امروز : یکشنبه 16 بهمن 1401

[smartslider3 slider="2"]

نحوه محاسبه میلگرد فونداسیون

نحوه محاسبه میلگرد فونداسیون

محاسبه میلگرد فونداسیون باید به درستی انجام گردد؛ چرا که اساس کار یک ساختمان را قطعاً فوندانسیون آن تشکیل می دهد. همانگونه که می دانید از جمله مهمترین مصالحی که در تشکیل فونداسیون به کار می‌آید، بتن است؛ چون که مقاومت بسیار بالایی دارد. چنانچه بخواهیم به انواع میلگرد فونداسیون اشاره کنیم پی سطحی، پی عمیق و پی نیمه عمیق هرکدام انواع گوناگون آن را تشکیل می‌دهند که شما را برای محاسبه با ساختار ساده تری رو به رو می کند.

میلگرد فونداسیون چیست؟

برای محاسبه میلگرد فونداسیون شما باید ابتدا بدانید که فوندانسیون چیست؟ معمولاً در قسمت پایین ساختمان، فوندانسیون قرار گرفته که به خاطر استحکام و دوام خود می تواند نقش بسیار کلیدی در استحکام ساختمان داشته باشد. به این دلیل که بار ساختمان معمولاً از طریق فوندانسیون به زمین منتقل می شود و در مقررات ملی میلگرد فونداسیون ساختمان با الزامات بسیار دقیقی مورد بررسی و استفاده قرار می گیرد.

 معمولاً چند نوع میلگرد فونداسیون وجود دارد که هرکدام عملکرد متفاوتی را ارائه می دهند و می توان گفت که فوندانسیون وزن کلی ساختمان را به شکلی به زمین انتقال می دهد که ساختمان با نشست بیجا و زیادی روبرو نشود و اگر با نشست روبرو گردد، این نشست یک ساختار یکسان داشته باشد.

 

میلگرد فونداسیون چیست؟

 

این گونه هر بخش به صورت ناهمسان دچار مشکل نخواهد شد و همچنین فوندانسیون باید در هنگام مواجهه با نیروی جانبی که به سازه وارد می شود از واژگون شدن سازه جلوگیری کند. از جمله بارهایی که به سازه ساختمان آسیب می رساند، بار های ناشی از وزن سازه، در برخی از شرایط خاطر اجزای متحرک و در برخی از موارد بارهای جانبی مانند زلزله و باد هستند و به همین دلیل است که میلگرد فونداسیون تا این حد مورد اهمیت قرار گرفته است.

انواع میلگرد فونداسیون

شما برای آشنایی با محاسبه میلگرد فونداسیون باید با دسته بندی آن آشنا باشید. میلگردهای طولی، عرضی و تقویتی فوندانسیون هرکدام روش محاسبه مجزایی را شامل می شوند که در ادامه به نحوه محاسبه هرکدام خواهیم پرداخت.

روش میلگردهای طولی فونداسیون این چنین است که باید طول محور را به دست آورید. شما برای محاسبه به پیش نیازهایی احتیاج دارید. مقدار پوشش میلگرد، به میزان فاصله ای گفته می شود که میلگرد از بخش خارجی بتن دارد. این فاصله می تواند برای جلوگیری از خوردگی و زنگ زدگی نکته بسیار مهمی به شمار آید. برای محاسبه مقدار پوشش میلگرد و خم، به مقررات 9 ملی ساختمان باید مراجعه کنید.

با این اوصاف باید محوری که قصد دارید میلگرد را محاسبه کنید، مد نظر قرار دهید و سپس 2 عدد از مقدار پوشش میلگرد را کسر کرده و 2 عدد خم به طرفین میلگرد اضافه کنید. برای انجام این محاسبه می توان از جدول اشتال استفاده کنید و یا از فرمول (162/قطر میلگرد*قطر میلگرد) استفاده کنید. محاسبه میلگرد فونداسیون عرضی را می توان همچون میلگرد طولی در نظر گرفت.

طول میلگرد تقویتی فونداسیون را مشخص می کنید و سپس در تعداد و همچنین وزن واحد طول میلگرد ضرب می کنید. به خاطر داشته باشید که جدول ریز متره می تواند در این جا به کار شما آید.

  1. فرمول محاسبه میلگردهای طولی فونداسیون: (طول کاور *2)    –  (طول خم *2) + طول مقطع
  2. فرمول میلگردهای عرضی فونداسیون : (طول کاور *2)    –  (طول خم *2) + طول مقطع
  3. فرمول میلگردهای تقویتی در فنداسیون : حداقل عمق فونداسیون(تعداد طبقات * 10) + 20 سانتی متر

 

انواع میلگرد فونداسیون

 

راهنمای محاسبه میلگرد فونداسیون

حال که در مورد نحوه محاسبه میلگرد فونداسیون آشنا شده اید، بهتر است به نکاتی هرچند کوچک ولی بسیار مهم توجه کنید. شما محاسبه این نوع میلگرد را باید با پی ساختمان روی خاک باربر در نظر بگیرید. همچنین با توجه به آیین نامه مقررات ملی ایران، یخبندان با دمای متناسب هر منطقه در رابطه است. به همین دلیل استقرار پی باید از عمق یخبندان پایین تر باشد.

پی سطحی حداقل باید ۵۰ سانتی متر و ۱۰ میلی متر را برای قطر آرماتور در فوندانسیون در نظر بگیرید. آکس به آکس آرماتور فاصله ای دارد، این فاصله از ۳۵ سانتی متر کمتر و بیشتر از ۱۰ سانتی متر است. ناگفته نماند که شما از نرم‌افزار SAFE نیز می توانید برای محاسبه استفاده کنید.

خرید میلگرد

شما برای استفاده از میلگرد فوندانسیون باید به روش خرید میلگرد دقت کنید؛ چرا یکی از مصالح بسیار کاربردی میلگرد است و در برآورد هزینه های ساخت و ساز حقیقتاً قیمت میلگرد جایگاه بسیار بالایی را از آن خود کرده است. معمولا می توان اینگونه گفت محاسبه میلگرد فونداسیون می تواند شما را برای یک خرید مقرون به صرفه آماده کند.

توصیه ما به شما این است که سعی کنید، قبل از خرید میلگرد به تیم ماهر و کارشناسان متبحر این مجموعه یعنی آهن هایپر مراجعه کنید. اینگونه در کمترین زمان ممکن می توانید به به ساخت و ساز خود مطمئن باشید.

معرفی فروشگاه تخصصی آهن هایپر

سایت آهن هایپر را می توان یک انتخاب معقولانه برای خرید انواع میلگرد همچون میلگرد ظفر بناب، میلگرد نیشابور، میلگرد تیکمه داش و دیگر مصالح کاربردی در ساخت و ساز معرفی کرد. امروزه با پیشرفت تکنولوژی دیگر کمتر کسی به سراغ خرید از بازار سنتی می رود و اکثراً تمایل دارند تا به صورت آنلاین به خرید محصولات این چنینی بپردازند؛ چون که با قیمت روز محصول رو به رو خواهند شد.

قطعاً محاسبه میلگرد فونداسیون می تواند برای خرید میلگردی که به آن در ساخت و ساز نیاز دارید، کمک کند. در این بین، کارشناسان ما می توانند به سؤالات و ابهامات ذهنی شما نیز کمک کنند. کافیست از طریق شماره تلفن های درج شده با کارشناسان این مجموعه در ارتباط باشید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره ما در آهن هایپر و راهنمایی برای خرید با مناسب ترین قیمت با شماره زیر تماس بگیرید

021-72025

مقالات مرتبط:

محاسبه سر انگشتی میلگرد فوندانسیون

حداقل میلگرد در فونداسیون

حداکثر میلگرد فوندانسیون

https://ahanhyper.com//?p=44564

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 − 2 =

کلید اسکرول خودکار به بالا