همه چیز در مورد میزان تحمل بار نبشی

همه چیز در مورد میزان تحمل بار نبشی

 یکی از پرکاربردترین محصولات فولادی که در سازه های بتنی نقش مهمی را ایفا می‌کند نبشی است. نبشی ها در انواع مختلف با کاربری های متفاوت در صنعت ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرند. هدف استفاده از نبشی در ساختمان سازی تحمل وزن سازه و یا انتقال وزن اضافه یک ساختمان به زمین مورد استفاده میباشد.

نبشی ها بر اساس وزن و مقاومتی که دارند می توانند بارهای اضافی روی سازه را تحمل کنند و یا بارهای اضافی را بدون وارد کردن آسیب به سازه انتقال دهد. میزان تحمل بار نبشی ها متفاوت است برخی از نبشی ها می توانند میزان بار زیادی را تحمل کنند و برخی دیگر میزان تحمل بار آنها کم است. نحوه محاسبه تحمل بار نبشی چیزی است که در این مقاله می خواهیم به همه چیز در مورد میزان تحمل بار نبشی بپردازیم با ما همراه باشید.

نبشی و مشخصات ظاهری آن

در ادامه مطلب همه چیز در مورد میزان تحمل بار نبشی؛ برای اینکه میزان تحمل بار نبشی را مورد محاسبه قرار بدهیم باید با نبشی ها بیشتر آشنا شویم. نبشی ها یکی از انواع مقاطع فولادی می باشند که شکل ظاهری آن ها به صورت L انگلیسی است که می تواند با ارتفاع و عرض متفاوت باشند و در عین حال از نظر ظاهر تقریباً مشابه با یکدیگر  باشند.

نبشی ها از دو سطح مقطع به نام بال تشکیل شده است که به صورت صاف و عمود بر هم تولید می گردند. نبشی ها انواع متعددی دارند که به شما این امکان را می دهد که متناسب با پروژه و سازه ی خود دست به انتخاب بزنید.

 

مشخصات نبشی

 

مقاومت و استحکام بالای نبشی قیمت مناسب  آن و کاربردهای گوناگونی که دارد باعث شده است تا در بسیاری از  پروژه های کوچک و بزرگ مورد استفاده قرار بگیرد. نبشی نسبت به دیگر مقاطع فولادی مانند نبشی های آلومینیومی، کامپوزیت و فلزات دیگر قیمت مناسب تری دارد  که علاوه بر افزایش مقاومت سازه باعث کاهش هزینه ها هم می شود.

به همین علت در بازارها نبشی معمولاً به عنوان عنصر همه کار شناخته می شود. نبشی ها بر اساس استاندارد ملی روسیه و کشورهای معتبر اروپایی تولید می شوند نبشی ها  در انواع بال های با طول مساوی و نامساوی تولید می شود، که در ضخامت با یکدیگر متفاوت هستند؛ هرچه ضخامت بال ها بیشتر باشد مقدار وزن نبشی هم سنگین تر است.

کاربرد نبشی

نبشی ها به  دلیل تنوع ی که دارند کاربرد های متفاوتی هم دارند که در زیر به آنها اشاره می‌شود:

  •  به دلیل وزن سبکی که دارند جایگزین مناسب الوار در سقف ها و چهارچوب ها هستند.
  •  عنصر تقویت کننده فوق‌العاده‌ای برای عناصر سخت ساختمانی سنگین به شمار می‌آیند.
  • ساخت قاب برای ماشین چمن زنی و اضافه نمودن تسمه به یدک کش از کاربردهای نبشی می باشد.
  •  ساخت انواع چهارچوب پایه، پایه های ستونی به منظور تولید فنس ، ساخت پلکان ، ساخت دکل و خرپا ، تولید انواع مهره های مرتفع نیز از دیگر کاربردهای نبشی است‌.
  •  ساخت انواع درپوش و سقف های سبک و شیروانی
  •  مهار بار اضافی بر روی ستون ها در سازه های فلزی
  •  استفاده از نبشی در سازه های فولادی، باعث مهار  بار اضافه وارد آمده به ستون در زمان زلزله می شود.

محاسبه تحمل بار نبشی

همانطور که گفتیم نبشی ها تنوع بالایی دارند و در انواع و اندازه های متعدد تولید می شوند که هر یک از آنها میزان تحمل بار متفاوتی دارند. درواقع میزان تحمل بار نبشی در انواع مختلف متفاوت است. اما سوالی که این جا مطرح می شود این است که  چگونه می توان میزان تحمل بار نبشی را محاسبه نمود.

بر اساس مطالعات مهندسین طراح سازه، جدول محاسباتی وزن نبشی به منظور محاسبه تحمل بار نبشی طراحی و در اختیار مهندسین قرار گرفته است، که در محاسبه ی میزان تحمل بار نبشی به کمک مهندسین می آید. در جدول محاسباتی وزن نبشی همه خصوصیات نبشی های کارخانه های مختلف در سایزهای متفاوت درج شده است. این مقاطع باید بر اساس استانداردهای مختلف تولید شوند.

 

محاسبه تحمل بار نبشی

 

 یکی از مهمترین ویژگی‌های نبشی برای محاسبه میزان تحمل  بار نبشی، طول ضخامت و بال های آن  می باشد. برای  محاسبه تحمل بار نبشی، سایز نبشی، وزن هر متر، طول بال، ضخامت بال، وزن شاخه ۶ متری و وزن شاخه ۱۲ متری از جمله متریال هایی هستند که مورد توجه قرار می گیرند.

بر این اساس می توانید میزان تحمل بار نبشی مورد نظر در پروژه خود را مشخص نمایید. و بر اساس میزان تحمل بار نبشی سایز نبشی مورد نظر خود را تعیین کنید  و محاسبه نمایید که از هر کدام چه مقدار و در چه طولی نبشی نیاز دارید.

مزیت استفاده از نبشی ها

 نبشی ها بر خلاف میزان تحمل بار سنگینی که دارند وزن آنها سبک است و در طولانی مدت وزن سازه را تحمل می‌کنند. از این رو در صنعت و ساختمان سازی بسیار کاربرد دارند. در واقع برای  پروژه‌های مختلف که دارای وزن  پایین و مقاومت بالا هستند مناسب است.

نبشی ها مقاومت بالایی دارند قابلیت خم شدن تا زاویه ۹۰ درجه ،در امتداد طول خود را  دارند.

 به دلیل انعطاف پذیری بالایی که دارند قابلیت  میزان تحمل بیشتر دارند و در پروژه ها با تحمل بار زیاد کاربرد دارند. در اندازه های متفاوت تولید می‌شوند و برای کاربری های مختلف مناسب هستند.

 نبشی های فولادی با توجه به وزن پایین و ظاهری که دارند به راحتی نگهداری می شوند و جای کمتری را نسبت به دیگر مقاطع فولادی اشغال می کنند‌.

 

کاربرد نبشی 

 

نحوه ی اجرای نبشی ها

 در ادامه همه چیز در مورد میزان تحمل بار نبشی گفتنی است که برای قرار دادن انواع نبشی در محل مناسب به مهارت بالایی در جوشکاری و کنده کاری نیاز است؛ لذا اجرای نفتی ها را باید به متخصص بسپارید. برای انجام کنده کاری بر انواع نبشی ها، باید نبشی سفت و سخت باشد که به راحتی این کار صورت بگیرد. برای جوشکاری نبشی به تجهیزات تخصصی نیاز نیست با استفاده از ماشین های جوشکاری ارزان قیمت می توان این کار را انجام داد.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره ما در آهن هایپر و راهنمایی برای خرید با مناسب ترین قیمت با شماره زیر تماس بگیرید

021-72025

مقالات مرتبط:

کاربرد نبشی و ناودانی

تفاوت نبشی پرسی و فابریک چیست؟

https://ahanhyper.com//?p=43918

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + 18 =

کلید اسکرول خودکار به بالا