کاربردهای تیرآهن 16 چیست؟

کاربردهای تیرآهن 16 چیست؟

تیرآهن یکی از مقاطع فولادی است که از دو بخش جان و بال تشکیل شده است. تیر آهن ها در انواع مختلف و با کاربردهای متفاوتی موجود هستند. در این مبحث قصد داریم به معرفی کاربردهای تیرآهن 16 بپردازیم. از شما مخاطبان گرامی دعوت می شود برای آشنایی بیشتر با این مقطع فولادی همراه ما باشید.

در ابتدای باید اول با تیرآهن‌ 16 آشنا شد. تیرآهن از مهم ترین مقاطع فولادی ساختمانی است که وظیفه اصلی آن ها تحمل تنش‌هایی است که بر اثر نیروهای برشی و لنگر خمشی ایجاد می‌شود. از مهم‌ ترین و پرکاربردترین تیرآهن ‌هایی که در صنعت مورد استفاده قرار می گیرد؛ می توان به تیرآهن 16 اشاره کرد.

در قسمت های مختلف سازه از تیرآهن استفاده می شود به همین دلیل باید مقاومت کافی داشته باشند در غیر این صورت سبب آسیب به کل سازه می شود. مقاومت تیرآهن ها را بررسی کرده و از تیرآهن هایی که برای تحمل بار مناسب بوده و مقاومت دارند استفاده می شود. این‌ تیرآهن دارای طول ۱۶۰ سانتی متر است.

 

آشنایی با کاربرد های تیرآهن 16

 

آشنایی با کاربرد های تیرآهن 16

کاربردهای تیرآهن 16 چیست؟ این‌ تیرآهن در قسمت های مختلف ساختمان مورد استفاده می باشد. از مهم ترین کاربردهای این تیرآهن ها می توان به استفاده در ایجاد ستون ها، سقف، اسکلت سازه، نعل، ساخت خرپا و تیرها اشاره کرد. در ادامه به توضیح هر یک از آن ها می پردازیم.

استفاده در ستون

ستون ها محورهای اصلی در سازه های فولادی هستند به همین دلیل زمانی که تیرآهن مقاومت لازم را داشته باشد می توان از آن در ساخت ستون استفاده کرد. ستون‌ها باید نیروی محوری ایجاد شده از طبقات بالا را تحمل کنند به همین علت برای ساخت آن‌ها از این تیرآهن استفاده می‌ شود.

استفاده در تیر فرعی

تیر فرعی در ساختمان‌سازی به عنوان اعضای میانجی هستند. وظیفه اصلی‌ تیر فرعی اتصال غیر مستقیم تیر اصلی به ستون ها و انتقال بار به تیر اصلی است. در اسکلت‌های فلزی از تیرآهن های 16 به عنوان تیرهای فرعی استفاده می‌ شود. لازم به ذکر است که این تیرها از اهمیت بالایی برخوردار هستد و هم به صورت افقی و هم عمودی در سازه قرار می گیرند. در ساختمان‌هایی که دارای حجم نسبت بالایی هستند برای قرار دادن به عنوان تیرهای فرعی از این تیرآهن استفاده می‌کنند.

استفاده در خرپا

در ادامه مبحث کاربردهای تیرآهن 16 باید ذکر شود که استفاده در قسمت خرپا ساختمان یکی از کاربردهای این تیرآهن است. خرپا سازه‌هایی هستند که در آن تیرآهن‌ها را به صورت زیگزاگی یا مثلثی در کنار هم قرار می دهند تا مقاومت سازه افزایش یابد. همچنین استفاده از این تیرآهن در خرپا باعث می شود وقتی یکی از میله‌ها خم شود یا بشکند برای مجموعه‌ خرپا مشکی پیش نیاید.

 

مزایای تیرآهن 16

 

استفاده در پوشش سقف

 استفاده از این تیرآهن در سقف باعث انتقال بار سقف به دیوارها می‌ شود و به طوری کلی استحکام بنا را افزایش می‌دهد. تیرآهن ها سبب رونق گرفتن ساختمان سازی شده و باعث می شوند سرعت و کیفیت پروژه ها بالا برود.

استفاده در اسکلت سازه فولادی

 برای مقاوم سازی ساختمان‌ از تیرآهن 16 در اسکلت سازه فولادی استفاده می شود. این کار مطابق با طراحی و محاسبات انجام می شود.

استفاده در نعل

در رابطه با سوال کاربردهای تیرآهن 16 چیست؟ می توان به استفاده از این تیرآهن برای ساخت نعل های مختلف اشاره کرد. برای برداشتن فشار از درگاه و منتقل کردن آن به طرفین در درگاه از نعل استفاده می شود. درگاه ها اهمیت زیادی دارند و به دلیل شکنندگی زیادی که دارند باید مقاومت آن را بالا برد. با افزایش مقاومت درگاه بنا نیز مقاومت بالایی پیدا می کند.

مزایای استفاده از تیرآهن 16

بهتر است بدانید تیرآهن 16 مزایای زیادی دارد که به شرح ذیل است:

 یکی از مزایای این تیرآهن بالا بردن کیفیت ساخت می باشد. همچنین این تیرآهن سرعت اجرا را بالا می برد. از دیگر مزایای تیرآهن 16 می توان به مقاومت بالای سازه در برابر زلزله اشاره کرد. همچنین با استفاده از این تیرآهن می توان ضایعات مصالح را کاهش داد. مقاوم در برابر عوامل محیطی و شیمیایی مانند خوردگی و زنگ‌زدگی از دیگر مزایای استفاده از این تیرآهن می باشد. لازم به ذکر است که استفاده از این تیرآهن کم شدن هزینه‌های ساخت را به دنبال دارد.

 

قیمت تیرآهن 16

 

مقاومت تیرآهن 16

در ادامه معرفی کاربردهای تیرآهن 16 باید ذکر کنیم که توجه به استقامت ساختمان مهم است و با توجه به اینکه ساختمان ها باید مقاومت بالایی داشته باشند؛ باید نسبت به انتخاب و خرید تیراهن مناسب اقدام شود. قابل ذکر است که ضخامت تیرآهن یکی از فاکتورهای مهم در تعیین مقاومت آن است به طوری که ضخامت بیشتر تیرآهن باعث می شود مقاومت آن افزایش یابد. همچنین با افزایش مقاومت تیرآهن قیمت آن نیز افزایش می یابد.

خرید تیرآهن 16

شما مخاطبان گرامی برای خرید تیرآهن می توانید از طریق وب سایت https://ahanhyper.com/ اقدام نمائید. برخی از تیرآهن پرکاربرد می توان به سایزهای تیرآهن ۱۲، تیرآهن ۱۴، تیر آهن ۱۶، تیرآهن 18، تیر آهن ۲۰، تیرآهن ۲۲، تیرآهن ۲۴، تیرآهن ۲۷ و تیرآهن ۳۰ اشاره کرد. در هر مرحله از خرید که نیاز به راهنمایی و مشاوره داشته باشید کافیست با کارشناسان خبره مجموعه آهن هایپر در تماس باشید و مشاوره های لازم را به صورت کاملا رایگان دریافت نمائید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره ما در آهن هایپر و راهنمایی برای خرید با مناسب ترین قیمت با شماره زیر تماس بگیرید

021-72025

مقالات مرتبط:

کاربردهای تیرآهن ۱۸ چیست؟

کاربردهای تیرآهن ۱۲ چیست؟

https://ahanhyper.com//?p=40178

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + 6 =

کلید اسکرول خودکار به بالا