چطوری جلوی زنگ زدگی میلگرد را بگیریم؟

چطوری جلوی زنگ زدگی میلگرد را بگیریم؟

میلگرد پروفیلی است که در صنایع مختلف کاربرد دارد. کیفیت این نوع مقطع فولادی بسیار حائز اهمیت می باشد. در این مبحث قصد داریم به بررسی مبحث چطوری جلوی زنگ زدگی میلگرد را بگیریم؟ بپردازیم. از شما همراهان گرامی دعوت می شود جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

زنگ زدگی میلگرد

یکی از مشکلاتی که خریداران میلگرد با آن درگیر هستند؛ زنگ زدگی میلگرد است. بسیاری از مقاطع با گذشت زمان دچار زنگ زدگی می شوند. برخی از این محصولات دوام بالایی نداشته و زودتر دچار زنگ زدگی می شوند. از بین محصولات فولادی میلگردها بیشتر در معرض زنگ زدگی هستند. زنگ زدن میلگرد علاوه بر ظاهر فلز در ساختار آن نیز موثر است. زنگ زدگی باعث می شود رنگ فلز به رنگ قرمز_ نارنجی تبدیل شود.‌

برخی از میلگردها مثل میلگردهای تولید شده در کارخانه ذوب آهن اصفهان در برابر زنگ زدگی و خوردگی مقاومت بالایی داشته و حتی بعد از چند ماه دچار زنگ زدگی نمی شوند‌. در نتیجه میلگرد هر چقدر کیفیت بالاتری داشته باشد امکان زنگ زدگی در آن پایین می آید. ذوب آهن اصفهان برای تولید میلگرد از فرآیند ترمکس استفاده می کند و به همین دلیل کیفیت بالایی دارند. در این فرآیند میلگرد داغ را در آب قرار می دهند که باعث می شود پوسته اکسیدی شکسته شود.

 

زنگ زدگی میلگرد چیست

 

دلایل زنگ زدن میلگرد

دلایلی وجود دارد که باعث می شود میلگرد زودتر دچار زنگ زدگی شود. در زیر به این دلایل می پردازیم:

قرار گرفتن میلگرد در معرض آب و هوای مرطوب: بعضی از میلگردها وقتی در معرض هوای مرطوب قرار بگیرند زودتر زنگ زده می شوند.

قرار گرفتن میلگرد در معرض آب و نمک: از دلایل دیگر زنگ زدگی میلگرد آب و نمک می باشد. آب و نمک هر دو از موادی هستند که موجب زنگ زدگی میلگرد می شوند. ملوکول های آب در فواصل میکروسکوپی فلز شکاف ایجاد کرده و سبب می شود میلگرد زنگ بزند. همچنین نمک باعث می شود میلگرد کارایی خود را از دست داده و زنگ بزند.

نوع روش تولید میلگرد: مقاطع فولادی همگی با فرآیند نورد انجام می شوند. وقتی محصولات از کوره نورد خارج شوند تا وقتی به مقاطع فولادی تبدیل شوند تعدادی ریداکشن روی آن انجام می شود. اگر محصولات با کیفیت مناسب می خواهید باید ریداکشن آن ها زیر ۲۵ درصد باشد. برخی تولید کنندگان تعداد ریداکشن ها را کم می کنند که باعث پایین آمدن کیفیت میلگرد شده در نتیجه میلگرد زودتر دچار زنگ زدگی می شود.

راه های جلوگیری از زنگ زدگی میلگرد

با انجام برخی کارها می توان از زنگ زدن میلگرد جلوگیری کرد. در زیر به راه های جلوگیری از زنگ زدگی میلگرد اشاره کرده ایم:

ایجاد پوشش: ایجاد پوشش دارای سه نوع استفاده از پودر، استفاده از روغن‌ و رنگ کردن سطح میلگرد می باشد. در زیر هر کدام از آن ها را بررسی می کنیم:

استفاده از پودر: پودر یک لایه نازکی در سطح میلگرد ایجاد می کند که جلوی زنگ زدگی میلگرد را می گیرد. برای این کار از پودرهای خشک مثل نایلون، پلی استر، اورتان، اپوکسی و آکریلینک استفاده می شود‌.

استفاده از روغن یا گریس: با روغن یک لایه نازک بر روی سطح میلگرد قرار می دهند تا جلوی زنگ زدگی آن را بگیرد.

رنگ کردن سطح میلگرد: رنگ کردن میلگرد باعث می شود بین اکسیژن و سطح آهن یک لایه قرار بگیرد که از زنگ زدن میلگرد جلوگیری می کند.

محافظت کاتدی: از دیگر راه های جلوگیری از زنگ زدگی میلگرد محافظت کاتدی است.‌ معمولا برای محافظت فلزاتی چون منیزیم، روی و آلومینیوم از این روش استفاده می شود.

گالوانیزه کردن: گالوانیزه کردن وظیفه دارد از فلز مادر محافظت کند. در این روش با یک لایه نازک روی سطح میلگرد را می پوشانند.

انبار کردن صحیح میلگرد: از دیگر راه های جلوگیری از زنگ زدگی میلگرد می توان به انبار کردن صحیح آن اشاره کرد. جایی که میلگردها را نگهداری می کنید نقش مهمی در زنگ زدگی آن دارد. محل نگهداری میلگرد بابد بدون رطوبت و تمیز باشد.

روش حمل و نقل میلگرد: میلگردها باید طوری جا به جا شوند که خمیده نشوند. همچنین نباید میلگردها را مستقیم روی هم انبار کرد چون باعث زنگ زدگی می شود.

 

راه های جلوگیری از زنگ زدگی میلگرد

 

آشنایی با فروشگاه تخصصی آهن هایپر

امروزه ساخت و ساز بسیار گسترش پیدا کرده است. به همین خاطر فروشگاه های بسیاری جهت فروش و عرضه این محصولات فعالیت دارند. برخی از پرکاربردترین این محصولات می توان به انواع تیرآهن، انواع نبشی، تیرآهن نرمال، هاش و .. اشاره کرد. شما مخاطبان گرامی برای تهیه و سفارش این محصولات به صورت اینترنتی می توانید از طریق وبسایت https://ahanhyper.com/ اقدام کنید. برای انتخاب محصولات متناسب با کاربرد مدنظر خود با کارشناسان خبره مجموعه آهن هایپر در تماس باشید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره ما در آهن هایپر و راهنمایی برای خرید با مناسب ترین قیمت با شماره زیر تماس بگیرید

021-72025

مقالات مرتبط:

چه میلگردی بخریم که دیرتر زنگ بزند؟

https://ahanhyper.com//?p=44414

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − پانزده =

کلید اسکرول خودکار به بالا