معرفی میلگرد ساده و آجدار

معرفی میلگرد ساده و آجدار

معرفی میلگرد ساده و آجدار

میلگرد یکی از مصالح پرمصرف ساختمانی است، آنقدر پر مصرف است که حتی اگر سروکارمان با میلگرد نباشد، آن را در کوشه و کنار ساختمان های درحال ساخت دیده ایم. از این رو تشخیص استاندارد بودن و با کیفیت بودن آن دغدغه مهندسان عمران است. در این مطلب قصد داریم شما را با میلگرد و انواع آن و روش تشخیص میلگرد آشنا کنیم.

انواع میلگرد

شاید برای افرادی که با میلگرد سروکار ندارند، همه میلگردها شبیه هم باشند و فکر کنند تنها یک نوع میلگرد وجود دارد. اما اگر گذرتان به بازار آهن بیوفتد متوجه میشوید، میلگرد انواع مختلفی دارد. برای معرفی انواع میلگرد میتوان به میلگرد ساده و آجدار و A1،A2 و A3  اشاره کرد.

وقتی صحبت از ساختمان سازی میشود،اولین چیزی که به ذهن میرسد، اسکلت ساختمان است. اسکلت ساختمان میتواند بتنی یا فلزی باشد.علاوه بر ساختمان سازی بتن موارد استفاده دیگری نیز دارد. بتن مقاومت فشاری بسیار بالایی دارد اما مقاومت کششی آن پایین است. از این رو چه در ساختمان سازی و چه در صنعت در قطعاتی که تحت تاثیر کشش و فشار هستند استفاده از بتن با محدودیت همراه است. برای جبران مقاومت کششی پایین، از میلگرد استفاده میشود. با استفاده از میلگرد ، بتن مسلح میشود.

میلگرد ساده

همان طور که از دادن صفت ساده مشخص است، میلگرد ساده، فاقد آج و دارای سطحی صاف است. این میلگرد دارای ساختاری سفت و محکم است و تنش تسلیمی بالایی دارد. میلگرد ساده با استاندارد A1 نیز شناخته میشود.

میلگرد A1 دارای ویژگی هایی است که آن را بیشتر برای مصارف صنعتی سازگار کرده است. از این رو در ساخت پیچ، مهره و میخ مورد استفاده قرار میگیرد. همان طور که گفتیم میلگرد ساده تنش تسلیمی بالایی دارد و در تمام شرایط آب و هوایی قابل استفاده است.

میلگرد آجدار

میلگرد آج دار، میلگرد ساده ای است که روی آن آج قرار گرفته است. میلگرد آجدار خود به سه دسته تقسیم میشود، که در ادامه آن را معرفی میکنیم.

میلگرد آجدار مارپیچ

یکی از انواع میلگرد آجدار، میلگرد آجدار مارپیچ است. این میلگرد با نشان A2 نیز شناخته میشود. تنش تسلیمی میلگردA2  برابر 340 تا 350 مگاپاسکال و استحکان کششی آن 500 مگاپاسکال است. این ویژگی باعث شده است تا به این میلگرد، میلگرد آج 340 و آج 350 نیز گفته شود. ویژگی منحصر به فرد این میلگرد که کاربرد آن را نیز رقم میزند، ثبات ابعادی در عملیات حرارتی است. توجه داشته باشید که از این میلگرد نباید برای جوش کاری استفاده کرد. این میلگرد در ساختمان سازی و خاموت زنی مورد استفاده قرار میگیرد.

میلگرد آجدار جناقی

به میلگرد آجدار جناقی، میلگرد آج 400 و آج 420 در استاندارد ملی ایران، میلگرد A3 نیز میگویند. این اعداد نشان دهنده میزان تنش تسلیمی این میلگرد است. میزان مقاومت کششی میلگرد A3 برابر 6 هزار کیلوگرم بر سانتی متر است. این میلگرد در برابر عملیات حرارتی استحکام فوق العاده ای دارد.

میلگرد آجدار مرکب

این میلگرد جز پرمصرف ترین هاست و استفاده از آن در سازه ها موجب کاهش 1 تا 2 کیلوگرم وزن در متر مربع میشود. تنش تسلیمی این میلگرد 500 و 520 است.

 

دیدگاه کابران

پرسش خود را در مورد محصول مطرح نمایید
امتیاز

دیدگاه های ثبت شده

حسین بابازاده
به این نظر پاسخ دهید
۱۳ شهریور ۱۳۹۸