نگاهی به بازار جهانی فولاد

آماری ناامید کننده از بازار فولاد جهانی

سکون و رکود اقتصادی در کشورهای سکاندار رشد اقتصادی دنیا، بیشترین تاثیر را بر صنعت فولاد جهان می‌گذارد. از طرفی دیگر آژانس های رتبه بندی اعتباری از خطر افت سودآوری کارخانه های فولادی خبر دادند. این امر خبر از کاهش حاشیه سود بنگاه های فولادی می‌دهد.

عوامل تاثیر گذار بر فولاد

یک سایت معتبر هندی در حوزه فولاد دو عامل اصلی را عامل تاثیر گذار بر کاهش سود شرکت های فولادی نام برد. این دو عامل تضعیف بیشتر مصرف داخلی و افت رشد اقتصادی است. آمار و ارقام نشان دهنده کاهش حاشیه سود بنگاه های فولادی است. میزان سود در سه ماهه نخست 2019 برابر 22.6 درصد و در سه ماهه دوم سال به 18 درصد رسیده است. سه ماهه سوم نیز تا کنون روندی نزولی را تجربه کرده است. برای چین، یکی از قدرتمندان صنعت فولاد نیز آینده خوبی پیش بینی نمی‌شود. پیش بینی ها نرخ رشد این کشور را 6 درصد در نظر گرفته اند و این میزان کمترین نرخ رشد ثبت شده است. این کاهش نرخ رشد را میتوان به کاهش سرعت رشد بخش های زیرساختی و تولید خودرو ربط داد. زیرا این دو صنعت دو بازار خرید محصولات فولادی هستند. به عبارتی دیگر به دلیل افت رشد اقتصادی و رکود اقتصادی، تقاضا مصرف داخل را نیز کاهش داده است.

کاهش قیمت فولاد جهانی

یکی دیگر از نگرانی  صنعت فولاد، کاهش قیمت فولاد در جهان است. عقب نشینی قیمت های فولاد در ایالات متحده، اروپا و آسیا سبب ضعیف فولادسازان دنیا است. این عامل سبب شده تا فولادسازان دنیا نگاه خود را به آینده فولاد جهانی تغییر دهند. در پی این امر فولادسازان، میزان تولید خود را کاهش دادند تا بتوانند از روند نزولی قیمت فولاد جلوگیری کنند.

عامل دیگری نیز بر کاهش حاشیه سود فولادسازان تاثیرگذار بوده است و آن افزایش قیمت سنگ آهن در نیمه اول سال است.

اگر بخواهیم نگاهی کلی به عوامل تاثیر گذار بر کاهش سود بازار فولاد بیندازیم میتوانیم جنگ تجاری چین و امریکا، افزایش قیمت مواد اولیه، رکود اقتصادی ایالات متحده و آلمان، کاهش توسعه زیرساخت ها و در پی آن کاهش تقاضای بازار را نام ببریم.

چین به عنوان یکی از ابر قدرت های جهان و صنعت فولاد است. فعالان اقتصادی امیدوار بودند تا پکن با مشاهده کاهش سرعت رشد اقتصادی، محرک های لازم را به کار ببندد تا رشد اقتصادی را در 6 درصد حفظ کند.

هنوز دیدگاهی ثبت نشده.

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.