کاهش تقاضادر بازار فولاد و تهدید این صنعت

کاهش تقاضای بازار فولاد و روند کاهشی قیمت فولاد

در سال جاری دو اتفاق مهم بازار را تحت تاثیر قرار داد. اتفاق اول جنگ تجاری میان چین و آمریکا و اتفاق دوم احتمال رکود اقتصاد جهانی بود. پس از انتشار هر دو خبر بازار جهانی با نوساناتی همراه بود و این نوسانات بر بازار فولاد نیز تاثیر گذاشت. موسسه فیتچ برای قیمت جهانی بازار فولاد روندی کاهشی پیش بینی کرد. و به گفته فیتچ نه تنها قیمت ها کاهش پیدا میکند بلکه تقاضا برای فولاد نیز کاهش پیدا خواهد کرد. اما علت کاهش تقاضا و کاهش قیمت چیست؟

علت کاهش تقاضا

بعد از توییت ترامپ جهت اخذ عوازض بر کالاهای چینی و آغاز جنگ تجاری بین دو ابر قدرت، اقتصاد آلمان نیز با کاهش یک دهم درصدی همراه شد واین خبر به معنای رکود اقتصادی جهانی قلمداد شد. سرمایه گذاران نیز به دلیل افزایش خطرات اقتصادی به مانند رکود اقتصادی به سمت سرمایه گذاری امن حرکت می­کنند و از سرمایه گذاری در بازارهای کالایی از جمله فولاد صرف نظر خوهند کرد. این مسئله برای صنعت جهانی نیز مشکل آفرین است.

از دلایل کاهش تقاضای فولاد که در ترکیه بررسی شده است می­توان به کاهش ساخت و سازها  و خودروسازی اشاره کرد. ساخت و سازها نیز موجب کاهش تقاضای بازار می­شود. حکایات و شنیده ها خبر از کاهش روند تولید خودرو در ترکیه میدهند و این امر نیز بر کاهش تقاضای محصولات فولادی تاثیر گذار است. در سایر کشورهایی که با کاهش تقاضای فولادی مواجه بودند نیز یکی از این دو دلیل موجب این اتفاق شده است.

اقدامات چین برای مبارزه با رکود اقتصادی

چین در سال گذشته تمام تلاش خود را کرده است تا با ارائه بسته های محرک اقتصادی مانع از افت اقتصادی خود شود. اما آمار و اعداد نشان میدهند که اقتصاد روندی کاهشی را پیش گرفته است. اما چین در تلاش است تا با ادامه این روند به تنها راه نجات بازار امیدوار باشد.

تهدید صنایع فولادی

طبق گفته کارشناسان بازار جهانی فولاد بزرگترین تهدید برای صنایع فولادی افزایش عرضه و موجودی بازار و کاهش تقاضا است. اما شرایط می­تواند از این هم بدتر باشد اگر قیمت محصول نیز کاهش یابد. در حال حاضر این مشکلات صنایع فولادی را تهدید میکند. زیرا در گذشته موجودی انبار فولادی نیاز بازار تا 21 روز را برطرف میکرد اما اکنون می­تواند 35 روز نیاز بازار را تامین کند و این امر به معنی افزایش موجودی انبار است.

انتظار می­رفت در تابستان تقاضای فصلی بر بی رغبتی خریداران غلبه کند اما این اتفاق نیوفتاد و تقاضا در بیشتر کشورهای جهان کمتر از عرضه بود.

هنوز دیدگاهی ثبت نشده.

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.