معرفی تیرآهن هاش

معرفی تیرآهن هاش

معرفی تیرآهن هاش

تیرآهن انواع مختلفی دارد و یکی از آنها تیرآهن هاش است. اختراع تیرآهن هاش یک اختراع بسیار مهم تیرآهن هاش یا تیرآهن بال پهن، با علامت اختصاری H و IPB هم شناخته می‌شود. تفاوت تیرآهن هاش با تیرآهن معمولی در طول بال است. طول بال تیرآهن هاش از طول بال تیرآهن معمولی یا IPE کمتر است. ویژگی منحصر به فرد تیرآهن هاش که آن را از تیراهن معمولی متمایز کرده است، دارا بودن مقاومت یکسان در دو جهت عمود بر هم است.

سه استاندارد برای تولید تیرآهن هاش وجود دارد که عبارت اند از st37 ،  st44، st52 . متداول ترین استاندرد تولید تیرآهن st44 است. تیرآهن هاش به طور معمول در کشورهای دیگر تولید شده و به داخل کشور وارد میشود. اما در سالهای اخیر ذوب آهن اصفهان نیز در گروه تولید کنندگان تیرآهن هاش قرار گرفته است.

انواع تیرآهن هاش

تیرآهن هاش در دو نوع تولید می‌شود. تیرآهن سبک . تیراهن سنگین دو نوعی از تیرآهن هاش هستند که تولید و عرضه می‌شوند.

تیرآهن سبک با نام HEA و تیرآهن سنگین با نام HEB نیز شناخته میشوند. تفاوت این دو نوع تیرآهن در ضخامت بال هایشان است. ضخامت بالهای تیرآهن سبک کمتر از تیراهن سنگین است.

کاربرد تیرآهن هاش

از تیرآهن هاش در ساختمان سازی استفاده می‌شود. از دیگر موارد استفاده از تیرآهن هاش می‌توان به پل سازی، اسکله سازی، بلند مرتبه سازی، پالایشگاه، کشتی سازی و سد سازی اشاره کرد. از تیرآهن های بال پهن در ساخت تیر و خرپا نیز استفاده می‌شود.

مزایای و معایب استفاده از تیرآهن هاش

یکی از مزایای استفاده از تیرآهن هاش، مقاومت در برابر رانش زمین و حرکات زمین است. از دیگر مزایای آن میتوان به اتصال مناسب ، سرعت نصب بالا، اشتغال فضای کم، سهولت کاربرد در ارتفاع و امکان استفاده از قطعات پیش ساخته اشاره کرد.

از تیرآهن هاش میتوان برای مصارف با طول 100 متر استفاده کرد. این در حالی است که حداکثر طول ساخت در تیرآهن معمولی 30 متر است. این مزیت موجب می‌شود تا تیرآهن هاش دایره گسترده تری برای استفاده داشته باشد.

تحمل حمل بار نیز یکی دیگر مزایای تیرآهن هاش است. این تیرآهن مقاومت بسیاری در برابر نیروهای برشی و خمشی دارد.

استفاده از تیراهن هاش به مانند هر ابزار دیگری با معایبی نیز همراه است. از معایب استفاده از تیرآهن هاش میتوان به کاهش مقاومت فولاد در دماهای بالا، مخارج حفاظت در برابر خوردگی و پرهزینه بودن انجام آزمایش جوش اشاره کرد.

 

دیدگاه کابران

پرسش خود را در مورد محصول مطرح نمایید
امتیاز

دیدگاه های ثبت شده

حسین بابازاده
به این نظر پاسخ دهید
۱۳ شهریور ۱۳۹۸