کاربرد و موارد استفاده ورق گالوانیزه

ورق گالوانیزه

یکی از محصولات فولادی، ورق گالوانیزه است. ورق گالوانیزه ورقی است که با روی پوشیده شده است. این ورق به دلیل پوشش خود حتی اگر دچار شکستگی نیز شود، زنگ نمی­خورد. این پوشش موجب می­شود تا فلز مادر همواره سالم باقی بماند و این اقتصادی ترین روش محافظت فولاد در محیطهای مستعد به خوردگی است. این خاصیت ورق گالوانیزه موجب شده است تا محبوبیت و کاربرد بسیاری پیدا کند.

ورق گالوانیزه ضخامت های مختلفی دارد، ضخامت ورق گالوانیزه بین 18/0 تا 6 است. میزان مقاومت هریک از ضخامت های آن متفاوت است. هر چه ضخامت ورق گالوانیزه بیشتر باشد مقاومت آن نیز بیشتر است.

خوردگی چیست

خوردگی یا زنگ زدگی اصطلاحی است که معنای آن اکسایش آهن در برابر آب و اکسیژن است. بر اساس اکسایش روی جسم آهنی آند تشکیل می­شود و قطره آب نیز به کاتد تبدیل می­شود. آندها به سمت کاتد حرکت می­کنند و این امر موجب زنگ زدگی می­شود. زنگ زدگی کیفیت فلز را کاهش می­دهد و سازه را با مشکل مواجه می­کند.

روش تهیه ورق گالوانیزه

برای تهیه ورق گالوانیزه روش های مختلفی وجود دارد. میزان پوشش روی بر روی ورق و مقاطع فولادی متفاوت است.هر چه روی بیشتری به کار رود، پوشش دهی ورق بیشتر است. پوشش به معنای میزان پوشش روی در دو سطح ورق است و واحد آن gr/m2 است. در روند تولید ورق چند میکرون فلز روی بر سطح ورق روغنی قرار میگیرد. بهترین و اقتصادی ترین آن قوطه وری در حوضچه مذاب است.

از سایر روش های گالوانیزه می­توان به آبکاری روی که یک روش الکتروشیمیایی است، پاشش مکانیکی روی، پاشش گرمایی روی و پوشش با رنگ روغنی از روی اشاره کرد.

تقسیم بندی ورق گالوانیزه

ورق گالوانیزه را به سه دسته تقسیم می­کنند:

  • ورق گالوانیزه بدون گل
  • ورق گالوانیزه گل ریز
  • ورق گالوانیزه گل درشت

تفاوت این سه ورق در شکل گیری کریستال گالوانیزه بر روی ورق است. شکل گیری کریستال به دو عامل یکی سرعت سرد شدن و دیگری میزان روی بکار رفته در فراِیند گالوانیزه وابسته است.

کاربرد ورق گالوانیزه

ورق گالوانیزه در مکان هایی که در معرض رطوبت است مورد استفاده قرار میگیرد. از جمله مکان هایی که در آن می­توان از ورق گالوانیزه استفاده می­شود می­توان به گلخانه، سقف شیروانی، پوشش بیرونی ساختمان، کابینت و  آشپزخانه اشاره کرد.

مزایای ورق گالوانیزه

ورق گالوانیزه مزیت های بسیاری دارد و مهم ترین آن مقاومت در برابر خوردگی است. از دیگر مزایای ورق گالوانیزه می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • صرفه اقتصادی
  • هزینه پایین تعمیر و نگهداری
  • طول عمر زیاد
  • محافظت کامل
  • دوام روکش

 

 

 

هنوز دیدگاهی ثبت نشده.

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.