امروز یکشنبه ۱۴ خرداد ۱۴۰۲

چگونه از خوردگی فلزات به ویژه آهن آلات جلوگیری کنیم؟

چگونه از خوردگی فلزات به ویژه آهن آلات جلوگیری کنیم؟

اتفاقات زیادی بر روی فلزات رخ می دهد که یکی از آن ها خوردگی است. در این مبحث قصد داریم به این سوال پاسخ دهیم که چگونه از خوردگی فلزات به ویژه آهن آلات جلوگیری کنیم؟ برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید تا پایان همراه ما باشید.

خوردگی فلزات یا آهن آلات زمانی رخ می دهد که از طریق یک واکنش الکتروشیمیایی در حضور اکسیژن و محلول الکترولیتیک نمکی زنگ آهن تشکیل شود‌. وقتی آهن به آب و اکسیژن واکنش نشان دهد باعث تشکیل هیدروکسیدآهن می شود. پس از آن هیدروکسیدآهن به اکسیژن واکنش نشان داده و اکسید آهن هیدراته به وجود می آید.

این اکسید نمی تواند بر روی سطح آهن محافظ چسبان ایجاد کند و از سطح آهن جدا می شود‌. سپس آهن در معرض تماس با آب و اکسیژن قرار گرفته و باعث زنگ زدگی آن می شود. بهتر است بدانید که برای خوردگی آهن نیاز به آب و اکسیژن است تا زنگ آهن تشکیل شود. اگر هر کدام از این ها نباشد زنگ زدگی رخ نمی دهد.

 

انواع خوردگی در فلزات

 

انواع خوردگی در فلزات

خوردگی در فلزات انواع مختلفی دارد که در زیر آن ها را مورد بررسی قرار داده ایم:

خوردگی تنشی

وقتی آهن یا هر فلز دیگری در یک محیط تحت تاثیر تنش کششی باشد؛ خوردگی در آن ایجاد می شود. بدین گونه در قسمتی که تحت تنش قرار بگیرد ترک ایجاد می شود.

خوردگی حفره ای

یکی دیگر از انواع خوردگی فلزات خوردگی حفره ای است. عامل اصلی این اتفاق یون های کلر و کلرید هستند‌. این خوردگی برای فولادهای ضد زنگ بسیار مضر بوده چون وزن آن کم شده و راحت تر می شکند. عمق این حفره ها از قطر آن بیشتر بوده و اگر این حفره ها عمیق شوند باعث سوراخ شدن فلزات می شود.

برای اینکه پنجره آهنی زنگ نزند چه باید کرد؟
در اینجا مطالعه کنید

خوردگی شکافی

این نوع خوردگی زمانی که یک عنصر خورنده بین دو جزء قرار بگیرد اتفاق می افتد. غلظت عنصر خورنده زیاد بوده و خوردگی بیشتر می شود.

خوردگی گالوانیک

این خوردگی وقتی ایجاد می شود که دو فلز متفاوت در مجاورت یک عنصر خورنده با هم در تماس باشند. در نقطه تماس واکنش الکتروشیمیایی رخ داده و یک ماده نقش آند و یک ماده نقش کاتد را دارد.‌ در زمان این‌ پیامد کاتد تغییر نکرده ولی آند، اکسید می شود‌.

خوردگی درون دانه ای

یکی دیگر از خوردگی فلزات و آهن خوردگی درون دانه ای است. زمانی که مرز دانه ها در فلز تحت حمله قرار گیرد این خوردگی پیش می آید. عواملی چون غنی یا تهی بودن مرزدانه ها یا ناخالصی های موجود می توانند باعث خوردگی فولاد ضد زنگ آستنیتی شوند‌.

خوردگی فرسایشی

وقتی یکی از دو ماده ای که با هم تماس دارند به صورت نسبی حرکت کند؛ این خوردگی رخ می دهد. این اتفاق روکش های ضد زنگ را از بین می برد.

 

راه های جلوگیری از خوردگی آهن آلات

 

راه های جلوگیری از خوردگی آهن آلات

برای پیشگیری از خوردگی آهن آلات روش هایی وجود دارد که در زیر به آن اشاره کرده ایم:

فولادهای ضد زنگ

یکی از روش هایی که از خوردگی آهن آلات جلوگیری می کند استفاده از فولادهای ضد زنگ است. این آلیاژ خیلی از موارد را پوشش می دهد.

اعمال روغن

روغن مالی از رسیدن رطوبت به سطح جلوگیری می کند. بدین صورت جلوی خوردگی را گرفته و یا سرعت آن را کم می کند. این روغن در بسیاری مواقع باعث مشکل در ماشین ها و ابزارآلات می شود. همچنین می تواند سلامت انسان و محیط زیست را به خطر بیاندازد.

همه چیز درباره خرسک و شلاکه آهن
در اینجا مطالعه کنید

اعمال یک پوشش خشک

پوشش های خشک به عنوان یک لایه محافظ روی سطح می باشند. این پوشش ها ضد زنگ بوده و برای استفاده تجهیزات دریایی و مخازن مفید است.

پوشش قلع

یکی دیگر از راه های جلوگیری از خوردگی آهن آلات پوشش قلع است. این پوشش در صنایع غذایی کاربرد زیادی درد چون در برابر اسیدهای میوه مقاوم بوده و روی آن اثری نمی گذارند. به این آهن که با پوشش قلع پوشیده شده باشد حلب می گویند.

پوشش های فسفاته

پوشش فسفاته محلولی رقیق از اسید فسفریک و دیگر مواد شیمیایی است که بر روی سطح ایجاد می شود. با این لایه سطح آهن به لایه ای محافظ از کریستال های فسفات تبدیل می شود.

پوشش فسفاته آهن

این پوشش به شکل کریستال های ریز به رنگ قهوه ای یا آب هستند. از جمله کاربرد این پوشش می توان به پایداری رنگ اشاره کرد.

پوشش فلوئوروپلیمر

از این پوشش در محیط هایی تا ۴۶۰ درجه فارنهایت استفاده می شود تا از آهن در برابر مواد خورنده محافظت شود. این پوشش در برابر مواد شیمیایی مقاوم بوده و در موارد زیادی مورد استفاده قرار می گیرد.

اعمال رنگ

وقتی سطح فلز را با یک رنگ کیفیت بالا رنگ آمیزی کرد سرعت زنگ زدن کاهش می یابد. رنگ زدن باعث دسترسی کمتر رطوبت به سطح می شود.

گالوانیزه کردن

وقتی بر روی سطح آهن یا فلزات دیگر از پوشش گالوانیزه که از روی می باشد، استفاده شود؛ مقاومت آن ها در برابر خوردگی بسیار افزایش می یابد. سرعت خوردگی روی خیلی کم بوده و از آهن محافظت می کند.

نرمه آهن اسفنجی و کاربردهای آن
در اینجا مطالعه کنید

 

گالوانیزه کردن

 

آبی کردن

در فرآیند آبی کردن آهن را با یک لایه مگنتیت پوشش می دهند. آهن یا فلزات دیگر را باید مکرر روغن کاری کرده؛ تا سیاه یا آبی شوند.

آشنایی با آهن هایپر

تیرآهن، انواع میلگرد به ویژه میلگرد ظفر بناب، میلگرد نیشابور، میلگرد تیکمه داش و … امروزه در بازار آهن آلات بیشترین فروش را دارند. کیفیت و مرغوبیت این محصولات از اهمیت بالایی برخوردار است. پیشنهاد می کنیم جهت سفارش و خرید این محصولات با اطمینان خاطر از طریق فروشگاه تخصصی آهن هایپر به آدرس وبسایت https://ahanhyper.com/ اقدام کنید. جهت دریافت مشاوره و اطلاعات لازم با کارشناسان فروش این مجموعه در تماس باشید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره ما در آهن هایپر و راهنمایی برای خرید با مناسب ترین قیمت با شماره زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۲۰۲۵

مقالات مرتبط:

انواع خوردگی فولاد

آموزش کامل خوردگی و انواع آن

پنج عاملی که می تواند باعث خوردگی فولاد ضد زنگ شود

http://ahanhyper.com//?p=49224

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − نه =