ورود به فاز بهره برداری از پروژه تزریق زغال به کوره بلند ذوب آهن و کاهش قیمت تمام شده محصولات

پروژه تزریق زغال به کوره بلند ذوب آهن

شیوه تزریق زغال به کوره بلند ذوب آهن در روش تولید فولاد به روش کوره بلند کنورتور  به زودی به فاز بهره برداری می­رسد. طی این اقدام هزینه تمام شده محصولات به شدت کاهش پیدا میکند.

اجرای پروژه تزریق پودر زغال سنگ اهمیت بسیار بالای دارد و موجب کاهش قیمت تمام شده محصولات می­شود. در فرایند تولید فولاد به روش کوره بلند، از سوخت های کمکی مانند کک متالوژی استفاده می­شود. کک متالوژی ماده اصلی تولید انرژی است و در قیمت تمام شده محصول سهم بالایی دارد. همچنین حدود 40 % از تولیدکنندگان فولاد از تکنولوژی کوره بلند استفاده می­کنند. از این رو از دو دهه قبل مطالعات برای استفاده از سوخت و ماده اولیه دیگر و با هزینه  کمتر آغاز شده بود. بعد مطالعات و بررسی ها نتیجه بر آن شد که تزریق پودر زغال به کوره بلند از سایر سوخت های کمکی مقرون به صرفه تر است. بنابراین از سال 1395 پروژه به طور جدی روند اجرایی خود را طی کرد تا به مرحله بهره برداری برسد.

کشورهای دیگری از جمله چین، آلمان، ایتالیا، انگلستان، روسیه، کره جنوبی و ژاپن از روش تزریق پودر زغال استفاده می­کنند. از این رو در آذر 95 قراردادی با شرکت ساینواستیل چین بسته شد و طرح عملیات اجرایی آغاز شد.

اقدامات لازم برای راه اندازی پروژه تزریق پودر زغال

مهندس امیررضا کهکشان مسئول کنترل فرایند پروژه PCI در این باره گفته است، برای اجرای این پروژه به تقویت گاز ازت کارخانه بود. بارگیری تجهیزات از مرداد 96 آغاز شد و آخرین محموله در خرداد 97 وارد بندرعباس گردید. یک دستگاه کمپرسور ازت در کارگاه اکسیژن نصب شد.

در مرحله اجرای اسکلت فلزی و تجهیزات نیز اقدامات بسیاری انجام شده ات. 900 متر لوله با قطر 260 سانتی متر و حدود 460 تن ستون پایپریک برای انتقال دود از کوره نصب شده است.

همچنین در بخش نصب اسکلت فلزی میتوان نصب مجموعه آسیاب با حجم 310 تن و ساخت 10 عدد بوکر ذخیره زغال سنگ با حجم 350 تن نام برد.

با توجه به تمامی اقدامات انجام شده، استفاده از پودر زغال به کوره بلند ذوب آهن نزدیک به مرحله بهره برداری است. این اقدام می­تواند هزینه تمام شده محصول را کاهش دهد. زیرا شیوه تزریق پودر زغال به کوره بلند مقرون به صرفه ترین سوخت کمکی است. این امر به دلیل آن است که زغال طی فرایند پودر میشود و قابلیت کک شوندگی ندارد و قیمت ارزانتری نیز دارد.

هنوز دیدگاهی ثبت نشده.

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.