علل عدم استفاده از سنگ معدن به جای آهن خام

علل عدم استفاده از سنگ معدن به جای آهن خام

علل عدم استفاده از سنگ معدن به جای آهن خام

ماده اولیه محصولات فولادی و آهنی، آهن خام است. آهن خام به صورت طبیعی حاصل نمیشود و نیاز به فراوری دارد. آهن خام از ذوب و جداسازی سنگ آهن، آهن قراضه و اسفنجی حاصل میشود. زیرا اگر سنگ معدن آهن به همان صورت اولیه و استخراج شده از معدن وارد کوره شود، مشکلاتی را ایجاد میکند. از جمله این مشکلات میتوان به مشکلات فنی در کار ذوب و تصفیه و در نهایت صرف هزینه زیاد اشاره کرد. اگر سنگ معدن بزرگ باشد دیر ذوب میشود و اگر پودر باشد در کوره مسیر گازهای گرم را مسدود میکند. در این مقاله به بررسی روش های تولید آهن میپردازیم.

آهن خام به دو صورت تهیه میشود، روش احیای غیر مستقیم و روش احیای مستقیم از روش های تولید آهن خام هستند. در ادامه این روش ها رو معرفی خواهیم کرد.

احیای غیر مستقیم

روش احیای غیر مستقیم به روش کوره بلند معروف است. این روش رایج تر از روش مستقیم است و بیشترین فولاد خام جهان را تولید میکند. کوره بلند از دو مخروط ناقص تشکیل شده است و این دو مخروط د قاعده با هم مشترک اند. قیمت داخلی کوره با مواد نسوز پوشیده شده است و در قسمت پایینی کوره بوته قرار میگیرد که به شکل استوانه است. این استوانه دارای دو خروجی یکی در بالا و یکی در پایین است. در بخش بالای بوته کانال دمنده هوای گرم 1200 درجه ای وجود دارد. این دمنده هوا برای احتراق کک است. کک ارزش حرارتی بالایی دارد و کربن مورد نیاز برای احیای اکسید آهن را فراهم میکند. همچنین با خاصیت متخلخل خود میتواند گازها را از خود عبور دهد.

احیای مستقیم

احیای مستقیم یا کوره قوس الکتریکی یکی دیگر از روش های تولید آهن است اما روش غیرمستقیم نسبت به این روش اولویت دارد. در این روش از آهن قراضه و اسفنجی استفاده میشود.

هر چند که  روش احیای غیر مستقیم نسبت به روش کوره قوس الکتریکی در اولویت است اما در ایران از روش روش کوره قوس الکتریکی بیشتر استفاده میشود و آن هم به دلیل تفاوت در ماده اولیه این دو روش است. در ایران ماده اولیه این روش بیشتر آهن اسفنجی است و از قراضه کمتر استفاده میشود. هرچند استفاده از قراضه هم سرعت تولید را افزایش میدهد و هم هزینه تولید را پایین میآورد. علت آن نیز کمبود قراضه آهن در بازار ایران است.

 

دیدگاه کابران

پرسش خود را در مورد محصول مطرح نمایید
امتیاز

دیدگاه های ثبت شده

حسین بابازاده
به این نظر پاسخ دهید
۱۳ شهریور ۱۳۹۸