وضع عوارض 25 درصدی مانع صادرات نمی­شود

عوارض 25 درصدی برای صادرات سنگ آهن

چندی پیش خبری مبنی بر وضع عوارض 25 درصدی برای صادرات سنگ آهن هیجانی را به بازار وارد کرد. به طور دقیق­ تر عوارض 25 درصدی برای صادرات سنگ آهن، کنسانتره و گندله در نظر گرفته شده است. در روز گذشته نیز در ادامه این خبر مدیرکل دفتر صنایع وزارت صمت از اجرای این قانون از مهر ماه به شرط تصویب هیات وزیران خبر داد. وضع این عوارض به منظور ایجاد ارزش افزوده بیشتر است. پیشنهاد وضع عوارض 25 درصد به امضای وزیر صنعت درآمده و برای امضا و تایید نهایی به هیات دولت ارسال شده است.

سیف الله امیری بیان کرد ” برای جلوگیری از خام‌ فروشی وضع عوارض بر صادرات مواد معدنی و سنگ‌آهن بر حسب کد تعرفه چهار رقمی اعمال می‌شود که برای امسال ۲۵ درصد پیشنهاد دادیم و در صورت تصویب از مهرماه اجرایی می‌شود.”

کانی های معدنی رایج سنگ آهن هماتیت و مگنتیت است و واحدهای تولیدی داخل به هماتیت نیاز ندارند. امیری در این باره گفت خودمان این زمینه را مدیریت میکنیم و برای سنگ آهن هماتیت تصمیم دیگری می­گیریم.

هدف از ایجاد تعرفه 25 درصدی

به حتم فکری پشت این تصمیم بوده است. در شرایط اقتصادی فعلی و تحریم کشور واحدهای تولیدی فولادی با کمبود مواد اولیه و نیاز به سنگ آهن و مواد معدنی مواجه شده اند. بنابراین هدف از این تصمیم هم حمایت از صنایع مصرف کننده است. با اخذ این تصمیم خام فروشی کاهش می­یابد و کاهش خام فروشی موجب افزایش ارزش افزوده در کشور می­شود.

تصمیم به عهده هیات دولت

پیشنهاد وضع عوارض 25 درصدی به امضای وزیر صنعت رسیده است و در حال حاضر برای تایید و امضای هیات دولت ارسال شده است. در نهایت تصمیم نهایی به عهده هیات دولت است.

امیری در باره تامین و تزریق مواد اولیه به بازار گفته است: مدت هاست برای جلوگیری از خام فروشی، واحدهای تولیدی مختلفی ایجاد شده تا خوراک لازم را به بازار تزریق کنند و ارزش افزوده بیشتری در حوزه صنعت و معدن ایجاد شود. در ادامه رسیدن به اهداف هیات وزیران پیشنهاد اخذ عوارض 25 درصدی بر صادرات تمامی کالای مرتبط با سنگ‌آهن که در کد تعرفه ۴ رقمی این کالا قرار می‌گیرند، را دادند. همان طور که گفته شد قطعی شدن این پیشنهاد و وضع عوارض به نظر هیات دولت برمی­گردد. اما در صورت تایید هیات دولت این طرح از اول مهرماه اجرایی می­شود.

اخذ عوارض به معنی توقف صادرات نیست

صادرات در حال حاضر متناسب با شرایط تحریم و اقتصادی بسیار حائز اهمیت است. اگر عرضه محصول فراتر از نیاز بازار باشد می­توان به فکر صادرات آن بود. اما در حال حاضر واحدهای تولیدی با سرمایه گذاری گسترده در کشور وجود دارد و نمی­توان اشتغال و صنعت کشور را به بهانه صادرات محدود و ضعیف کرد. اما با توجه به اهمیت بازار صادرات و ارزآوری آن، وضع عوازش مانعی برای صادرات نیست.

هنوز دیدگاهی ثبت نشده.

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.