پروفیل C چیست؛ کاربرد و ویژگی آن

پروفیل C چیست؛ کاربرد و ویژگی آن

پروفیل C یک نوع پروفیل باز است که معمولاً برای ساختن سقف های سبک و دیوارهای غیرباربر مورد استفاده قرار می گیرد. اگر به شکل ظاهری این نوع پروفیل دقت کنید، متوجه خواهید شد که شبیه حرف C انگلیسی استو همچنین با دو لبه مدور آهنی خود می تواند کارایی متفاوتی را به نمایش بگذارد. امروزه برای سازه هایی که آنچنان گسترده نیستند، می توان از پروفیل سی استفاده کنید.

به خاطر داشته باشید که استفاده از پیچ های متعدد برای اتصال نبشی و یا ورق به این نوع پروفیل را نباید از یاد ببرید. ما در ادامه شما را بیشتر با این نوع پروفیل آشنا خواهیم کرد.

ابعاد پروفیل C

چنانچه در مورد ابعاد پروفیل C بخواهیم صحبت کنیم، می توان گفت که این نوع پروفیل در ابعاد گوناگونی تولید و مورد استفاده قرار می گیرد. ضخامت این نوع پروفیل ۲ الی ۴ میلی متر است. شما طول ۶ متر را می‌توانید نیز در نظر بگیرید. ناگفته نماند که ارتفاع پروفیل سی نیز از 160 الی 240 میلی متر امکان پذیر است و وزن هر شاخه پروفیل سی نیز از ۲۳ الی ۵۵ کیلوگرم مد نظر قرار می گیرد. این چنین شما می توانید ابعاد اصلی این پروفیل را به راحتی مورد بررسی قرار دهید.

 

ابعاد پروفیل C

 

مشخصات فنی پروفیل C

حال نوبت به بررسی مشخصات فنی پروفیل C است که همانند حرف C انگلیسی مشاهده می شود، این نوع پروفیل به خاطر داشتن دو لوله و دو فلنج امروزه می تواند بسیار مورد استفاده و کاربرد قرار بگیرد. توجه داشته باشید که قسمت طلایی این پروفیل ارتفاع و پهنای آن است؛ چرا که مهندسان عزیز می توانند به راحتی به واسطه ارتفاع و پهنای پروفیل مشخصات کلی آن را اندازه‌گیری کنند. علامت اختصاری H ارتفاع کلی پروفیل  را نشان می دهد که 100 الی 400 میلی متر مشخص شده است.

 علامت اختصاری A با ۵۰ الی ۱۰۰ میلیمتر می تواند ارتفاع فلنج بالایی را نشان دهد. علامت اختصاری B ۵۰ الی ۱۰۰ میلی متر را برای ارتفاع فلنج پایینی برآورد می کند. علامت اختصاری C1 عرض لبه پایینی را به صورت 15 الی 30 میلی متر محاسبه می کند.

 ناگفته نماند که علامت اختصاری C2 نیز  15 الی 30 میلی متر برای عرض لبه بالایی پروفیل سی مدنظر قرار می گیرد. در پایان این بخش نیز باید بدانید که علامت اختصاری T حدوداً 1 الی 4 میلی متر را شامل می شود که به ضخامت این پروفیل مرتبط است.

جدول وزنی پروفیل C

پروفیل C دارای جدول وزنی است. این جدول به شما کمک می کند که انتخابی آگاهانه داشته باشید. در سایت آهن آلات وزن های گوناگونی از این نوع پروفیل به فروش می رسد که ما در ادامه جدولی را ترسیم و در اختیار شما کاربران عزیز قرار داده ایم.

ارتفاع فلنج پایینی پروفیل (میلی‌متر) ارتفاع فلنج بالایی پروفیل (میلی‌متر) ضخامت کل پروفیل (میلی‌متر) ارتفاع کلی (میلی‌متر) وزن(کیلوگرم)
33 15 2 60 2.16
33 15 2.5 60 2.59
40 15 2 80 2.74
40 15 2.5 80 3.34
40 15 3.5 80 3.92
40 15 2 100 3.05
40 15 2.5 100 3.74
40 15 3 100 4.39
40 15 2.5 120 4.13
40 15 3 120 4.86
40 15 2.5 140 5.33
40 15 3 140 5.90

جدول استاندارد پروفیل C

پروفیل C تنها دارای جدول وزنی نیست، بلکه شما از جدول استاندارد آن نیز می توانید استفاده کنید. در جدول زیر شما مشاهده می کنید که طول پروفیل سی 6 مترو ضخامت نیز 3 میلی متر در نظر گرفته شده است. هر نوع کارخانه ای عمدتاً با توجه به فاکتور و معیارهای خاصی به تولید پروفیل سی می پردازد. جدولی که در ادامه در اختیار شما قرار داده ایم، یکی از معروف ترین ها به شمار می آید.

ضخامت (میلی‌متر) وزن (کیلوگرم) طول (متر) ارتفاع(میلی متر)
3 23 6 160
3 45 6 180
3 48 6 200
3 51 6 220
3 55 6 240

کاربرد پروفیل C

از پروفیل C معمولاً در صنعت ساخت و ساز به وفور استفاده می کنند. البته صنایع دیگری همچون صنعت خودروسازی و ساخت کرکره ها نیز با پروفیل سی بسیار سر و کار دارند. پوشش دهی سقف های شیبدار و یا سوله ها صددرصد کارایی این پروفیل را بسیار ضروری کرده است.

البته ماجرا به اینجا ختم نمی‌شود؛ چراکه برای ساخت کرکره و متصل کردن ستون هایی که فاصله بسیاری بین  آن ها حاکم است، نیز پروفیل سی بسیار گزینه ایده آلی است. معمولاً سه قسمت مهم صنعت ساخت و ساز مدیون کارایی پروفیل سی است.

 

کاربرد پروفیل C

 

اولین نکته این است که ستون هایی که در فواصل دور از یکدیگر قرار دارند، با استفاده از پروفیل سی می توان به افزایش استحکام آن ها کمک کرد. مهم تر از همه این است که پروفیل سی یک نوع پوشش برای دیوارهای سازه است که مقاومت دیوار را افزایش می دهد.

 بخش دوم به مواد اولیه ساخت پروفیل سی اشاره می‌کند که می‌تواند به افزایش مقاومت سقف های شیبدار در انواع کارخانه، سوله و کارگاه ها اشاره داشته باشد. در بخش آخر نیز شما باید این نکته را در نظر بگیرید که معمولاً برای ساخت انواع دیوارهای غیر باربر صددرصد پروفیل سی می تواند بهترین گزینه به شمار آید.

 معمولاً زمانی که ساختمان اسکلت اولیه خود را بنا می کند، برخی از دیوارها شاید وزن بیشتری را نسبت به قسمت های مختلف ساختمان تحمل کنند که معمولا به این دیوار، دیوار غیر باربر می گویند. معمولاً دیواری مانند دیوار غیر باربر به مقاومت بالایی نیاز دارد. به این دلیل که باید وزن بیشتری را تحمل کند و به همین خاطر، برای ساخت دیوار غیر باربر از پروفیل سی استفاده می کنند.

 

کاربرد پروفیل C

 

آشنایی با فروشگاه تخصصی آهن هایپر

فروشگاه تخصصی آهن هایپر آماده فروش انواع پروفیل و الخصوص پروفیل C است. برخی دیگر از مقاطع فولادی که توسط این مجموعه عرضه می شود؛ می توان به انواع میلگرد، انواع تیرآهن، انواع نبشی و … اشاره کرد. خوش قیمت ترین و با کیفیت ترین پروفیل را شما می توانید از https://ahanhyper.com/ با اطمینان از کیفیت تهیه کنید. بدون شک کارشناسان ما در این مجموعه آماده پاسخ گویی به سؤالات شما کاربران عزیز هستند.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره ما در آهن هایپر و راهنمایی برای خرید با مناسب ترین قیمت با شماره زیر تماس بگیرید

021-72025

مقالات مرتبط:

پروفیل سی پرلین مزایا و کاربردهای آن

https://ahanhyper.com//?p=45991

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + نوزده =

کلید اسکرول خودکار به بالا