تفاوت ورق فابریک و رول فرم در چیست

تفاوت ورق فابریک و رول فرم در چیست

تفاوت ورق فابریک و رول فرم در چیست

ورق یکی از محصولات فولادی پرکاربرد است و هم در صنعت و هم در ساخت و ساز مورد استفاده قرار میگیرد. ورق انواع مختلفی دارد، ورق گرم، ورق سرد، گالوانیزه و رنگی از انواع ورق هستند. ورق ها علاوه بر اینکه انواع مختلفی دارند به دو شکل نیز ارائه میشوند.

روق های فلزی به دو حالت رول و فابریک تولید و در بازار عرضه میشوند. اما تفاوت این دو حالت در چیست؟ در ادامه این مطلب قصد داریم علاوه بر معرفی دو حالت رول و فابریک، تفاوت این دو را نیز بررسی کنیم.

ورق فابریک

امروزه با واژه استاندارد زیاد سروکار داریم و در هر مبحثی عنوان استاندارد را میشنویم. در تهیه ورق نیز استانداردهایی وجود دارد. این استاندارد مربوط به ابعاد و اندازه های ورق های تولید شده است. به ورق های فلزی که با ابعاد مشخص، در طول و عرض مشخص ، و استاندارد در کارخانه تولید و به بازار عرضه میشوند، ورق فابریک میگویند.

ورق فابریک علاوه بر اندازه مشخص و استاندارد، سطحی صاف و بدون شکستگی دارد. انواع ورق های فابریک دارای سایزهای استاندارد متفاوتی هستند. ورق روغنی، گالوانیزه و استیل فابریک با دو سایز تولید میشوند. دو سایز فابریک این ورق ها به شرح زیر است.

1.25 *2.5  متر

1*2 متر

ورق سیاه فابریک نیز در دو سای با دو ضخامت مختلف تولید میشود که به شرح زیر است.

ضخامت بیش از 3 میلیمتر، 1.5*6 متر

ضخامت بیش از 20 میلیمتر، 2*6 متر

ورق رول فرم

همان طور که گفتیم یکی دیگر از اشکال عرضه ورق، رول فرم است. ورق های رول فرم نیز دارای استانداردی هستند. این شکل از ورق دارای عرضی مشخص است اما از طول برش نمیخورند و در عرضی مشخص و با طول نامشخص و به شکل رول تولید میشوند. این نحوه تولید آزادی انتخاب و کارکرد به مصرف کننده میدهد. زیرا مصرف کننده میتواند ورق را به اندازه دلخواه خود برش دهد. ورق های گالوانیزه، روغنی، سیاه و رنگی به شکل رول تولید میشوند. عرض استاندارد برای ورق گالوانیزه و روغنی یک و دو متر است و برای ورق سیاه 1.5 و 2 متر است.

ورق فابریک را انتخاب کنیم یا ورق رول فرم؟

همان طور که در بالا گفتیم تفاوت این دو حالت عرضه ورق در بازار، تنها به اندازه و ابعاد آنها بر میگردد.این دو حالت در نحوه تولید تفاوتی با هم ندارند. بنابراین نوع نیاز مصرف کننده تعیین کننده انتخاب یکی از این دو حالت است. هرچند ورق فابریک ابعادی دقیق و سطحی صاف دارد اما استفاده از آن موجب افزایش هزینه ها میشود. از این رو برای مصرف صنعتی و ساختمانی معمولا از ورق رول فرم استفاده میشود.

 

دیدگاه کابران

پرسش خود را در مورد محصول مطرح نمایید
امتیاز

دیدگاه های ثبت شده

حسین بابازاده
به این نظر پاسخ دهید
۱۳ شهریور ۱۳۹۸