همه چیز درباره تعمیر و ترمیم بتن

همه چیز درباره تعمیر و ترمیم بتن

بتن از جمله مهم ترین مصالح در ساختمان سازی محسوب می‌شود؛ اما خب ممکن است که به خاطر گذشت زمان و مستهلک شدن خراب شود و به تعمیر و یا ترمیم نیاز پیدا کند. امروز قرار است که همه چیز درباره تعمیر و ترمیم بتن را خدمت شما عرض کنیم چنان چه مایل هستید بیشتر در این باره بدانید ما را در این مقاله همراهی کنید. قبل از هر چیزی بهتر است که به سراغ تعریف بتن و علت خرابی آن برویم. همان گونه که می دانید بتن ها به خاطر افزایش مقاومت کار و هم چنین صرفه جویی در وقت مورد استقبال افراد زیادی قرار گرفته اند.

چرا بتن خراب می شود؟

قبل از پرداختن به مطلب همه چیز درباره تعمیر و ترمیم بتن؛ لازم به ذکر است که همه چیز بعد از گذشت مدتی خراب می شود و قطعا بتن نیز از این قاعده مستثنی نیست؛ معمولا علت خرابی بتن آب و هوا است، گرما و یا حتی سرمای بیش از حد قابلیت نابودکردن بتن را دارد. گرمای خیلی زیاد و به دنبال آن سرمای خیلی زیاد می تواند در بتن شکاف ایجاد کند. علاوه  بر این حرکت آب روی بتن بعد از مدتی نیز می تواند موجب خرابی بتن شود.

چنان چه آب در نزدیکی بتن جمع و ته نشین سود احتمال فرو رفتن آن نقطه وجود دارد. ایجاد ضربات شدید به بتن، رفت و آمد بیش از حد روی آن، سیل، زلزله و غیره از دیگر عوامل موثر در خرابی بتن محسوب می شوند. اگر قصد تعمیر و ترمیم بتن ساختمانی را دارید باید یک سری ابزار و وسایل داشته باشید.

  • چکش توپی
  • ماله گچ کاری
  • اسکله سرد
  • عینک محافظ
  • دستکش
  • برس یا جارو
  • ماله گچ کاری
  • اگر منطقه ی بزرگی را قرار است تعمیر کنید باید یک سورتمه ۸ پوندی نیز داشته باشید.

 

چرا بتن خراب می شود؟

 

ایمنی کار را بالا ببرید

شایان به ذکر است که تعمیر و ترمیم بتن موجب جلوگیری از آسیب ها می شود؛ زمانی که یک بتن ترک می خورد و یا این که می شکند ضعیف تر می شود؛ بهترین زمان شروع کار تعمیرات زمانی است که در بتن ترک و شکاف مشاهده می کنید. رفع این ترک های ایجاد شده و یا فرورفتگی ها موجب بالا رفتن ایمنی کار می شود.

اگر بخواهیم یک نمونه ی کوچک و جزئی را از مشکلات ترک و فرورفتگی های بتن را مقال بزنیم باید بگوییم که تصور کنید که یک پیاده رو فرورفتگی دارد ممکن است کودکی در هنگام بازی زمین بخورد و یا این که فرد سالمندی نتواند به خوبی رد شود.  این تمام ماجرا نیست،  یکی از پر رنگ ترین علت تصادفات و خرابی ماشین ها همین شکستگی بتن ها است پس در صورت تماشای شکاف در بتن سرسری از کنار آن نگذرید.

چگونه ترک بتن را از بین ببریم

اگر ترک های روی بتن جزئی باشند با کمک درزگیر می توان آن را رفع کرد؛ لازم است بدانید که باید این درزگیر ها را داخل شکاف مورد نظر بریزید و اجازه دهید تا به خوبی خشک شود. اگر مایل هستید مقاومت و دوام بیشتری به کار ببخشید می توانید از سیلر اکستندر استفاده کنید.  برای حفظ ظاهر کار باید تمام ترک ها را رفع کنید و نواحی که دچار فرورفتگی شده اند را بالا ببرید و سپس از یک محلول صابون استفاده کنید تا آلودگی ها به خوبی از بین بروند.

 

چگونه ترک بتن را از بین ببریم

 

گام های اصولی برای ترمیم بتن

در این بخش از مطلب همه چیز درباره تعمیر و ترمیم بتن باید بگوییم؛ تعمیر و ترمیم بتن در طی چندین مرحله ی متوالی انجام می شود که برخی اوقات تعداد این مراحل کم تر می شود. اولین مرحله برای تعمیر و ترمیم این است که سطح بتن بررسی شود.  این مرحله آنالیزهای مختلفی دارد و فرد متخصص باید آزمایشگاه های لازم را انجام دهد؛ مرحله ی بعد نوبت به ریسه یابی می رسد و باید مشخص کنید که این خرابی به چه علت است تا مشکل را از ریشه حل کنید.

قدم دوم این است که متخصص متناسب با میزان و علت خرابی یک روش برای تعمیر انتخاب کند.  باید به این نکته نیز اشاره کنیم که گاهی فرد مجبور به تغییر شرایط می شود البته این تغییر همیشه نیز امکان پذیر نیست برای مثال فرد متخصص نمی تواند در شرایط آب و هوایی تغییری ایجاد کند.  قدم بعدی این است که یک نقشه ی کامل از محل تعمیر به همراه مشخصات آن تهیه کنید. این نقشه باید منعطف باشد تا بتوان به راحتی در آن تغییراتی را اعمال کرد.

این نقشه باید میزان مواد، نوع مواد، حجم تعمیر و هم چنین هزینه ی تعمیر را تخمین بزند و برای آن برنامه ریزی داشته باشد. این عملیات باید در زمان خاصی انجام شود. زمانی که کار تمام می شود باید کار از نظر کیفی کنترل می شود. بعد از اتمام کار نیز باید حواستان به مراقبت های بعد از تعمیرات باشد.

 

ترمیم بتن

 

آهن هایپر

چنان چه قصد انجام تعمیر و ترمیم بتن را دارید می توانید تمام مواد موردنیاز خود را از آهن هایپر تهیه کنید. آهن هایپر چندین سال است که در این زمینه فعالیت می کند. شما می توانید به صورت حضوری و غیرحضوری خرید خود را انجام دهید و در کوتاه ترین زمان ممکن و هم چنین با مناسب ترین قیمت صاحب بهترین مصالح ساختمانی شوید و کار خود را با اطمینان از کیفیت محصولات مصرفی شروع کنید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره ما در آهن هایپر و راهنمایی برای خرید با مناسب ترین قیمت با شماره زیر تماس بگیرید

021-72025

مقالات مرتبط:

مشخصات فنی و کاربرد انواع بتن خود ترمیم شده

عوامل خزش در بتن و راهکارهای پیشگیری از جمع شدگی بتن

https://ahanhyper.com//?p=43917

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × پنج =

کلید اسکرول خودکار به بالا