میلگرد پیش تنیده چیست و چه کاربردی دارد؟

میلگرد پیش تنیده چیست و چه کاربردی دارد؟

میلگرد نوعی پروفیل با مقطع دایره ای است که برای مقاومت سازه استفاده می شود. بهتر است بدانید میلگردها انواع مختلف دارند. در این مبحث تصمیم داریم به معرفی میلگرد پیش تنیده و کاربردهای آن بپردازیم. از شما مخاطبان گرامی دعوت می شود جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با ما همراه باشید.

میلگرد پیش تنیده

در ابتدای معرفی میلگرد پیش تنیده، باید اول با میلگرد پیش تنیده آشنا شوید. میلگرد پیش تنیده به میلگرد استفاده شده در بتن پیش تنیده گفته می شود. فولاد مورد استفاده شده در بتن پیش تنیده را می توان به سه گروه سیم ها، سیم های بافته شده و میلگردها تقسیم کرد. مقاومت میلگرد پیش تنیده در هر مورد از میلگرد فولادی بتن آرمه بیشتر می باشد.

این محصول مطابق با استاندارد آمریکا ASTM A722 در رده ۱۵۰ و با مقاومت نهایی ۱۰۳۵۰ کیلوگرم بر سانتیمتر مربع تولید می شود. لازم به ذکر است که این میلگرد در دو نوع تیپ I (ساده) و تیپ II  ( آجدار) تولید می‌شود که قطر هرکدام از این میلگردها با هم تفاوت دارند.

 

میلگرد پیش تنیده

 

ویژگی های میلگرد پیش تنیده

میلگردهای پیش تنیده از ویژگی های زیادی برخوردارند. این ویژگی ها به شرح زیر می باشد:

در ادامه معرفی میلگرد پیش تنیده و کاربردهای آن باید ذکر شود که میلگردهای پیش‌ تنیده مقاومت کششی بسیار زیادی دارند و می‌تواند تنش‌های مختلف سازه را تحمل کنند. از دیگر ویژگی های این میلگردها می توان به خاصیت ارتجاعی و خمیری بالای آن اشاره کرد. همچنین این محصول در زمان کشیدن فولاد ضریب ارتجاعی کوچکی دارد تا اتلاف تنش به حداقل برسد.

مقاومت بالا در برابر خوردگی از ویژگی های دیگر این میلگرد است. به دلیل مقاومت بالای میلگرد پیش تنیده در برابر خوردگی بهتر است در مکان‌هایی که احتمال خوردگی و زنگ‌زدگی زیاد است از این میلگرد استفاده شود. به عنوان یکی دیگر از ویژگی های این میلگرد می توان به خاصیت چسبندگی بهتر با بتن اشاره کرد.

کاربردهای میلگرد پیش تنیده

بهتر است بدانید میلگرد پیش تنیده کاربردهای زیادی دارد. در ادامه به بررسی کاربردهای این میلگرد می پردازیم:

استفاده در ساخت تونل و ساخت پل یکی از کاربردهای میلگرد پیش‌ تنیده است. همچنین این میلگرد در ساخت قطعات پیش ساخته بتنی مورد استفاده قرار می گیرد.

نحوه عملکرد در روش پیش تنیدگی

با توجه به مبحث میلگرد پیش تنیده باید ذکر کنیم عملکرد این روش بدین گونه است که قبل و یا بعد از ریختن بتن می توان اعمال تنش به میلگردها یا سیم های بافته شده فولادی را که کابل نامیده می شوند؛ را انجام داد. در این روش قبل از ریختن بتن کابل ها کشیده می شوند. با اعمال کشش به کابل ها بین تکیه گاه های انتهایی قبل از ساختن عضو این روش انجام می شود.

بعد از ساختن عضو و سخت شدن بتن با بریدن کابل های بین تکیه گاه های انتهایی پیش تنش به عضو منتقل شده و توسط چسبندگی بین میلگرد پیش تنیده و بتن در انتهای تیر به بتن منتقل می شود. این روش معمولا در کارخانه های پیش ساخته دائمی اجرا می شود. گاهی در بعضی کارگاه ها در صورتی که اعضای پیش کشیده در شرایطی که تکیه گاه های انتهایی به نحوی اقتصادی قابل تامین باشند؛ نیز تولید می شوند.

 

نحوه عملکرد در روش پیش تنیدگی

 

علت استفاده از میلگرد پیش تنیدگی

باید ذکر شود که میلگرد بتن در کشش ضعیف است و برای تحمل نیروی کششی میلگردهای فولادی به کمک بتن می‌آیند. اگر بتن را به صورت فشاری پیش تنیده باشد؛ بارهایی که باعث کشش می‌شوند فقط بارهای پیش‌ فشردگی را آزاد می‌کنند. برای مثال یک بشکه چوبی را در نظر بگیرید که حلقه های فلزی چوب ها را کنار هم نگه داشته است.

این حلقه ها به چوب ها کمک می‌کنند تا در کنار هم بایستند و نیروهای کششی را تحمل کنند. در زمان سخت شدن بتن آرماتورهای استاندارد با نیروی کششی پیش بارگذاری شوند و اطراف بتن باقی بمانند. تیرچه پیش تنیده یا هر عضو بتنی پیش تنیده مثل بشکه چوبی می تواند بار کششی تا میزان زیادی را تحمل کند. تنها روش مطمئن برای مقاوم کردن میلگرد پیش تنیدگی است که با آن میلگرد پیش تنیده بتنی ایجاد می‌ شود.

از این محصول برای مسلح کردن بتن استفاده می شود‌ و در اعضایی چون تیرچه مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع فولادها نمی‌توانند به سادگی در بتن استفاده شوند؛ چون طول آن ها قبل از رسیدن به مقاومت کشش نهایی بسیار بیشتر است. اگر به طور ساده در بتن استفاده شوند؛ بتن اطرافشان به علت تغییر ابعاد میلگرد ترک جدی بر می‌دارد.

 

میلگرد پیش تنیدگی

 

آشنایی با فروشگاه تخصصی آهن هایپر

همان طور که ذکر شد میلگرد از جمله پرکاربردترین محصولات فولادی می باشد. برخی از میلگردهای موجود در بازار می توان به میلگرد ظفر بناب، میلگرد نیشابور، میلگرد تیکمه داش و … اشاره کرد. شما مخاطبان گرامی برای خرید میلگرد، خرید تیرآهن و انواع ورق ابعادی و … می توانید از طریق وب سایت https://ahanhyper.com/ اقدام نمائید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره ما در آهن هایپر و راهنمایی برای خرید با مناسب ترین قیمت با شماره زیر تماس بگیرید

021-72025

مقالات مرتبط:

میلگرد پیچشی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

میلگرد بازالت چیست و چه کاربردی دارد؟

https://ahanhyper.com//?p=40180

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − 2 =

کلید اسکرول خودکار به بالا