کاهش تولید اوپک

اوپک تولید نفت خود را کاهش داد

با کاهش قیمت نفت در چند ماه گذشته اوپک و کشور های متحد آن تولید خود را کاهش دادند تا با کاهش عرضه بتوانند قیمت را حفظ کنند. اوپک و 14 کشور متحد آن تولید خود را در سپتامبر به 28.9 میلیون بشکه در روز رساندند. این میزان 750 هزار بشکه کمتر از میزان تولید ماه اوت بود. طبق توافق اوپک و متحدانش تولید نفت به 1.2 میلیون بشکه در روز خواهد رسید. این توافق قرار است تا سال 2020 اجرا شود.

در 14 سپتامبر تاسیسات نفتی عربستان سعودی، آرامکو یکی از بزرگترین تولیدکنندگان نفتی جهان، مورد حمله قرار گرفت. این امر موجب شد تا نیمی از تولید جهانی نفت کاهش یاید. به عبارتی دیگر موجب شد تا تولید 5.7 میلیون بشکه نفت در روز  کاهش یاید. این حمله و کاهش حجم تولیدی نفت موجب شد تا قیمت نفت به طور ناگهانی تا 20 درصد افزایش یابد و تا مرز 72 دلار برای هر بشکه بالا رود.  بعد از حمله به آرامکو انتظار میرفت تا قیمت نفت تا 100 دلار افزایش یابد اما این روند متوقف شد.

هر چند که این روند افزایشی قیمت پایدار نبود و قیمت نفت به مرور تا 61 دلار کاهش پیدا کرد و به قیمت قبل از حملات عربستان رسید.

ونزوئلا نیز به دلیل تحریم های آمریکا تولید خود را کاهش داده است. شرکت نفتی دولتی ونزوئلا در ماه جاری تولید خود را کاهش داد و بخشی از فعالیت بلندینگ نفت را متوقف کرده. در این بین که تمام کشور ها تولید خود را کاهش داده اند، نیجریه عرضه خود را افزایش داد.

بیشترین کاهش تولید نفت

عربستان سعودی بیشترین کاهش تولید نفت را از آن خود کرده است. عربستان سعودی با کاهش 700 هزار بشکه در روز تولید خود را به 9 میلیون بشکه در روز رساند. اما پس از حمله به عربستان سعودی، این کشور تولید خود را بسیار محدود کرد.

بر اساس گزارش رویترز، تولید نفت اوپک در سپتامبر پایین‌ترین حد از سال ۲۰۱۱ بود که جنگ داخلی در لیبی باعث فروپاشی تولید این کشور شده بود.

هنوز دیدگاهی ثبت نشده.

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.