نحوه تولید میلگرد به روش نورد و میکروآلیاژی

نحوه تولید میلگرد به روش نورد و میکروآلیاژی

نحوه تولید میلگرد به روش نورد و میکروآلیاژی

میلگرد و آرماتور یکی از محصولات فولادی است. میلگرد یک پروفیل با سطح مقطع دایره ای توپر است و انواع مختلفی دارد. میلگرد در سازه های بتنی مورد استفاه قرار می‌گیرد و به استحکام سازه کمک می‌کند. میلگرد به روش های مختلفی تولید میشود و در این مطلب قصد داریم فرایند ساخت و تولید میلگرد را شرح دهیم.

روش تولید میلگرد

میلگرد از شمش فولادی تولید می‌شود و به روش های گوناگونی تولید می‌شود. در صنعت فولاد به پروفیل، ورق، میله، نبشی و شمش نیمه ساخته می‌گویند. نیمه ساخته های این صنعت با روش نورد، پرس، کشیدن و آهنگری تولید می‌شوند. به طور کلی می‌توان گفت برای تهیه میلگرد، ابتدا شمش حرارت می‌بیند و از میان غلتک های متوالی ماشین نورد عبور می‌کند تا سطح مقطع عرضی آن کاهش یابد و طویل تر شود. سپس در اندازه های معین برش داده می‌شود.

تولید میلگرد به روش نورد

نورد به معنای تغییر شکل دادن به وسیله دو استوانه گردان است و فولاد به وسیله نیرویی که از طرف نوردها وارد می‌شود، تغییر شکل پیدا می‌کند. نورد به دو صورت سرد و گرم انجام می‌شود. در نورد گرم دما در حدود 200±1000 درجه سانتی گراد است.

نورد گرم

برای تهیه میلگرد به روش نوردگرم، ابتدا شمش ها وارد کوره می‌شوند تا گرم شوند. بعد از رسیدن دما به حد مناسب که معمولا برابر 1100 درجه سانتی گراد است، شمش ها وارد خط تولید می‌شوند. قطر شمش در سه مرحله عبور از میان غلتک ها کاهش میابد و طول آنها نیز افزایش پیدا می‌کند. پس از رسیدن به قطر مناسب، میلگردها در طول های مشخص برش زده می‌شوند. معمولا طول میلگردها 24 یا 36 متری در نظر گرفته میشود.اما اندازه استاندارد میلگرد 12 متر است.

نورد سرد

نورد سرد یا تولید آرماتور با مقاومت بالا در دمای پایین یک روش قدیمی است. در این روش ساختار کریستالی ماده شکسته و جابجا می‌شود و مجدد به صورت بی قاعده در کنار هم قرار می‌گیرند. این بی قاعدگی در ساختار کریستالی موجب افزایش مقاومت تسلیمی و شکل پذیری میلگرد می‌شود.

تولید میلگرد به روش میکروآلیاژی

میلگرد تهیه شده از روش میکروآلیاژی دارای مقاومت بسیار بالایی است و برای مناطق زلزله خیز مناسب است. در این روش تیتانیوم، نیوبیوم و وانادیم به میلگرد ساده اضافه می‌شوند. آنچه اهمیت دارد این است که شمش مورد استفاده در این روش باید در محیط و به آرامی سرد شود.

مرحله برش

بعد از تهیه میلگرد لازم است تا میلگردها برش بخورند. اندازه استاندارد میلگرد 12 متر است. بنابراین میلگردها بعد از سرد شدن به اندازه مشخص برش زده می‌شوند و در بسته های 5 تنی بسته بندی می‌شوند.

 

دیدگاه کابران

پرسش خود را در مورد محصول مطرح نمایید
امتیاز

دیدگاه های ثبت شده

حسین بابازاده
به این نظر پاسخ دهید
۱۳ شهریور ۱۳۹۸