امروز : یکشنبه 16 بهمن 1401

[smartslider3 slider="2"]

میلگرد GFRP چیست و استفاده از آن چه مزایایی دارد؟

میلگرد GFRP چیست و استفاده از آن چه مزایایی دارد؟

میلگرد GFRP پلیمر تقویت شده با الیاف شیشه است که به عنوان یک راه حل مهم در پیشرفت فناوری بدون تقویت شده مورد استفاده قرار می گیرد. میلگردهای با استفاده از الیاف شیشه های تولید و  تقویت شده اند و رزین پلی استر اشباع شده از طریق فرآیند دستی با آنها افزوده شده است. میلگردهای GFRp دارای قطر ۲۲ میلیمتر هستند که در پایه ها بیشترین کاربرد را دارند. سطوح میلگردها با  شن های درشت اصلاح می شود تا استحکام باند میل‌گرد GFRP افزایش یابد.

در تولید بتن های سنتی همچون تیرها از بدنه‌ همچنین سیمان پرتلند و تقویت میلگردهای فلزی استفاده  شده است. عملکرد بتن این تیرها در برابر بارهای فشاری است. بارهای برشی  و کششی توسط  میلگردهای فلزی تعبیه شده در بتن مقاومت می کنند. ساختار بتن در شرایطی که مقاومت جدانشدنی بتن در برابر بارهای فشاری است کارآمد می باشد در حالی که فولاد باعث افزایش استحکام کششی و برشی جزئی می شود. مشکل خوردگی در ارتباط با میلگردهای فلزی  باعث کاهش زمان زندگی آنها می شود.

راه حل های مانند پوشش میلگردهای فلزی هزینه زیادی را به بار می آورد و وجود مشکل خوردگی میلگردهای فلزی باعث کاهش عمر آنها می شود از طرفی پوشش‌های میلگرد فلزی هم هزینه زیادی را به همراه می آورد؛ اما راه حل جلوگیری از زنگ زدگی چیست؟

فناوری های اخیر در مورد تقویت های جایگزین مانند میلگردهای GFRP به صورت تجاری در قالب میله های ورق هایی که در اعضای بتنی قابل اتصال هستند برای دستیابی به چند خاصیت مطلوب مورد استفاده قرار گرفته است. مهمترین چیزی که ویژگی مقاومت در برابر خوردگی پلیمر و  فشار کششی در برابر شکست که زمان کافی برای هشدار قبل از بروز شکست می باشد.

 

کاربرد میلگرد GFRP

 

مزیت های کاربرد میلگرد GFRP

در ادامه مطلب میلگرد GFRp چیست و استفاده از آن چه مزایایی دارد؟ گفتنی است تحقیقات تجربی در مورد تقویت سازه های بتنی تقویت شده با میل‌گرد های GFRp در سال های پیش انجام شده است؛ نتایج این تحقیقات بیان می دارد که این میلگردها در صورت وجود محیط قلیایی و خورنده دچار تخریب نمی شوند، استحکام کششی و برشی میله ها با استفاده از قطر مختلف توسط این تحقیقات در مورد بررسی قرار گرفته است.

میلگردهای GFRP رفتار شکننده را نشان می دهند رابطه بین استرس و کرنش تا زمان عدم موفقیت خطی الاستیک بود. این میلگردها  ناهمسان‌گرد هستند و از نظر مقاومت کششی بالا فقط در جهت الیاف تقویت کننده مشخص می‌شوند. ابعاد سطح مقطع ماژول نوار را تحت تاثیر قرار نمی دهند. تغییر مقاومت برشی کلیه قدرت های میلگردهای GFRP محدود است؛ اما بار بالاتر باعث خرابی آن می‌گردد. تیرهای بتنی تقویت شده با پلیمر تقویت شده به عنوان جایگزینی برای میلگردهای سنتی و رفتار پرتوهای تحت خمش نیز مورد توجه قرار گرفته است.

میلگرد GFRP ضریب الاستیک پایینی دارد  این بدین معنا است که انحراف زیاد و ترک های بیشتر در این میلگرد وجود دارد. اما وجود الیاف کوتاه در بتن باعث بهبود عملکرد خمشی آن شده است. به دلیل سخت شدن کرنش با چند ترک خرد افزایش مقاومت خمشی با نسبت تقویت شده افزایش یافته است.

میلگرد GFRP چگونه تولید می شود؟

برای پاسخ دادن به سوال میلگرد GFRP چیست و استفاده از آن چه مزایایی  دارد؟ باید بدانیم که این میلگرد چه طور تولید می شود تا سپس کاربردهای آن را بیان کنیم.

 

میلگرد GFRP چگونه تولید می شود

 

 پلیمر تقویت شده با الیاف شیشه یامیلگرد GFRP به عنوان یک ماده جایگزین برای  میلگرد فولاد استفاده می شود. از ویژگی های این ماده می توان به سبک بودن، بدون خوردگی، استحکام کششی بالا و عملکرد مکانیکی برتر را بر شمرد.  نصب  میلگرد GFRP  شبیه میلگرد فولادی است؛ اما حمل و نقل و نگهداری آن آسان تر می باشد. در این کار از  رزین پلی استر اشباع نشده و الیاف شیشه ای E برای سنتز کردن میلگردهای GFRP به قطر ۱.۳۵ سانتی متر استفاده می شود تا ابعاد میلگردهای فلزی را شبیه سازی نماید آنها با درج شن های درشت اصلاح می‌شود تا از لغزش  در شرایط تنش جلوگیری نماید. خصوصیات مکانیکی بتن مصالح با میلگردهای GFRP اعمال می شود و با میلگرد فلزی مقایسه می شود.

برای تولید میلگرد GFRP از الیاف شیشه ای و رزین پلی اشباع نشده برای سنتز کردن میله گردها استفاده می‌شود.  رزین پلی استر غیراشباع شده نیز در ترکیب این میلگرد مورد استفاده قرار گرفته است. سیمان پرتلند معمولی و ماسه های طبیعی از مواد مورد استفاده در این میلگرد میباشد.

میلگرد از الیاف شیشه ای و رزین پلی استر اشباع نشده با  الیاف به صورت رزین پلی استر اشباع نشده و سخت کننده، تولید شده و سپس پلیمر اضافی برداشته می شود. بدون استفاده از قالب انجام می‌شود؛ زیرا استفاده از قالب باعث می شود قالب ها  قبل از استفاده به راحتی با روغن وازلین پوشانده شوند و در معرض نیروهای تنشی قرار بگیرد.

 

مزایای استفاده از میلگرد GFRP

 

مزایای استفاده از میلگرد GFRP

احتمالا تا این جای مقاله به پاسخ سوال میلگرد GFRP چیست و استفاده از آن چه مزایایی دارد؟ رسیده باشید با این حال در ادامه برخی دیگر از مزیت های کاربرد  میلگرد GFRP را بیان می کنیم که به شما در استفاده بهتر  از میلگرد GFRP کمک می کند.

 • مقاومت خمشی بالایی دارد.
 • استحکام خمشی میلگرد نشان می‌دهد که بالاترین نقطه استرس شامل استرس ایجاد شده در ترک است پس از آن استرس کاهش می یابد؛ اما ترک تا شکست رخ می دهد.
 • میلگرد مقاومت فشاری کافی را تامین میکند.
 • استحکام خمشی میلگرد بالا می باشد.
 • میلگرد این استحکام کششی و مقاومت خوبی در برابر خوردگی بالا برخوردار است این خصوصیات باعث می شود که جایگزین مناسبی برای فولاد در کاربرد پایه ها باشد.
 • در برابر یون های کلرید و دیگر عناصر شیمیایی آسیب ناپذیر است.
 • نسبت به میدان الکتریکی و فرکانس‌های رادیویی شفاف است.
 • سازندگان می‌تواند از هزینه‌های بازسازی است اجتناب کنند؛ زیرا پروژه تقویت شده با میلگرد بدون نیاز به تعمیر است.
 • در مقایسه با مواد تقویت کننده سنتی برابر با یک چهارم وزن فولاد، با دوبرابر استحکام کششی فولاد است.
 • برای تأسیساتی مانند نیروگاه‌های تولید برق و تأسیسات علمی یک انتخاب ایده آل می باشد؛ زیرا به برق و گرما رسانایی ندارد.
 • در مقایسه با فولاد ضدزنگ با درنظرگرفتن شرایط طولانی‌مدت مقرون به صرفه می باشد.
 • مواد پلیمری که در کاربردهای آن متنوع و بادوام میباشد از طرفی با دوام تر و مقرون به صرفه تر است.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره ما در آهن هایپر و راهنمایی برای خرید با مناسب ترین قیمت با شماره زیر تماس بگیرید

021-72025

مقالات مرتبط:

میلگرد کامپوزیت FRP چیست؟

میلگرد HSD، شرح کامل از معرفی تا مشخصات آن

https://ahanhyper.com//?p=43916

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + پنج =

کلید اسکرول خودکار به بالا