تفاوت لوله درز دار و بدون درز  در چیست؟

تفاوت لوله درز دار و بدون درز  در چیست؟

تفاوت لوله درز دار و بدون درز  در چیست

یکی از محصولات فولادی لوله است. این محصول پر کاربرد در دو دسته درزدار و بدون درز تولید می‌شود. به لوله بدون درز لوله سیم لس و مانیسمان نیز می‌گویند. درز دار بودن یا نبودن لوله به روش تولیدی آنها بر میگردد. این دو نوع لوله از نظر کیفیت با هم متفاوت اند.  این امر موجب می‌شود تا موارد استفاده آنها نیز متفاوت باشد. در این مقاله قصد داریم شما را از نحوه تولید و تفاوت های این دو لوله مطلع کنیم.

در فرآیند لوله درز دار ورق برش خورده و مورد شکل دهی قرار میگیرد و سپس جوشکاری می‌شود. اما لوله بدون درز از طریق سوراخ کردن شمش تولید میشود و فاقد درز است. لوله دیگری نیز با نام لوله درز مخفی وجود دارد. در تهیه لوله درز مخفی، ورق به شکل لوله درآمده و به صورت مخفی مورد جوشکاری قرار می‌گیرد.

تاریخچه لوله بدون درز

در حدود سال ۱۸۸۰، برادران مانیسمان در آلمان و در کارخانه خانوادگی خود در حال تولید محصولی از بیلت های استوانه ای بودند که متوجه شدند زمانی که غلتک های سوهان کاری نسبت به هم زاویه بگیرند، هسته بیلت سست می‌شود. این امر موجب می‌شود تا مرکز بیلت سوراخ شود. در پی همین اتفاق برادران مانیسمان به روش تهیه لوله بدون درز پی بردند. حدود ۱۰ سال بعد از این اتفاق، ماکس مانیسمان موفق شد تا نورد پلیگر را به عنوان یک روش مستقل برای تولید لوله بدون درز معرفی کند.

به دلیل آنکه برادران مانیسمان لوله بدون درز را تهیه و تولید کردند، نام خود را بر روی آن نهادند. البته نام آنها به عنوان برند تولیدی لوله بدون درز عنوان شده بود. اما به مرور زمان، نام این برند به نام محصول منتقل شد و امروز به لوله بدون درز، لوله مانیسمان نیز می‌گویند.

کاربرد لوله بدون درز

لوله بدون درز در برابر فشار مقاوم است از این رو در صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرد. از موارد استفاده لوله بدون درز میتوان به لوله های انتقال دهنده نفت و گاز، مخازن سوخت CNG، مخازن بویلرها، لوله تفگ و تانک اشاره کرد.

تفاوت لوله درزدار و بدون درز

مواد اولیه تشکیل دهنده لوله بدون درز و درزدار با هم متفاوت است، و این اولین تفاوت این دو لوله است. تفاوت اصلی دیگر این دو لوله، فرایند تولید است. همان طور که در بالا گفته شد، بر روی لوله بدون درز فرایند جوشکاری صورت نمی‌گیرد. تفاوت دیگر در استحکام دو لوله است. لوله مانیسمان یا بدون درز استحکام بالاتری دارد و مقاومت آن در برابر فشار بیشتر است.

 

دیدگاه کابران

پرسش خود را در مورد محصول مطرح نمایید
امتیاز

دیدگاه های ثبت شده

حسین بابازاده
به این نظر پاسخ دهید
۱۳ شهریور ۱۳۹۸