطراف کوره عبور کرده و وارد کوره می شود بعد به بوته منتقل می شود. این کوره برای اجرای عملیات حرارتی و ذوب آهن آلات مورد استفاده قرار می گیرد.

کوره شعله‌ای

شکل ظاهری این کوره به صورت استوانه یا مکعب مستطیل است. در این کوره مواد شارژ با مواد سوختی تماس مستقیم داشته و با وارد شدن حرارت ذوب می شوند‌. همچنین این کوره ها از سوخت گازوئیل یا گاز طبیعی استفاده می کنند. از طریق در و سقف کوره می توان کوره را شارژ کرد. میزان تولید آلیاژهای غیر آهنی در این کوره حدود ۱۵ تا ۷۵ تن است.

درجه حرارت این‌ کوره بالا است و نمی تواند راندمان بالایی داشته باشد. این کوره دارای ویژگی هایی چون سرعت بالای ذوب، حجم بالای تولید مواد مذاب، تولید آسان می باشد. همچنین برای این کوره ها نیاز به صرف هزینه های بالا نمی باشد.

کوره القایی

با توجه به مبحث همه چیز را درباره انواع کوره در تولید آهن آلات بدانید باید ذکر کنیم کوره القایی از کوره های جدید است که  از طریق عبور جریان الکتریکی ذوب مواد اولیه انجام می شود. کوره القایی در دسته کوره های مقاومتی قرار دارد.

در این کوره جریان الکتریکی در سیم پیچ یک میدان مغناطیسی ایجاد کرده و با تولید جریان های گردابی در فلز باعث ذوب آن‌ می شود. این کوره دارای سه دسته فرکانس شامل فرکانس پایین ۵۰ هرتز، فرکانس متوسط ۲۰۰ تا ۱۰۰۰ هرتز و فرکانس بالای ۱۰۰۰ هرتر می باشد. در ادامه به صورت مختصر این سه فرکانس را توضیح می دهیم.

کوره القایی فرکانس پایین: این کوره یک سیم پیچ ثانویه و یک سیم‌ پیچ دارای هسته فولادی دارد که عملکردش شبیه به ترانسفورمر می باشد.

کوره القایی با فرکانس متوسط و بالا: در این کوره ها توسط فرکانس های شبکه و دستگاه های تبدیل کننده جریان برق از سیم پیچ های اطراف بوته عبور کرده و باعث ذوب شارژ می شود. این کوره راندمان پایینی داشته و به منظور نگه دارنده مورد استفاده قرار می گیرد. توصیه می شود از این کوره برای ذوب مواد استفاده نشود. این‌ کوره حرارت را به صورت یکسان توزیع کرده و انرژی مصرفی آن کم است. همچنین این کوره باعث می شود ترکیبات شیمیایی قابل کنترل بوده و محدودیت افزایش دما نداشته باشند.

 

همه چیز را درباره انواع کوره در تولید آهن آلات بدانید

 

کوره قوس الکتریکی

در ادامه باید ذکر شود کوره قوس الکتریکی از دیگر کوره های تولید آهن آلات است. این کوره یک فضای بزرگ با بدنه فولادی است که با مواد نسوز و لوله های آبگرد پوشانده شده است. در این کوره مواد اولیه در معرض حرارت قرار گرفته و به صورت مذاب در می آیند. برای اینکه ماده نسوز در دمای بالا از بین نرود از لوله های آبگرد در این کوره استفاده شده است.

این کوره دارای ظرفیت ۱۸۰ تا ۲۰۰ تن مواد مذاب است. از این کوره ها برای تغییر ولتاژ ثانویه استفاده می شود. این کوره ها به طور کلی در سه حالت تک فاز، دو فاز و سه فاز به کار گرفته می شود. این‌ کوره دوام و استحکام بالایی داشته و ظرفیت و قدرت تولید آن بالا است. از ویژگی های این کوره می توان به ماده اولیه ارزان و تولید در حرارت بالا اشاره کرد. کوره قوس الکتریکی به دو دسته مستقیم و غیر مستقیم تقسیم می شوند که به شرح زیر است:

قوس الکتریکی مستقیم: با توجه به مبحث همه چیز را درباره انواع کوره در تولید آهن آلات بدانید باید ذکر شود کوره قوس الکتریکی مستقیم یکی دیگر از انواع کوره ها در تولید آهن آلات می باشد. در این نوع کوره ها مواد اولیه مثل چدن و فولاد با حرارت دیدن به صورت مذاب در می آیند. در این‌ کوره در میان شارژ حرارت به صورت مستقیم جریان داشته و باعث ذوب شدن مواد می شود‌. برای ایجاد کردن قوس الکتریکی بین دو الکترود می توان یک الکترود در بالا و یکی در پایین شارژ قرار داد.

قوس الکترکی غیر مستقیم: در این کوره آلیاژهایی چون مس به صورت مذاب تولید می شوند. در این‌ کوره قوس الکتریکی بین دو یا چند الکترود ایجاد می شود‌. این قوس در بالای شارژ بوده و از طریق حرارت به شارژ منتقل شده و باعث ذوب مواد می شود‌.

خرید آهن آلات

شما مخاطبان گرامی برای خرید آهن آلات می توانید از طریق فروشگاه آهن هایپر اقدام نمائید. برخی از محصولاتی که توسط این مجموعه عرضه می شود می توان به میلگرد، ناودانی، نبشی، پروفیل، ورق استیل و .. اشاره کرد. شما مخاطبان گرامی این آهن آلات را در ابعاد و سایزهای مختلف می توانید از طریق وب سایت https://ahanhyper.com/ خریداری نمائید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره ما در آهن هایپر و راهنمایی برای خرید با مناسب ترین قیمت با شماره زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۲۰۲۵

انواع کوره در تولید آهن آلات کدامند؟

کوره بوته ای، کوره کوپلا، کوره مقاومت الکتریکی، کوره شعله ای، کوره القایی، کوره قوس الکتریکی

کوره مقاومت الکتریکی چند دسته دارد؟

دو دسته گرم‌ کننده مستقیم و گرم کننده غیر مستقیم

ظرفیت کوره قوس الکتریکی چقدر است؟

ظرفیت این کوره بین ۱۸۰ تا ۲۰۰ تن مواد مذاب است.

https://ahanhyper.com//?p=70461

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *