سنگ آهن چیست

سنگ آهن چیست

سنگ آهن چیست

وقتی صحبت از تولید محصولات فولادی و آهنی میشود ابتدا باید به تولید فولاد پرداخت. ماده اولیه تولید فولاد و آهن سنگ آهن است. سنگ آهن یکی از مهمترین فرایندهای زنجیره تولید فولاد است. در این مطلب قصد داریم شما را با سنگ آهن و جزئیات مهم آن آشنا کنیم.

سنگ آهن یک سنگ معدنی است که حاوی رگه های آهن است. اکسید این عنصر فلزی 5 درصد از پوسته زمین را دربر گرفته است. سنگ آهن وارد فرایند ذوب و احیا میشود و آهن از سنگ جدا میشود. سنگ آهن از معادن سنگ آهن استخراج میشود. سنگ آهن هر معدن از لحاظ شکل ظاهری و ساختمانی با سنگ آهن معدنی دیگر متفاوت است. از این رو از کانی های مختلفی تشکیل شده است. از مهم ترین کانی های تشکیل دهنده سنگ آهن میتوان به مگنتیت، هماتیت، زئولیت، لیمونیت و سیدریت اشاره کرد.

موارد مصرف سنگ آهن

حدود 98 درصد از سنگ آهن استخراج شده برای تهیه فولاد مورد مصرف قرار میگیرد. فولاد و آهن موارد مصرف بسیاری دارند. ساخت ساختمان، خودروسازی، ساخت ماشین های سبک و سنگین، کشتی سازی، ساخت راه آهن، پل و سد، ساخت ادوات جنگی، لوازم خانگی و بسیاری از مصارف دیگر از موارد مصرف آهن و فولاد و به طور غیر مستقیم موارد مصرف سنگ آهن است. سنگ آهن در موارد ی همچون در بتن، در تولید سیمان، در گل حفاری، به عنوان واسطه سنگین در شستشوی زغال سنگ و استفاده به عنوان رنگدانه دارای کاربردهای ناچیزی می باشد. همان طور که مشخص شد میتوان گفت در تمامی صنایع و در ساخت و ساز و آبادانی از آهن استفاده میشود و یکی از عناصر پر کاربرد جهان است.

مراحل تولید

در اولین مرحله لازم است تا سنگ آهن استخراج شود. سنگ آهن به روش های مختلفی به دست میآید. سپس سنگ آهن خرد، آسیاب، سرند شده، سپس مورد شستشو قرار میگیرد و به روش فلوتاسیون غلیظ میشود.

برای تولید آهن و فولاد و بسته به محسول تولیدی، از یکی از اشکال مختلف سنگ آهن استفاده میشود. اشکال مختلف سنگ آهن به شرح زیر است:

  1. دانه بندی
  2. کنسانتره
  3. گندله

سپس به یک کوره بلند نیاز است تا فرایند تولید کامل شود. برای تولید یک تن آهن در کوره بلند به 1.75 تن سنگ آهن، 750 کیلوگرم زغال سنگ و 250 کیلوگرم سنگ آهک نیاز است.

تولیدکننده اصلی و حجم تولید جهانی

تولید سنگ آهن جهانی در سال 2009 برابر یک میلیارد و 691 میلیون و 150 هزار تن بود و امروزه این میزان افزایش یافته است. تولیدکنندگان اصلی سنگ آهن کشورهای استرالیا، چین، بریزیل، روسیه و آمریکا هستند. تولیدات سنگ آهن استرالیا به جهت صادرات است اما تولیدات سنگ آهن چین تنها به مصرف داخلی چین میرسد.

 

دیدگاه کابران

پرسش خود را در مورد محصول مطرح نمایید
امتیاز

دیدگاه های ثبت شده

حسین بابازاده
به این نظر پاسخ دهید
۱۳ شهریور ۱۳۹۸