امروز یکشنبه ۱۴ خرداد ۱۴۰۲

چه آلیاژی برای ساخت تیرآهن استفاده می شود؟

چه آلیاژی برای ساخت تیرآهن استفاده می شود؟

چه آلیاژی برای ساخت تیرآهن استفاده می‌شود؟ سوالی است که امکان دارد؛ برای همه افرادی که با این قطعه فولادی سروکار دارند، پیش آید. به همین خاطر تصمیم گرفتیم که در این مقاله از وبسایت آهن هایپر شما مخاطبین عزیز را با آلیاژ مورد استفاده در ساخت تیرآهن آشنا کنیم. تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

تیرآهن های فولادی از انواع آلیاژهای مختلفی ساخته خواهند شد. لازم است بدانید که میزان آلیاژ مورد استفاده در ساخت تیرآهن در قیمت تیرآهن و همچنین میزان مقاومت آن به صورت مستقیم موثر است. بهتر است بدانید که این مقطع فولادی در برابر خوردگی از مقاومت بالایی برخوردار می باشد. به طور کلی می توان ذکر کرد این تیرآهن ها به صورت گسترده برای موارد بادوام، قدرت و مباحث زیبایی شناسی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

آشنایی با آلیاژ

قبل از اینکه به بحث آلیاژ مورد استفاده در ساخت تیرآهن بپردازیم؛ لازم است که با آلیاژ آشنا شوید. آلیاژ از مخلوط یک فلز اصلی که به نام فلز پایه شناخته می شود؛ با یک یا چند عنصر فلزی و غیرفلزی تشکیل خواهد شد. به گونه ای که می‌توان بیان کرد آلیاژ ترکیبی از یک فلز با یک یا چند عنصر دیگر می باشد. همچون فولاد که ترکیب آهن با فولاد است؛ معمولا دارای خواص متفاوتی می باشد. با توجه به میزان اختلاف و گریدهای مختلف عناصر آلیاژ به صورت تک فاز یا چند فازی خواهد بود.

 

آلیاژهای مورد استفاده در ساخت تیرآهن

 

آلیاژهای مورد استفاده در ساخت تیرآهن

بهتر است بدانید مهمترین انواع آلیاژ مورد استفاده در ساخت تیرآهن می توان به کربن و کروم اشاره کرد. البته ناگفته نماند که عناصر فرعی دیگر نیز همچون نیکل، مولیبدن و تیتانیوم و … در ساخت تیرآهن مورد استفاده قرار می‌گیرند. وجود این عناصر باعث خواهد شد تا تیرآهن های فولادی مناسب برای بسیاری از کاربردها باشند و در موارد مختلفی مورد استفاده قرار گیرد.

بررسی برجسته ترین تفاوت آهن یزد با اصفهان
در اینجا مطالعه کنید

کربن

کربن مهمترین آلیاژ مورد استفاده در ساخت تیرآهن می باشد. شاید برای شما جالب باشد بدانید که این عنصر میزان سختی، کشش، مقاومت در برابر خوردگی و زنگ زدگی، سایش و ساییدگی را در فولاد تنظیم خواهد کرد. زمانی که لازم باشد جوشکاری در تیرآهن های ضد زنگ انجام شود؛ از مقدار کربن بالا در ساخت تیرآهن استفاده نخواهد شد.

کروم

بهتر است بدانید که عنصر کروم نقش ویژه‌ای در ضد زنگ بودن تیرآهن به همراه دارد. حداقل و حداکثر استفاده میزان کروم در تیرآهن حدود ۱۰.۵ تا ۲۷ درصد می باشد. بهتر است بدانید که وجود این عنصر در تیرآهن باعث می شود تا یک لایه سطحی محافظ نازک در تیرآهن ایجاد شود که این لایه از آن در برابر زنگ زدگی و خوردگی محافظت کرد. به همین خاطر در زمان تولید تیرآهن از کروم استفاده شود و به محصول نهایی تیرآهن فولادی ضد زنگ می گویند.

توجه داشته باشید که عنصر کروم به طور کلی آلیاژهای فلزی ۸۵ درصد تیرآهن های فولادی را تشکیل خواهند داد. ناخالصی هایی در سطح تیرآهن زمانی ایجاد می شود که کروم و آهن با یکدیگر مخلوط شده و به خاطر مقاومت زیاد در برابر خوردگی سختی بالا نسبت به دیگر آلیاژها کروم از محبوب‌ترین پوشش های فلزی به شمار می رود.

منگنز

از دیگر آلیاژ مورد استفاده در ساخت تیرآهن می توان به منگنز اشاره کرد. اضافه کردن عنصر منگنز به تیرآهن ها باعث می شود تا خواصی همچون خواص مکانیکی بهبود پیدا کرده و مقاومت و سختی محصول نیز افزایش پیدا خواهد کرد. منگنز عناصر تشکیل دهنده آستنیت بوده و به صورت سنتی جایگزین بسیار مناسبی برای نیکل در تیرآهن می باشد.

ضد زنگ برای تیرآهن
در اینجا مطالعه کنید

نیکل

لازم است بدانید که افزایش بیش از ۸۰ درصد نیکل به تیرآهن ها باعث خواهد شد تا مهمترین گروه در فولادهای ضد زنگ تشکیل شود. لازم است بدانید این عنصر مقاوم در برابر گرما و خوردگی می باشند. فلز کروم به صورت قابل توجهی در برابر خوردگی و اکسیداسیون مقاوم خواهند بود. لازم است بدانید که میلگرد و تیرآهن نقش بسیار مهمی در مقاومت سازه داشته و این دو محصول استحکام سازه را تضمین می کند. پس بهتر است که در زمان خرید به کیفیت و مرغوب بودن آن توجه داشته باشید.

 

قیمت تیرآهن

 

مولیبدن و نیتروژن

مولیبدن و نیتروژن از جمله آلیاژ مورد استفاده در ساخت تیرآهن می باشد. تیرآهن هایی که در ساخت آن از مولیبدن استفاده می شود؛ در محیط هایی که دارای گوگرد و کلرید هستند بسیار موثر عمل خواهند کرد. توجه داشته باشید که عنصر نیتروژن باعث خواهد شد تا تیرآهن در برابر خوردگی از مقاومت بالایی برخوردار شود.

مس

زمانی که در ساخت تیرآهن از مس استفاده شود؛ باعث می‌شود تا در برابر اسید سولفوریک و آب دریا مقاوم باشند. در واقع می توان ذکر کرد که برای ساخت تجهیزات دریایی معمولاً از عنصر مس استفاده خواهد شد.

تیتانیوم

بهتر است بداننید این عنصر تیتانیوم جهت تثبیت کاربید اضافه خواهد شد. زمانی که تیرآهن در عملیات جوشکاری قرار بگیرد؛ لازم است که از این عنصر در مراحل تولید آن استفاده شود. لازم است بدانید که کاربید تیتانیوم از ترکیب کربن با تیتانیوم تشکیل شده که این ترکیب نسبتاً پایدار بوده و خوردگی به صورت قابل توجهی کاهش پیدا خواهد کرد. زمانی که حدود 025 تا ۰.۶ درصد تیتانیوم به فولاد اضافه شود؛ باعث می‌شود که همانند عنصر کروم در برابر خوردگی از مقاومت بالایی برخوردار شود.

راههای اصولی از بین بردن زنگ زدگی آهن
در اینجا مطالعه کنید

نیوبیوم و سیلیکون

توجه داشته باشید که نیوبیوم باعث می شود تا عملکرد فولاد در برابر درجه حرارت های بالا افزایش پیدا کند. عنصر سیلیکون نیز به عنوان یک عامل اکسید کننده در فرآیند ذوب فولاد و تولید تیرآهن های فولادی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

فسفر و گوگرد

فسفر و گوگرد از جمله آلیاژ مورد استفاده در ساخت تیرآهن می باشند. برای بهبود سطح تیرآهن در عملیات ماشینکاری به همراه گوگرد ترکیب خواهد شد. در حالی که حضور فسفر در فولاد ضد زنگ باعث می‌شود تا قدرت در تیرآهن افزایش پیدا کند. همچنین مقاومت در برابر خوردگی را کاهش داده و تمایل به شکستن در فرآیند جوشکاری افزایش پیدا خواهد کرد. گوگرد همانند فسفر بر روی جوشکاری بسیار تاثیر گذار می باشد.

 

خرید تیرآهن

 

خرید تیرآهن

از سایزهای پرکاربرد تیرآهن می توان به تیرآهن ۱۲، تیرآهن ۱۴، تیر آهن ۱۶، تیرآهن 18، تیر آهن ۲۰، تیرآهن ۲۲، تیرآهن ۲۴، تیرآهن ۲۷ و تیرآهن ۳۰ اشاره کرد. شما مخاطبین عزیز قیمت روز تیرآهن و آهن آلات می توانید در وبسایت https://ahanhyper.com/ مشاهده کرده و همچنین نسبت به خرید تیرآهن اقدام نمایید. در صورت نیاز به راهنمایی و اطلاعات بیشتر درباره تیرآهن پیشنهاد می کنیم؛ با کارشناسان این مجموعه در تماس باشید و اطلاعات لازم را دریافت نمایید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره ما در آهن هایپر و راهنمایی برای خرید با مناسب ترین قیمت با شماره زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۲۰۲۵

مقالات مرتبط:

فولاد آلیاژی و انواع آن

معرفی سوپر آلیاژها، انواع آنها و فولادهای سوپر آلیاژی

http://ahanhyper.com//?p=49267

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + 16 =