نقطه قوت واحد تولیدی فولاد خراسان

تولید فولاد خراسان نقطه قوت شرکت

احداث فولاد خراسان در سال 76 آغاز شد و در سال 1380 به بهره برداری رسید و به عنوان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان فولاد آغاز به کار کرد. فولاد شرق در میان واحدهای تولیدی فولاد ایران رتبه چهارم را به خود اختصاص داده است.

در پی سوالی که از رئیس برنامه ریزی تولید شرکت فولاد خراسان پیرامون نقطه قوت واحد تولیدی فولاد خراسان گفت: بزرگترین نقطه قوت فولاد خراسان میزان تولید آن است.”

محمود قرائی در ادامه به میزان تولید این مجتمع اشاره کرد. وی گفت فولاد خراسان در نورد بالای ظرفیت اسمی، در فولاد سازی 1 برابر ظرفیت تولید انجام می­شود. همچنین در آینده ای نزدیک تولید فولادسازی 2 نیز برابر با ظرفیت خواهد شد.

تحریم و مشکلات ایجاد برای فولاد خراسان

در صنعت فولاد قرار بر آن است تا در سال 1404 میزان تولید فولاد به 55 میلیون تن برسد. این میزان فراتر از میزان نیاز داخلی است و با هدف صادرات انجام می­شود. در حال حاضر نیز تولید مازاد بر ظرفیت در صنعت فولاد وجود دارد و وارد مرحله صادرات می­شود. اما شرایط فعلی و تحریم های بین المللی هم در زمینه صادرات و هم در زمینه تامین قطعات و تجهیزات صنعت فولاد را با مشکل مواجه کرده است.

حال که در شرایط تحریم صادرات نفتی قرار گرفته ایم، بیشتر توجه ها به سمت بازار فولاد جلب شده است. در حال حاضر 70 درصد از محصولات فولاد خراسان به کشورهای آفریقایی و عربی صادر می­شود. شرکت فولاد خراسان با شرایط تحریم کنار آمده و راه های صادراتی خود را پیدا کرده است.

یکی دیگر از مشکلاتی که واحدهای تولیدکننده در شرایط تحریم با آن مواجه شده اند، تامین قطعات و تجهیزات است. اما فولاد خراسان قبل از آغاز تحریم پیش بینی های لازم را به انجام رساند و در جهت تامین قطعات و تجهیزات اقداماتی را انجام داده است. در طی این عمل برخی از قطعات در داخل تولید و برخی دیگر از خارج وارد شدند.

رئیس برنامه ریزی تولید شرکت فولاد خراسان گفت: برخی از قطعات مانند سیلندرها و برخی از قطعات برخی با فناوری خاص که در داخل امکان تامین آن وجود نداشت وارد شد.

آینده تولید

همان طور که گفته شد، تولید فولادسازی 1 برابر با ظرفیت است. اما میزان تولید فولاد سازی 2 حدود 500 هزار تن در سال است و فولاد خراسان در تلاش است تا این میزان را افزایش دهد و به بالای ظرفیت برساند.

هنوز دیدگاهی ثبت نشده.

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.