امروز یکشنبه ۱۴ خرداد ۱۴۰۲

10 عنصر آلیاژی پر مصرف در تولید فولاد که باید بدانید

10 عنصر آلیاژی پر مصرف در تولید فولاد که باید بدانید

فولاد یکی از مقاطع پرکاربرد است که از مواد و عناصر مختلفی تولید می شود‌. در این مبحث می خواهیم به بررسی ۱۰ عنصر آلیاژی پر مصرف در تولید فولاد که باید بدانید بپردازیم. می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر همراه ما باشید.

عنصر آلیاژی فلزات یا نافلزاتی هستند که به یک عنصر پایه اضافه می شوند تا یک آلیاژ جدید ساخته شود. این عنصر آلیاژی به بهبود خواص شیمیایی و مکانیکی فولاد کمک می کند. برای آنکه این خواص بهبود یابد عناصر مختلفی به فولاد اضافه می شود.

آشنایی با ۱۰ عنصر آلیاژی پر مصرف در تولید فولاد

در تولید فولاد از عناصر آلیاژی زیادی استفاده می شود که در زیر به مهم ترین آن ها اشاره شده است:

منگنز

از منگنز برای کمک به عملیات حرارتی استفاده می شود. برای افزایش سختی و استحکام فولاد برای سرعت کوئنچ کردن بسیار بالا باشد. هر چقدر این سرعت بالاتر رود فرآیند ناپایدارتر می شود. استفاده از این ماده همان استحکام و سختی را دارد ولی با کوئنچ سرعت پایین تر که ایجاد عیب در ماده را کاهش می دهد. فولادهایی مثل A10 و A4 و فولادهاب ابزار O2 مقدار زیادی از این ماده دارند.

 

عنصر آلیاژی

 

مس

دومین عنصر آلیاژی پر مصرف در تولید فولاد مس است. این عنصر باعث بالا رفتن مقاومت فولاد در برابر خوردگی می شود. از این ماده به مقدار کم و به صورت پیوسته در فولاد استفاده می شود. در صورت زیاد بودن مس مقاومت فولاد در برابر زنگ زدگی افزایش داشته و از زنگ زدن آن جلوگیری می شود. همچنین این ماده در فولاد باعث بهبود خواص مکانیکی می شود.

آهن چرا زنگ می زند ؟
در اینجا مطالعه کنید

کروم

معمولا به فولاد کربنی بیش از ۱۱ درصد کروم اضافه می شود تا فولاد ضد زنگ به دست آید. بدین صورت مقاومت به خوردگی تا حد زیادی افزایش می یابد. این ماده در حد کمی خواص مکانیکی را بهبود داده و استحکام آن را بالا می برد.‌ همچنین این ماده به اجرای عملیات حرارتی کمک می کند. از جمله فولادهایی که حاوی این ماده هستند می توان به فولاد ابزار گرید D۲ و فولادهای ضد زنگ گرید ۲۲۵ و ۳۰۹ اشاره کرد.

سیلیسیوم

رایج ترین عنصر آلیاژی پر مصرف در تولید فولاد سیلیسیوم است. در ساخت تمام فولادها از این عنصر استفاده می شود. با استفاده از این ماده می توان ناخالصی های سنگ آهن را جدا کرده و به خالص سازی آن کمک کرد. همچنین این عنصر می تواند بر روی خواص مکانیکی فولاد نیز اثر گذار باشد. این ماده استحکام فولاد و سختی پذیری آن را افزایش می دهد. فولادهایی که استحکام بالایی دارند نشان دهنده مقدار سیلیسیوم زیاد آن است.

بور

بعضی عناصر برای تغییر خواص فولاد بسیار کارآمدتر از بقیه هستند. با اضافه کردن بور می توان اثر بسیار بزرگی بر خواص مکانیکی فولاد گذاشت. در محصولاتی که عملیات حرارتی روی آن انجام می شود به طور پیوسته این عنصر به ترکیب شیمیایی آن اضافه می شود. اگر این ماده در حد زیادی اضافه شود قابلیت سختی پذیری را کاهش می دهد. در فولاد گرید هایی که اختصاصی یا سفارشی هستند می توان این‌ ماده را یافت. از این محصولات می توان به ابزارهای زمین شناسی و میل لنگ ها اشاره کرد.

چگونه می توان آهن زنگ نزن تولید کرد؟
در اینجا مطالعه کنید

نیکل

نیکل یک عنصر آلیاژی پر مصرف در تولید فولاد است که آستنیت را بهبود می بخشد. از این ماده در تولید فولادهای ضد زنگ استفاده می شود‌. این عنصر سبب مقاومت در برابر خوردگی می شود. برای بهبود خواص مکانیکی مثل افزایش تافنس و استحکام از این ماده استفاده می شود‌.

سرب

سرب به اکثر فولادهای آلیاژی اضافه می شود. این ماده حل نشده و به همان شکل اولیه خود باقی می ماند. این عنصر بر خواص مکانیکی فولاد اثری نداشته ولی بین ابزار برش و فولاد به عنوان روان کننده قرار می گیرد. خاصیت ماشین کاری با افزودن این ماده بالا می رود. بهتر است بدانید که برای فولاد جوشکاری نباید این ماده اضافه شود. گرید AISL دارای سرب است که با L مشخص می شود.

 

فولاد

 

وانادیوم

از دیگر عنصر آلیاژی پر مصرف در تولید فولاد وانادیوم است. از این ماده برای کوچک نگه داشتن و کنترل اندازه دانه های فولاد استفاده می شود. وقتی این ماده به فولاد اضافه می شود باعث تشکیل وانادیوم کاربید شده و از تشکیل دانه ها جلوگیری می کند. بدین دلیل اندازه دانه ها کوچک شده و به افزایش انعطاف پذیری کمک می کند‌. همچنین گاهی این کاربیدها توسط وانادیوم باعث افزایش استحکام و سختی می شود. فولادهای A3، A9، O1 مقدار زیادی از این عنصر دارند.

تنگستن

فولادها مقدار متفاوتی از این عنصر دارند. این ماده خواص مکانیکی و شیمیایی را در کاربردهای گوناگون بهبود می بخشد.‌ همچنین برای بالا بردن دمای ذوب می توان از این ماده استفاده کرد. در نهایت این عنصر مقاومت به خوردگی را افزایش می دهد.

اهمیت کنترل کیفیت در تولید آهن + معرفی انواع روش های کنترل کیفیت آهن
در اینجا مطالعه کنید

مولبیدنیوم

این ماده مقاومت به خوردگی را در فولاد افزایش داده و قابلیت سختی پذیری آن را بیشتر می کند. همچنین این عنصر آلیاژی پر مصرف در تولید فولاد باعث افزایش استحکام کششی فولاد می شود. مولبیدنیوم از ایجاد حفره جلوگیری می کند. فولادهای ابزار گرید A و فولادهای مارایجینگ مثل گرید ۲۵۰ حاوی مقادیر زیادی از این ماده است.

 

۱۰ عنصر آلیاژی پر مصرف

 

آشنایی با فروشگاه تخصصی آهن هایپر

فروشگاه تخصصی آهن هایپر از جمله فروشگاه های شناخته شده و معتبر در زمینه ارائه محصولات و مقاطع فولادی می باشد. میلگرد، انواع نبشی، ناودانی، انواع پروفیل ها، انواع ورق ها و .. از جمله مقاطع فولادی پرکاربرد و پراستفاده در ساخت و ساز می باشد. شما خریداران و مصرف کنندگان عزیز برای تهیه و خرید این محصولات می توانید از طریق فروشگاه تخصصی آهن هایپر به آدرس وبسایت https://ahanhyper.com/ اقدام نمائید. برای انتخاب بهتر محصولات با توجه به کاربرد مدنظر خود با کارشناسان خبره این مجموعه در تماس باشید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره ما در آهن هایپر و راهنمایی برای خرید با مناسب ترین قیمت با شماره زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۲۰۲۵

مقالات مرتبط:

پایگاه خبری تحلیل فولاد (ایفنا)

آیا فولاد فلز است؟

فولاد آلیاژی و انواع آن

فولاد از چه عناصری تشکیل شده است؟

معرفی ۴ نوع فولاد: تفاوت هرکدام چیست؟

معرفی سوپر آلیاژها، انواع آنها و فولادهای سوپر آلیاژی

http://ahanhyper.com//?p=48818

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + چهار =