امروز یکشنبه ۱۴ خرداد ۱۴۰۲

کربن زدایی چیست؟

کربن زدایی چیست؟

فرآیندهای زیادی برای روی مواد انجام می شود که به عنوان یکی از آن ها می توان به کربن زدایی اشاره کرد. در این‌ مبحث قصد داریم به بررسی فرآیند کربن زدایی بپردازیم. شما همراهان گرامی می توانید؛ جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه همراه ما باشید.

آشنایی با فرآیند کربن زدایی

کربن زدایی فرآیندی است که محتوای کربن در فولاد با کنش های فیزیکی و شیمیایی کاهش می یابد. وقتی فولاد زیادتر از دمای تبلور مجدد خود گرم شود؛ این اتفاق می افتد. این دما حدود ۷۰۰ درجه سانتی گراد است و زمانی که فولاد تا این دما حرارت ببیند در معرض گازهایی چون اکسیژن و هیدروژن قرار می گیرد. پس از آن کربنی که در فولاد وجود دارد؛ با مولکول های گاز پیوند خورده و در نهایت یک فولادی باقی می ماند که کربن آن کاهش یافته است.

این فرآیند بیشتر در لایه های خارجی اتفاق می افتد چون گازها فقط با سطح فولاد تماس دارند. با انجام این کار مقاومت قطعات در برابر خستگی، سختی و کشش کم می شود. این پدیده می تواند برای فلز مطلوب یا غیر مطلوب باشد. همچنین می توان این فرآیند را به صورت عمدی در یکی از مراحل انجام داد و یا اینکه می تواند به عنوان یک عارضه اتفاق بیفتد.

 

ویژگی های کربن زدایی

 

ویژگی های کربن زدایی

بهتر است بدانید فرآیند کربن زدایی ویژگی های زیادی دارد. برخی از ویژگی های این فرآیند به شرح زیر است :

از مزایای این پدیده می توان به افزایش هیدروکسید آهن و کاهش کاربید یا لایه های پرید در فولادهای آنیل شده اشاره کرد. اگر این پدیده کنترل شده باشد باعث ایجاد خواص جدیدی در فولاد می شود.

انواع روش‌ های گالوانیزه
در اینجا مطالعه کنید

لازم به ذکر است که مقدار کربن با سختی و مقاومت کششی فولاد رابطه مستقیمی دارد بنابراین وقتی کربن زیاد باشد کار با فولاد سخت می شود. در نتیجه کربن زدایی فولاد باعث جوشکاری، چکش خواری و شکل پذیری بهتر آن می شود‌. همچنین مقاومت سطحی در این مواقع کم بوده و در مواردی که نیاز به مقاومت بالا دارد نباید استفاده شود.

چگونگی اندازه گیری کربن زدایی

برای تعیین میزان دقیق کربن زدایی باید از ابزار مناسب آن استفاده کرد؛ چرا که تنها با ابزار بصری امکان پذیر نمی باشد. برای اندازه گیری میزان این پدیده باید سختی فولاد اندازه گیری شود. این کار را قبل و بعد از عملیات حرارتی انجام دهید تا بتوانید با مقایسه سختی قبل و بعد انجام عملیات میزان کربن زدایی را به دست آورید.‌ از روش های دیگر برای اندازه گیری این پدیده که می توان به عمق آن پی برد برش یک قطعه است که پس صاف کردن آن به وسیله میکروسکوپ می توان میزان آن را به دست آورد.

روش های جلوگیری از کربن زدایی

بهتر است بدانید فرآیند کربن زدایی می تواند مضر باشد و به راحتی می توان آن را کنترل و یا حذف کرد. برای جلوگیری از این اتفاق باید از رسیدن فولاد به دمای تبلور جلوگیری شود. گاهی مجبور به اعمال این دما هستیم و در این مواقع از روش دیگری برای این کار استفاده می شود.

راه دیگر آن این است که فولاد را با گازهایی که توانایی واکنش با کربن را ندارند؛ محاصره کرد. این گازها شامل نیتروژن و آرگون می باشد. از دیگر روش های جلوگیری از این پدیده استفاده از مخلوط پودر SiC و پودر فلزی آلومینیوم روی فولاد است‌. این روش از کاهش استحکام فولاد هم جلوگیری می کند.

وینچ
در اینجا مطالعه کنید

 

روش های جلوگیری از کربن زدایی

 

روش های حذف کربن زدایی

اگر نشد جلوی کربن زدایی را گرفت؛ می توان آن را با روش های مختلفی حذف کرد. یکی از راه ها برای انجام این‌ کار فرزکاری، سنگ زنی و یا فرآیندهای دیگر ماشین کاری است. راه دیگر برای حذف این پدیده این است که کربن از دست رفته فولاد را به آن برگردانیم. برای این کار باید فولاد را تا رسیدن به دمای تبلور مجدد و محاصره هیدروکربن ها حرارت داد‌. نکته مهم در این فرآیند توجه به رسیدن مقدار مناسبی کربن به فولاد است.

معرفی فروشگاه تخصصی آهن هایپر

امروزه در ساخت و ساز مقاطع فولادی حرف اول را می زنند. به همین خاطر فروشگاه های بسیاری جهت فروش و عرضه این مقاطع فعالیت دارند. قبل از تهیه و سفارش حتما از معتبر بودن فروشگاه مورد نظر اطمینان پیدا کنید. پیشنهاد ما به شما عزیزان فروشگاه تخصصی آهن هایپر می باشد. با اطمینان از کیفیت و مرغوب بودن محصولات و بدون دغدغه و نگرانی از طریق وب سایت https://ahanhyper.com/ جهت سفارش مقاطع فولادی مورد نیاز اقدام نمائید. برخی از پرکاربردترین و پر مصرف ترین این مقاطع می توان به میلگرد، انواع نبشی، انواع پروفیل ها و … اشاره کرد.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره ما در آهن هایپر و راهنمایی برای خرید با مناسب ترین قیمت با شماره زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۲۰۲۵

مقالات مرتبط:

معرفی انواع درجات فولاد کربنی + ۶ نکته مهم

تفاوت فولاد کربنی و فولاد ضد زنگ

http://ahanhyper.com//?p=48718

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + شانزده =